سرپرست مدیریت امور پردیس های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: بخش های پژوهشی دانشگاه فرهنگیان استان خلاءهای سیستم آموزش را بررسی کنند.

 جواد اکبری مطلق  در رابطه با فعالیت‌های حوزه پژوهش دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی اظهار کرد: اولین گامی که حوزه پژوهشی این دانشگاه برداشته تیم سازی پژوهشی بوده است.

سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی ادامه داد: به دنبال این اقدام یک سری کارگاه‌ها را برگزار کردیم و در سطح دانشگاه حدود ۱۰۰ تیم پژوهشی فعالیت می‌کند.

برگزاری کارگاه‌های نتیجه محور

اکبری مطلق گفت: به طور کلی یک سری کارگاه‌های هدفمند را برگزار می‌کنیم که ذاتاً با کارگاه‌های پژوهشی دیگر متفاوت است به این معنا که بعد از برگزاری ۱۰ جلسه، خروجی‌اش با توجه به کیفیت، مقالات علمی و پژوهشی یا همایشی خواهد شد.

سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی ادامه داد: این مقالات در همایش‌های ملی مطرح و یا در مجلات به چاپ می‌رسد.

وی به طرح‌های پژوهشی اساتید و اعضای هیأت علمی دانشگاه هم اشاره کرد و افزود: در این بخش ۶ طرح پژوهشی داریم که سه طرح دانشگاه فرهنگیان است که اعضای هیأت علمی به صورت استانی انجام می‌دهند و سه طرح هم جنبه کارفرمایی دارد که باز هم با همت اعضای هیئت علمی در حال اتمام است.

خلاءهای سیستم آموزشی به صورت پژوهش محور بررسی می‌شود

سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی در پاسخ به این سوال که با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به مدارس دولتی آیا پژوهشی درباره راهکارهای ارتقای سطح کیفی مدارس دولتی در دستور کار دارید، گفت: با توجه به اینکه یک سری ظرفیت‌ها را در مدارس خودمان داریم و دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان باید کسوت معلمی را داشته باشند به حوزه پژوهش ماموریت‌هایی داده شده که خلأهای سیستم آموزشی را بررسی کنند.

اکبری مطلق تصریح کرد: با توجه به افزایش کلاس‌های چند پایه در مناطق روستایی و حتی کلاس چند پایه که از مقطع ابتدایی به سمت متوسطه می‌رود برخی از دانشجویان به این سمت رفتند که خلأهای آموزش و پرورش را بررسی کنند.

وی ادامه داد: یکی از گروه‌ها بررسی می‌کند که آیا این جهش تحصیلی برای سیستم آموزشی مناسب است و یا اینکه چرا والدین به سمت و سویی می‌روند که با هزینه‌های هنگفت فرزندانشان وارد مدارس سمپاد شوند.

سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی گفت: به احتمال زیاد نتایج این پژوهش‌ها کاربردی خواهد بود و شاید به این ظرفیت برسیم که عدالت آموزشی چه در مناطق شهری و چه روستایی فراهم شود و دانش آموزان از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند.

فعالیت ۱۰۰ تیم پژوهشی در دانشگاه فرهنگیان

اکبری مطلق با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ تیم پژوهشی در دانشگاه فرهنگیان داریم، بیان کرد: یکی دیگر از مسائلی که پیگیری می‌کنیم چاپ کتب کمک آموزشی است.

وی به برنامه‌های اجرایی این حوزه هم اشاره کرد و افزود: قرار است همایش مشترکی را با آموزش و پرورش تحت عنوان اولین همایش ملی خود توانمندسازی معلمان ابتدایی داشته باشیم که نقش دانشگاه فرهنگیان کمیته‌های علمی و دبیر علمی این همایش خواهد بود و اعضای هیأت علمی به آن‌ها کمک کنند.

سرپرست مدیریت امور پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه برگزاری سومین همایش ملی دانش آموزش محتوا (pck) در آموزش الهیات را هم در برنامه داریم، افزود: بخش دیگری از کار که امسال در مدیریت جدید رونق گرفته ایجاد تفاهم نامه با همه دستگاه‌هایی است که ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی دارند.

به گفته وی یک تفاهم نامه با ستاد مبارزه با مواد مخدر و یک تفاهم نامه هم با اداره کل حفظ ارزش‌های دفاع مقدس برقرار شده است تا از این ظرفیت اساسی در حوزه پژوهشی استفاده کنیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور