همزمان با چهارمین روز هفته دولت خط تولید ۱۴ هزار تنی تایر خودروهای شاسی بلند(SUV/CUV) با حضور استاندار خراسان جنوبی در مجموعه کویر تایر بیرجند به بهره‌برداری رسید.

این طرح اقتصادی کلیدی و مهم در مجموعه کویرتایر و با حضور نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی به بهره‌برداری رسید.

مدیرعامل شرکت کویر تایر در این مراسم گفت: هزینه راه‌اندازی این خط تولید را ۱۰ هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال است و  ۲۲۸ نفر در خط تولید لاستیک خودروهای شاسی بلند کویرتایر به صورت مستقیم و بیش از ۸۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار شدند و اشتغال مجموعه کویر تایر با احتساب این افراد، به هزار و ۵۲۸ نفر رسید.

سید محمد حسین زینلی افزود: افزایش ۱۴ هزار تنی ظرفیت فعلی کارخانه، تامین ۴۲ درصد از نیاز انبار، رشد ۲۹ درصدی سرانه تولید و سود خالص بیش از ۳۰ درصدی محصولات طراحی در این طرح از ویژگی‌های این طرح عظیم اقتصادی در خراسان جنوبی است.

وی ادامه داد: همچنین از حدود هشت هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال ماشین‌آلات مورد نیاز این پروژه حدود ۴۲ درصد عمق داخلی سازی ساخت ماشین‌آلات به ارزش سه هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال است که این طرح را در ایران منحصر به فرد کرده چراکه این در طرح‌های مشابه صنعت لاستیک در ایران حدود ۲۰ درصد از ماشین‌آلات داخلی سازی شده است.

زینلی با اشاره به اینکه با اجرای این طرح ظرفیت عملی خط تولید کویرتایر افزایش ۵۰ درصدی دارد، افزود: تولید لاستیک در کارخانه کویرتایر پارسال ۳۱ هزار تن بوده که تا پایان امسال به ۴۵ هزار تن افزایش خواهد یافت و محصولات خط تولید جدید، تایرهای منحصر ماشین‌های شاسی بلند است.

وی عنوان کرد: میزان نیاز بازار به تایر ماشین‌های شاسی بلند ۳ میلیون و ۲۷۵ حلقه تایر است که سهم کویر تایر ۴۱ درصد کل نیاز کشور از تولید تایر خودروهای شاسی بلند است و خط تولید تایرهای شاسی بلند کویرتایر به دلیل ساختارهای مهیایی، ۶۲ میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

مدیرعامل شرکت کویرتایر افزود: بهره‌وری و سرانه تولید شرکت کویرتایر نیز با افزایش ۲۹ درصدی، از ۲۲ تن در سال به بیش از ۲۹.۵ تن در سال رسیده است.

زینلی با ذکر این نکته که کویرتایر با ۱۲ خودروساز کشور قرار دارد و ۴۰ درصد از نیاز خودرو سازان در این کارخانه تامین می‌شود، بیان کرد: اکنون ۲۳ درصد از ارزش افزوده استان را کویرتایر تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه صنعت تایر صنعت پایین دستی خودروسازی است، گفت: در کشور حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال تولید می‌شود که اکنون بعد از ۱۱ سال در دولت سیزدهم جایگاه صنعت خودرو به رتبه چهاردهم جهان رسید و این موفقیت ارزشمند است.

زینلی خاطرنشان کرد: کویرتایر همچنین با ۱۷ درصد تولید کشور، دومین تایرساز کشور در حوزه تایرهای سواری است.