استاندار خراسان جنوبی گفت: خط انتقال گاز دشتک زابل به نهبندان، تیر سال ۱۴۰۲ کلنگ زنی شد و با گذشت یک سال، این پروژه در اواخر تیر امسال به بهره برداری می‌رسد.

 جواد قناعت  در تشریح نتایج دیدارش با جواد اوجی وزیر نفت در تهران، گفت: یکی از مهمترین اقدامات دولت سیزدهم در راستای توسعه زیرساخت‌ها در خراسان جنوبی، اجرای پروژه خط انتقال دشتک زابل به شهرستان‌های نهبندان و سربیشه است.

وی افزود: با هزینه کرد ۸۰ هزار میلیارد ریال و اجرای این خط انتقال، مشکل گاز خراسان جنوبی که تاکنون از یک محل و از سمت خراسان رضوی تامین می‌شد، برای همیشه برطرف می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به پیشرفت قابل تحسین این پروژه، اظهار کرد: ۸۰ کیلومتر از پروژه بزرگ خط انتقال گاز ۳۶ اینچ دشتک – نهبندان در کمتر از ۹ ماه از طرف نهبندان تزریق گاز شده است.

وی افزایش میزان انتقال گاز در استان‌های شرقی کشور را از دستاوردهای اجرای پروژه خط لوله دوراهی دشتک زابل – نهبندان – سربیشه عنوان کرد و گفت: این خط لوله، ظرفیت انتقال گاز را در این منطقه روزانه تا هفت میلیون متر مکعب افزایش می‌دهد.

قناعت با بیان اینکه فاز اول پروژه حد فاصل دوراهی دشتک – نهبندان به طول ۱۷۸ کیلومتر در تیر ماه به بهره برداری می‌رسد افزود: فاز دوم نیز حد فاصل نهبندان – سربیشه به طول ۱۲۲ کیلومتر کلنگ زنی خواهد شد و براساس برنامه زمان بندی تعریف شده، در سال ۱۴۰۴ به اتمام می‌رسد.

وی بیان کرد: با اقدامات زیرساختی در دست اجرا، ظرفیت انتقال گاز استان به میزان ۹ میلیون متر مکعب افزایش می‌یابد.

استاندار در ادامه از اجرای خط انتقال فرآورده‌های نفتی از رفسنجان به استان‌های خراسان جنوبی و خراسان رضوی (خط تابش) به عنوان یکی دیگر از اقدامات زیرساختی دولت سیزدهم در منطقه یاد کرد.

وی با اشاره به اینکه طول این خط انتقال حدود هزار کیلومتر است متذکر شد: با اجرای این پروژه، بخش عمده‌ای از حوادث جاده‌ای استان متأثر از تردد ماشین آلات سنگین و تانکرهای حمل سوخت کاهش خواهد یافت.

قناعت با بیان اینکه فرآیند اجرایی این پروژه نهایی شده و آماده کلنگ زنی است گفت: یکی از موضوعات مطرح شده در دیدار وزیر نفت، تسریع در روند اجرای کار این پروژه بود.

وی افزود: با توجه به مهیا بودن شرایط، مطالبه استان از وزارت نفت این است که عملیات اجرایی این پروژه هرچه سریع‌تر آغاز شود تا به زودی شاهد تحقق یکی دیگر از اقدامات مهم دولت سیزدهم در شرق کشور باشیم.

بنا به این گزارش پروژه خط لوله گاز دوراهی دشتک – نهبندان – سربیشه به طول ۳۰۰ کیلومتر با برآورد ارزش سرمایه‌گذاری بالغ ‌بر ۲۰۰ میلیون یورو تعریف شده و در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران قرار گرفته است.

این پروژه با هدف تکمیل رینگ شرقی کشور و به‌ منظور کاهش ناترازی و پایداری جریان گاز در شبکه انتقال و افزایش پایداری شبکه گاز استان خراسان جنوبی در حال اجراست.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور