رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: برآورد اولیه خسارت خشکسالی در این استان ۲ هزار و ۴۴۰ میلیارد تومان است که گزارش آن برای تامین بخشی از خسارت به تهران ارسال شده است.

غلامرضا قوسی در نشست خبری دستاوردهای حوزه کشاورزی به مناسبت هفته دولت افزود: امسال ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار پیشگیرانه برای استخرهای ذخیره آب، قنوات، ایستگاه‌های پمپاژ آب و کانال‌های انتقال آب در استان تصویب شد که بخشی از آن اختصاص یافته است.

وی گفت: همچنین امسال با وزش شدید باد و توفان مواجه شدیم که خسارت سنگینی را به محصولات کشاورزی استان وارد کرد و براساس برآوردهای انجام شده ۴۴۰ میلیارد تومان است که هنوز اعتباری در این زمینه ابلاغ نشده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: هفته دولت امسال ۱۵۹ پروژه بخش کشاورزی با اعتبار ۱۴۷ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۲۷۵ نفر تاکنون افتتاح شده یا آماده بهره‌برداری است.

وی گفت: از مجموع اعتبار هزینه شده برای پروژه‌های هفته دولت بیش از ۶۲ میلیارد تومان از محل اعتبار تملک دارایی، ۵۶ میلیارد تومان از محل خودیاری و مشارکت مردم و بیش از ۲۸ میلیارد تومان از محل تسهیلات بانکی تامین شده است.

قوسی با بیان اینکه ۱۸ هزار و ۷۱۱ خانوار از مزایای این پروژه‌ها بهره‌مند شدند اظهار داشت: چهار هزار و ۶۸۷ شغل نیز در واحدهای تولیدی و بخش‌های متعدد کشاورزی تثبیت شد.

وی گفت: بیشترین فراوانی تعداد پروژه‌ها مربوط به بیرجند و طبس هر کدام ۲۶ پروژه، سربیشه ۲۳ و زیرکوه ۱۹ پروژه است همچنین بیشترین پروژه‌ها با ۱۰۶ مورد مربوط به حوزه آب و خاک و ۱۳ مورد در حوزه نوسازی ماشین‌آلات بخش کشاورزی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: این موضوع نشان می‌دهد با توجه به اهمیت بخش کشاورزی که تامین‌کننده امنیت غذایی است، باید از منابع در اختیار استان از جمله آب و خاک و سرمایه نیروی انسانی با برنامه‌ریزی دقیق استفاده کنیم تا تولید و بهره‌وری افزایش و مصرف آب کاهش یابد.

وی عنوان کرد: در سال‌های اخیر پروژه‌های آب و خاک از جمله بازسازی قنوات، تجهیز و نوسازی اراضی سنتی، احداث سدهای ذخیره آب، ساماندهی انتقال آب و توسعه آبیاری نوین با اولویت در دستور کار قرار گرفت.

قوسی با بیان اینکه در حوزه آب و خاک امسال ۸۶ میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم گفت: این میزان نسبت به سال قبل ۲ برابر افزایش یافته و بیش از ۱۲ هزار هکتار طرح آبیاری نوین در دست اجرا است.

وی گفت: مرمت و بازسازی قنوات یکی از پروژه‌هایی است که با اولویت در دست اقدام قرار دارد چراکه آب استحصالی قنوات با کیفیت بوده و مصارف گوناگونی دارد لذا هر روستایی که قنات دارای آب دارد، مهاجرت اتفاق نیفتاده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: امسال اعتبار قنوات با پیگیری‌های انجام شده چهار برابر شده و از ۲۰ میلیارد تومان به ۸۴ میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی بیان کرد: امسال یکی از مواردی که پیگیری و اعتبارات خوبی گرفتیم در حوزه بحران بود چراکه استان درگیر مباحث خشکسالی است و ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای قنوات، انتقال آب، سدهای ذخیره آب و پمپاژ بخش کشاورزی تصویب شده که در مرحله اول بخشی از آن اختصاص یافته است.

قوسی اظهار داشت: یکی دیگر از مواردی که از سه سال اخیر پیگیری می‌کنیم نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات بخش کشاورزی است که کمک زیادی به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و کاهش هزینه‌های تولید می‌کند.

وی گفت: در سه سال گذشته ۷۶۰ دستگاه وارد استان و ۴۰ دستگاه کمباین خریداری شد که در مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ دستگاه ادوات و دستگاه‌های کشاورزی خریداری و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تاکید کرد: نوسازی ماشین‌آلات کمک می‌کند کشاورزان با خیال راحت در زمان مناسب برنامه کشاورزی را اجرا کنند و متوسط سالانه شاید ۶ تا هفت میلیارد تومان در این زمینه هزینه می‌شد اما سال قبل ۵۶ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کردیم.

وی با بیان اینکه در بخش کشاورزی برنامه‌های زیرساختی خوبی در استان شروع شده است افزود: مدیریت منابع آب با اجرای آبیاری تحت فشار، تامین زیرساخت‌های گلخانه‌ای که تاکنون ۱۱۸ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده، از جمله این اقدامات است.

قوسی با اشاره به اجرای طرح هاب شتر در خراسان جنوبی گفت: خیلی از پروژه‌های این طرح از جمله ایستگاه اصلاح نژاد بجد، ایستگاه قرنطینه حیدرآباد نهبندان، ایستگاه نگهداری دام نهبندان، احداث کشتارگاه‌های دام در نهبندان و زیرکوه، تحویل ۲ دستگاه شیرسردکن و تولید شیر خشک (تاکنون ۱۰ تن تهیه شده) به عنوان زیرساخت در استان آماده افتتاح است.

وی بیان کرد: در سه سال متوالی اخیر سازمان جهاد کشاورزی در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر معرفی می‌شود که نشان می‌دهد هدف‌گذاری برنامه‌ها به درستی انجام شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی افزود: خراسان جنوبی جزو استان‌هایی بوده که در چند مورد از جمله قیمت تنظیم بازار مرغ و تخم مرغ و از این قبیل با همکاری و همت اصحاب رسانه و تعامل با دستگاه‌های کشوری و استانی چالش نداشتیم.

وی گفت: این استان علیرغم اینکه کمترین سطح زیر کشت محصولات کشاورزی را دارد اما در اجرای طرح آبیاری تحت فشار امسال رتبه نخست کشور را دارد.

قوسی اظهار داشت: برای توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی به ویژه گلخانه‌ها زیرساخت واحد تولیدی را فراهم و از ظرفیت شرکت شهرک‌های کشاورزی استفاده می‌کنیم.

وی افزود: همچنین تفاهم‌نامه‌هایی با کمیته امداد، بنیاد برکت و هلال احمر برای احیا و بازسازی قنوات داریم و از ظرفیت این دستگاه‌ها استفاده می‌کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به پلاک‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی در استان گفت: این طرح از یک ماه گذشته در دستور کار قرار گرفت و آخرین مهلت برای پلاک‌گذاری پایان شهریور ماه جاری است.

وی افزود: از اول مهر تراکتورها و کمباین‌هایی که پلاک‌گذاری نشده باشند، سوختی را دریافت نمی‌کنند.

قوسی بیان کرد: هدف از پلاک‌گذاری ماشین‌های بخش کشاورزی، هویت‌دار کردن آنهاست از طرفی سهمیه سوخت براساس سطح کشت از سوی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به ماشین‌آلات کشاورزی تعلق می‌گیرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در سامانه پلیس راهور محدودیت سنی برای پلاک‌گذاری وجود ندارد و حتی تراکتورها با ۴۰ سال سن هم پلاک‌گذاری می‌شوند.

دوم تا هشتم شهریور هفته دولت نام دارد.