استاندار خراسان جنوبی گفت: با پیگیری‌های متعدد و مشارکت بانک‌های عامل در پرداخت تسهیلات ازدواج، رتبه استان از ۳۱ به ۱۹ ارتقا یافت.

جواد قناعت روز شنبه در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان افزود: افزایش پرداخت تسهیلات ازدواج و کاهش صف انتظار زوجین در یک ماه اخیر نشان داد که می‌توانیم از حداقل‌‎ها هم بیشترین استفاده را ببریم.

وی بیان کرد: در این زمینه جلسه اختصاصی با حضور معاونان استاندار و شورای هماهنگی بانک‌های استان و مسئولان برگزار شود تا با همکاری تمامی مجموعه‌ها بتوانیم رتبه استان را در پرداخت تسهیلات ازدواج به تک رقمی برسانیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: پایین ترین نرخ ازدواج مربوط به شهرستان‌های طبس و سرایان است که باید فرمانداران در این شهرستان‌ها تلاش جدی‌تری داشته باشند.

وی افزود: درخصوص اهمیت جوانی جمعیت و خطری که پیری جمعیت، آینده کشور را تهدید می‌کند مقام معظم رهبری بارها تاکیداتی داشته‌اند و همه دستگاه‌ها در این زمینه مسئولیت دارند.

قناعت با بیان اینکه یکی از مولفه‌های قدرت در کشورهای دنیا، جمعیت و جوانی جمعیت است اظهار کرد: یکی از مواردی که موسسه‌ها و سمن‌های مختلف جهانی در کشورهای غربی از جمهوری اسلامی ایران قدردانی کردند مربوط به کنترل جمعیت بود در حالی که ایران در زمینه‌های متعدد صاحب رتبه است و همیشه در تلاش هستند کشورمان را ضعیف نشان دهند.

وی با اشاره به اینکه کشور چین با جمعیت میلیاردی افزایش جمعیت را در دستور کار قرار داده است گفت: دنیا به موضوع کمیت جمعیت و جوانی اهمیت می‌دهد، موضوعی که مقام معظم رهبری نسبت به آن هشدار دادند و دولت سیزدهم بسیار خوب به این مهم پرداخته است.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: در گام اول این طرح قرار داریم و مسائل و مشکلات متعدد از جمله قوانین دست و پاگیر، کمبود منابع و مهمتر از همه قبح شکنی تعداد فرزندان زیاد وجود دارد که به تدریج تسهیل خواهد شد.

وی افزود: موضوع فرزندآوری باید برای مردم به درستی تبیین شود تا بدانند کشوری قدرتمند است که در کنار توانمندی‌های نظامی، علمی، پزشکی، رفاهی، معیشتی و اقتصاد دارای جمعیت فراوان باشد تا جوانان باعث تحول در حوزه‌های مختلف کشور شوند.

قناعت گفت: باید تلاش کنیم شعار “فرزند کمتر زندگی بهتر” از اذهان مردم حذف شود و فرهنگسازی در این زمینه یکی از موضوعات جدی است که باید ظرفیت‌های مختلف از جمله سمن‌ها، تبلیغات اسلامی، گروه‌های جهادی و مردمی، پایگاه‌های مقاومت و سایر تریبون‌ها برای اطلاع رسانی و شفاف سازی استفاده شود.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: طرح‌های مختلفی از جمله «فتحان» (فرزندان تحول آفرین ایران) در مورد اهمیت جوانی جمعیت ارائه شده که دستگاه‌های اجرایی مربوطه برای تحقق آن باید کمک کنند چون جزو موضوعات اساسی و زیربنایی کشور است.

وی با اشاره به اینکه جوانی جمعیت از موضوعات کلیدی و مهم نظام و دولت سیزدهم است تاکید کرد: نباید فریب زرق و برق‌های غربی‌ها را خورد چون ایران جزو کشورهای توانمند و قوی منطقه بوده و نباید در سال‌های پیش رو با پیری جمعیت مواجه شویم.

قناعت گفت: خراسان جنوبی سال گذشته درخصوص موالید رتبه دوم کشور را کسب کرد هرچند نسبت به سال ۱۴۰۱ روند رو به پیشرفتی را شاهد بودیم اما به نسبت هدف گذاری‌های انجام شده با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی افزود: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده شهرستان‌های خوسف و سربیشه بالاترین و فردوس، سرایان و بشرویه کمترین میزان موالید را داشتند.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: درخصوص واگذاری زمین‌ به متقاضیان طرح فرزندآوری باید در تمامی شهرستان‌ها جلسات متمرکز با حضور معاونان استاندار برگزار شود تا ضمن ارائه گزارش به فرمانداران، مشکلات احصا و برای کسب رتبه‌های برتر اقدام شود.

وی گفت: از بانک‌های استان که تلاش کردند در زمینه پرداخت تسهیلات ازدواج و طرح جوانی جمعیت استان جلو برود، قدردانی می‌کنیم و امیدواریم بیشتر پای کار باشند تا صف متقاضیان فرزندآوری و ازدواج در استان کاهش یابد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور