🔹مدیرکل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری خراسان جنوبی گفت: مرزهای خراسان جنوبی دارای بالاترین ضریب امنیتی در کشور می باشند.
محمد شریف گلچین امروز در جلسه کار ویژه مرز استان ضمن قدردانی از تلاش های نیروهای امنیتی و انتظامی استان، اظهار کرد: خراسان جنوبی دارای بالاترین ضریب امنیتی در بین استان های کشور است که حاصل تلاش نیروهای امنیتی است.
🔹وی با بیان اینکه روند رو به رشدی در حوزه صادرات مرزی و اقتصاد داریم، تصریح کرد: مرز فرصت ارزشمندی برای استان می باشد که با رفع نارسایی ها با وحدت و همدلی بین ارگان ها می توان بهترین استفاده را از آن برد.
🔹مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری با ذکر این نکته که برای رونق اقتصادی نیازمند همراهی همه دستگاه‌ها هستیم، گفت: ۳۸۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان در کنار فرصت ها، تهدیداتی هم دارد که باید هوشمندانه به آن توجه کرد.
🔹گلچین با اشاره به فلوچارت تصویب شده در شورای تأمین شهرستان سربیشه برای مرز، گفت: فرصت ۱۰ روزه برای ملاحظات تجاری می دهیم و دستگاه ها باید طرح های خود را برای این مهم ارائه دهند.
🔹وی ضمن تأکید بر طرح تست و مراقبت های بهداشتی برای جلوگیری از ورود بیماری ها از مرز، متذکر شد: این موضوع باید سریع تر پیگیری شود، عوامل بهداشتی قبل از اقدامات کنترلی در مرز توسط راهداری و حمل و نقل جاده ای باید در دستور کار قرار بگیرد.

*صادرات مرزی خراسان جنوبی ۲۲ درصد افزایش یافت

🔹مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز در این جلسه گفت: صادرات استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۴۱ درصد و از لحاظ ارزش ریالی ۲۲ درصد افزایش داشته است.
🔹علی صادقی با بیان اینکه کل صادرات صورت گرفته از خراسان جنوبی طی هفت ماهه نخست امسال یک هزار و ۲۹۲ هزار تن کالا به ارزش ۳۴۳ میلیون دلار بوده ، تصریح کرد: صادرات محصولات خود استان ۹۷۱ هزار تن کالا به ارزش ۹۵ میلیون دلار بوده که از نظر وزن ۴۲ درصد و از نظر ارزش ۷۲ درصد افزایش داشته است.
🔹وی ادامه داد: میزان ترانزیت از گمرک ماهیرود به کشور افغانستان طی هفت ماهه سال جاری سه هزار و ۵۵۶ دستگاه کامیون با وزن ۸۰ هزار تن است.
🔹به گفته وی؛ نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر تعداد کامیون ۳۸ درصد و از نظر وزن هشت درصد افزایش داشته است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور