معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: حیوان گزیدگی در سه ماه ابتدای امسال به هزار و ۲۵۲ مورد در استان خراسان جنوبی رسید و روند افزایشی دارد.

مجید شایسته  در نشست خبری افزود: براساس آمارها سال گذشته در مجموع ۲ هزار و ۵۰۰ مورد حیوان گزیدگی و یک فوتی داشتیم که علت آن مراجعه دیرهنگام به مراکز بهداشتی و درمانی بوده است.

وی گفت: ۹۵ درصد گزش‌ها توسط سگ انجام می‌شود و ۶۰ درصد این آمار هم از سوی سگ‌های صاحب‌دار بوده است لذا شهروندان باید واکسیناسیون را برای پیشگیری از هاری و بیماری‌های قابل انتقال جدی بگیرند.

رئیس مرکز بهداشت استان خراسان جنوبی اضافه کرد: یکی از موارد مهم مرتبط با گزیدن، مراجعه فوری به مراکز بهداشتی و درمانی برای انجام سرم و واکسیناسیون است تا با این روش از مرگ فرد پیشگیری شود.

وی یادآور شد: انجام هر سرم و واکسیناسیون برای فرد بعد از گزش حیوان، هفت تا هشت میلیون تومان هزینه بر دولت تحمیل می‌کند که در حال حاضر رایگان انجام می‌شود.

شایسته با بیان اینکه حیوان گزیدگی و هاری در راس بیماری‌های مشترک انسان و دام در خراسان جنوبی قرار دارد گفت: تب مالت، کیست هیداتید، سالک، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و سیاه زخم در رتبه‌های بعدی است.

وی بیان کرد: میزان بروز حیوان گزیدگی در هر ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت استان سال گذشته ۳۳۵.۹۱ بوده است که نسبت به سال‌های قبل روند افزایشی را نشان می‌دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: شهرستان بیرجند در سه سال اخیر بیشترین موارد حیوان گزیدگی را بین شهرستان‌های استان داشته است.

وی همچنین تب کریمه کنگو را تهدید جدی بهداشتی معرفی کرد و گفت: ریشه‌کنی این ویروس عملا امکان پذیر نیست و میزان مرگ و میر بیماری می‌تواند قابل توجه باشد.

شایسته با اشاره به اینکه تب کریمه کنگو دارای قابلیت انتقال انسان به انسان است افزود: در حال حاضر هیچ گونه واکسن مورد تایید علیه این بیماری در دسترس نیست و با توجه به تغییرات اقلیمی از جمله گرم شدن کره زمین و افزایش تجارت دام پیش بینی شده است بروز موارد بیماری در آینده نزدیک با افزایش قابل توجه همراه باشد.

وی یادآور شد: این ویروس جزء عوامل بیوتروریستی “کلاس A ” تلقی می‌شود بنابراین احتمال سوء استفاده‌های تروریستی از آن مطرح است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سال گذشته ۱۵ مورد مشکوک به تب کریمه کنگو در استان خراسان جنوبی شناسایی شد که پنج مورد آن مربوط به بیرجند بود.

حیوان گزیدگی در خراسان جنوبی به هزار و ۲۵۲ مورد رسید

وی درباره بیماری سالک گفت: از سال ۱۳۸۷ روند بیماری سالک در خراسان جنوبی افزایشی بوده و کانون این بیماری در استان وجود دارد لذا اگر درخصوص کنترل سالک به‌موقع اقدام نکنیم مشکل صد چندان خواهد شد.

شایسته با بیان اینکه درمان سالک باید براساس دستورالعمل کشوری باشد ادامه داد: در مورد فون پشه خاکی منطقه اقدام شده است و سالک اولویت بهداشت جهانی است.

وی بر لزوم افزایش سطح سواد و دانش جامعه درباره بیماری‌های مشترک انسان و دام تاکید کرد و گفت: با دسترسی به تسهیلات بهداشتی و آموزش دائمی گروه‌های در معرض خطر و جامعه می‌توان از انتقال بیماری‌های مشترک جلوگیری کرد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی هم در این نشست با اشاره به شروع طرح فراگیر واکسیناسیون سگ‌ها در مقابل بیماری هاری گفت: ۹ هزار قلاده سگ صاحب‌دار در استان داریم که از ابتدای امسال برای پنج هزار و ۷۶۶ قلاده واکسیناسیون انجام شده است.

محمد شافعی ادامه داد: هزار سگ بلاصاحب که در پناهگاه شهرداری نگهداری می‌شوند هم واکسینه شده‌اند و این آمادگی وجود دارد هر تعداد سگ که توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها جمع آوری شود را واکسیناسیون کنیم.

وی گفت: امسال ۱۸ مورد حیوان گزیدگی به دامپزشکی استان گزارش شده که ۱۳ مورد مثبت هاری و ۲ مورد هم در حال بررسی است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی افزود: از این تعداد ۶ مورد گربه، ۲ مورد سگ صاحب‌دار، چهار سگ بلاصاحب، یک الاغ و یک مورد بزغاله بوده است.

وی گفت: سال گذشته ۱۶ مورد حیوان گزیدگی گزارش و ۱۲ مورد آن مثبت شد لذا روند ابتلا به هاری در استان افزایشی است.

شافعی عنوان کرد: ۷۰ سگ هم در بشرویه عقیم‌سازی شده و اگر روند واکسیناسیون فراگیر و عقیم‌سازی به خوبی پیش برود امیدواریم سال آینده موارد هاری کمتری داشته باشیم.

وی با اشاره به لزوم پیشگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو ادامه داد: باید شهروندان به این فرهنگ برسند که حتما گوشت را از مراکز معتبر خریداری کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، کشتار بهداشتی و طی کردن دوره پیش‌سرد را از دیگر الزامات در پیشگیری از شیوع بیماری تب کریمه کنگو اعلام کرد و گفت: دوره‌های آموزشی برای قصابان و فعالان بخش کشتارگاهی در استان برگزار شده اما شهروندان هم باید هنگام خرید گوشت دقت لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه سم‌پاشی اماکن دامی با جدیت در استان دنبال می‌شود افزود: از ابتدای امسال تاکنون ۴۰۰ هزار دام و ۶۳۰ هزار متر مربع جایگاه نگهداری دام سم‌پاشی شده است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور