معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی گفت: حوادث رانندگی و آمار زیاد فوتی‌های تصادفات درون شهری، امنیت مرکز استان را زیر سوال برده و لازم است شهرداری‌ها مدیریت تصادفات را در اولویت قرار دهند.

 علیرضا عباس زاده  در نشست هم اندیشی شهرداران استان اظهار کرد: شهرداری‌ها در کنار همه مسوولیت‌های مهمی که برعهده دارند، باید وضعیت ترافیکی را هم مورد توجه قرار دهند زیرا تعداد کشته‌های تصادفات درون شهری در استان بالا و نگران کننده است که باید به شکل درست مدیریت شود.

وی افزود: از همین رو طرح کاهش تصادفات شهری تدوین شد و به تصویب وزارت کشور رسیده که لازم است همه شهرداری‌ها این طرح را اجرایی کنند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: طرحی در شورای ترافیک برای کاهش تصادفات درون شهری تهیه شده که اگر پیاده سازی شود می‌توان به بهبود وضعیت تصادفات امیدوار باشیم.

وی با تاکید بر لزوم مدیریت ترافیک درون شهری ادامه داد: مراکز شهرستان‌ها و شهرهایی که در مسیر تردد مسافران قرار دارند باید بیش از پیش به مسائل ترافیکی اهمیت دهند.

عباس زاده گفت: حوادث رانندگی شهرهای استان را ناامن جلوه داده که از این حیث باید مورد توجه قرار گیرد و از آنجایی که آمار واژگونی خودرو در شهرها بالاست فرهنگسازی اهمیت زیادی دارد.

وی تصریح کرد: وضعیت رانندگی در شهرها مناسب نیست و در این زمینه فرهنگسازی رفتارهای ترافیکی حائز اهمیت است لذا شهرداری‌ها با مدیریت ترافیک باید از جان شهروندان محافظت کنند.

وی گفت: شهرداران نباید فقط بر اعتبارات ماده ۲۳ تکیه کنند بلکه کنترل ترافیک از مسیرهای مختلف در دستور کار قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: باید فرهنگسازی طوری باشد که به کمک روش‌های بازدارنده شهروندان سرعت مطمئنه در رانندگی را رعایت کنند.

وی با تاکید بر انجام اقدامات فنی در حوزه ترافیکی از سوی شهرداری‌ها گفت: اقدام ویژه ای از سوی شهرداری بیرجند انجام‌ شده که می‌تواند الگوی سایر شهرداری‌ها باشد.

عباس زاده بازدید از شهرداری‌های بزرگ را در کسب تجربه موثر دانست و افزود: شهرداری‌ها در فصل بودجه ریزی باید ورود جدی تر به مباحث ترافیکی داشته باشند.

وی همچنین گفت: شهرداران پروژه‌های عمران شهری در روزهای منتهی به آخر سال را باید متوقف کنند تا ایمنی مسافران تامین شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به درخواست شهرداران مبنی بر افزایش روشنایی معابر و پارک‌ها عنوان کرد: اگر در زمینه نیروگاه‌ها مشکل سوخت نباشد محدودیت تامین برق در استان برداشته خواهد شد.

وی افزود: شهرداران به عنوان مدیران بحران شهری باید برخی ملزومات را پیش بینی کنند تا در زمان وقوع حوادث یا مواقع خاص بتوان از آن استفاده کرد.

افزایش فعالیت پلیس راهور در نقاط حادثه‌خیز شهری، اصلاح روشنایی ورودی برخی شهرها، لزوم توجه شهرداری به ایمنی رانندگی در معابر، آمادگی آتش نشانی‌های استان برای چهارشنبه آخر سال، مشخص شدن تابلو محل‌های اسکان در ورودی شهرها، اصلاح نقاط حادثه‌خیز در شهرها و تعبیه محل استقرار پلیس، افزایش همکاری‌ها در توجه به باغ گلشن طبس از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند، ۱۱ شهرستان و ۳۱ شهر دارد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور