باز هم حادثه گزش کودکان توسط سگ‌های پرسه‌زن، اینبار در روستای سیسکان، کمتر از ۲ ماه پس از حادثه روستای حسین آباد رخ داد. مدت‌ها است که در داخل کشور گفته و نوشته شده است که ازدیاد جمعیت سگ‌ها به دلیل غذارسانی و عدم جمع‌آوری یا کشتار آنها است، اما اینبار کمتر از ۲ ماه پس حادثه حسین آباد ضمن جمع‌آوری وسیع سگ‌ها و حتی کشتار خودسر آنها توسط برخی از روستاییان، در روستایی که هیچ خبری از غذارسانی هم نبود و حتی انتقال به پناهگاه هم از مدتها قبل انجام می‌شد حوادث دلخراشی رخ داد. دهیار حسین آباد به خبرنگار ما گفت “که پس از اتفاق ناگوار اردیبهشت ماه تقریبا تمامی سگهای مشاهده شده در حسین آباد و حتی حومه را جمع‌آوری و منتقل پناهگاه کرده اما اکنون و بفاصله کمتر از دو ماه سگ‌های جدید در روستاد دیده می‌شوند”. همچنین خانم سالاری مادر یکی از کودکان آسیب دیده در این حادثه گفت: “با اینکه این همه سگ جمع‌آوری را جمع آوری کردند اما مجددا تعداد سگ‌های روستا و سرو صدای شبانه زیاد شده است.”
راهکار کنترل گزش چیست و کشورهای موفق دنیا چه کار انجام داده اند؟ مجتبی طباطبایی مدیر ترویج بیمارستان مرکزی دامپزشکی تهران در مصاحبه با سایت خبر و هنر گفت:
حذف مستقیم سگ‌ها، چه از راه کشتار چه جمع‌آوری هیچ تاثیری در کاهش هاری ندارد، هاری وابسته به تراکم جمعیت نیست و کاهش سگ‌ها کمکی به کنترل هاری نمی‌کند، حتی می‌تواند با حذف سگ‌های واکسینه شده تاثیر معکوس بر کنترل هاری داشته باشد. اما از نظر تاثیر بر جمعیت لازم است بدانیم که کشتار و جمع‌آوری صرفاً به شکل مقطعی جمعیت را کم می‌کند و فوراً طی فرآیندهایی سگ‌های جدید جایگزین سگهای قبلی می‌شوند، در نتیجه‌ی این جایگزینی که اصطلاحاً گردش جمعیت نام دارد به تاثیر بر گزش می‌رسیم، همواره در برنامه‌های حذف، سگ‌های آرام‌تر و آنهایی که به منطقه عادت کرده‌اند حذف می‌شوند، سگ‌ها عمیقاً بر محیط اطراف خود احاطه دارند و به محض آغاز عملیات کشتار یا جمع‌آوری سگ‌هایی که کمتر اجتماعی هستند محیط را ترک می‌کنند در مقابل آرام‌ترین و به نوعی خوش‌بین‌ترین سگ‌ها به رفتار انسان‌ها در محیط باقی می‌مانند، هرچند آنها به خوبی متوجه می‌شوند که “اتفاقات بدی در جریان است”، اما این ‌سگ‌ها سعی می‌کنند در کنار آنهایی که دوستشان دارند، خواه انسان یا خواه سگ‌هایی دیگر باقی بمانند. نکته دیگر اینکه با حذف این سگ‌ها، سگ‌های جدیدی از اطراف وارد منطقه می‌شوند و نزاع و درگیری آنها بر سر قلمرو آغاز می‌شوند سگ‌هایی که به محیط جدید عادت ندارند و هر چیز ناآشنایی مانند کودک انسان برایشان تهدید به حساب می‌آید.
در نتیجه افزایش گزش ضمن برنامه کشتار و جمع آوری نه‌تنها غیر قابل پیشبینی نیست، بلکه این کار اکیدا از طرف سازمان‌های تخصصی جهانی برای کنترل هاری یا گزش نهی شده است، چراکه در هیچ کجای دنیا با کشتار و جمع‌آوری موفق به کاهش گزش یا هاری و یا کنترل جمعیت نشده‌اند. البته در ایران هم تجربه روند صعودی آمار گزش در ۴۰ سال گذشته به خوبی گواه همین امر است. راهکار مقابله با گزش فقط و فقط توقف جمع آوری و کشتار و در کنار آن آموزش است.”
در ادامه غنی مدیر اجرایی شرکت حمایت از حیوانات و محیط زیست یاران خراسان جنوبی در خصوص فعالیت‌های این شرکت به منظور آگاه‌سازی و آموزش بیان داشت: در روزهای گذشته کارگاه آموزشی پیشگیری از گزش، هم برای کودکان و هم بزرگسالان برگزار شد. تغییر رفتار انسان‌ها لازمه‌ی مدیریت موفق گزش و تعارضات انسان با سگ‌ها است، پس ایجاد محیط آرام و امن برای سگ‌ها متعاقباً رفاه و آرامش ساکنین روستا را نیز بدنبال خواهد داشت. وی توضیحات مبسوطی را در زمینه رفتار مسئولانه با سگ‌ها، زبان بدن سگ‌ها، و نحوه کاهش ریسک گزش و همچنین اقدامات ضروری پس از گزش به منظور پیشگیری از ابتلا به هاری برای اهالی روستا ارائه کرد و بیان داشت که این برنامه بصورت منظم و مستمر در سطح استان توسط این شرکت و با پشتیبانی علمی و همکاری با بیمارستان مرکزی دامپزشکی تهران ادامه خواهد یافت.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور