فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی از کشف بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر انواع فرآورده های نفتی از ابتدای سال تاکنون خبر داد و گفت: در این راستا ۸۹۳ دستگاه خودروی شوتی توسط پلیس توقیف شده است.

سرهنگ “حسن شجاعی نسب” در مصاحبه خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار داشت: قاچاق فراورده های نفتی که متاسفانه توسط خودروهای موسوم به شوتی و با رانندگی خطرناک در جاده ها انجام می شود علاوه بر اینکه این افراد سرمایه ملی را به تاراج می دهند تاثیر مستقیم در تلفات جاده ای استان نیز دارند.

وی بیان داشت: ماموران جان برکف پلیس اجرای طرح های مبارزه با قاچاق سوخت و همچنین برخورد با خودروهای شوتی را بصورت ویژه در دستور کار خود قرار داده است.

فرمانده انتظامی استان خراسان جنوبی افزود: از ابتدای امسال تاکنون در محورهای استان خراسان جنوبی ۱۵ نفر از شهروندان در برخورد با خودروهای شوتی جان خود را از دست داده اند و ۵۸ نفر نیز مجروح شده اند که در این حوزه آمار فوتی، جرحی و خسارتی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

سرهنگ شجاعی نسب با بیان اینکه از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر سوخت قاچاق و خارج از شبکه توزیع فرآورده های نفتی در استان کشف شده است؛ تصریح کرد: ماموران با انجام ایست و بازرسی های مقطعی وکنترل محورهای مواصلاتی در سطح استان ۸۹۳ دستگاه خودروی شوتی توقیف کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به این که از ابتدای سال تاکنون ۴ هزار راننده متخلف توسط پلیس اعمال قانون شدند؛ خاطر نشان کرد: ماموران انتظامی در این رابطه ۹۸۱ نفر متهم دستگیر کردند که متهمان دستگیر شده با تشکیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی معرفی شدند.

فرمانده انتظامی استان در ادامه گفت: با توجه به اینکه قاچاق فراورده های نفتی می تواند منافع مادی زیادی برای قاچاقچیان داشته باشد لذا برخورد با این قاچاقچیان نیازمند هماهنگی و همکاری بیشتر سازمان ها و نهادهای مسئول بویژه در استان های همجوار می باشد.

این مقام ارشد انتظامی در پایان یادآور شد: پلیس با تمام توان در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت با قانون شکنان قاطعانه و بدون اغماض برخورد خواهد کرد و اجازه جولان و تاخت و تاز به خودروهای شوتی در جاده های استان نخواهد داد لذا شهروندان می توانند در صورت اطلاع از هر گونه فعالیت های غیرقانونی، مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن ۱۱۰ به پلیس اطلاع دهند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور