عید غدیر بار دیگر فرا رسید تا آحاد مردم در خراسان جنوبی با شادپیمایی، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، پذیرایی موکب‌ها، اجرای برنامه‌های شاد، رژه خودرویی، توزیع شربت و شرینی در جشن همگانی شرکت کنند و صحنه‌های ماندگاری از دلدادگی به اهل بیت (ع) خلق شود.

 عید غدیر امسال در خراسان جنوبی رنگ و بوی متفاوتی دارد و از مدت‌ها قبل شهرها آذین شده و ایستگاه‌های صلواتی به تبرک این عید بزرگ در تدارک خدمت‌رسانی به شهروندان هستند از همین رو نشانه‌های شادی را در هر کوی و برزن می‌توان دید.

جایی که موکب مستقر در میدان ابوذر بیرجند در شب‌های گذشته تاکنون برای پذیرایی از مردم به میدان آمد یا مراسم مختلفی که همراه با نورافشانی در بوستان‌های شهر از جمله بوستان شهدای گمنام و آزادگان برپا شد و مورد استقبال گسترده قشرهای مختلف مردم قرار گرفت.

نصب پرچم‌ها مزین به نام مولا علی (ع) و کتیبه‌های غدیر به خیابان‌های شهر زینت بخشیده و موکب بزرگ ائمه بقیع (ع) از چند شب پیش در میدان ابوذر برپا شده که هر شب از شهروندان با شربت و شام پذیرایی می‌کند تا کام مردم در دهه امامت و ولایت شیرین شود.

این جشن همگانی از عید قربان تا غدیر به طول انجامیده و هر شب بیش از ۱۰۰ خادم زن و مرد در این موکب به مردم خدمات‌رسانی کرده‌اند.

اقدام متفاوت دیگر که امسال شاهد آن بودیم و با حضور پرشور مردم همراه شد، میهمانی بزرگ خانوادگی عید غدیر خم در بیرجند حد فاصل میدان شهدا تا میدان ابوذر است که عصر پنجشنبه تا پاسی از شب عید غدیر برپا شد و مسوولان استان هم در کنار مردم قرار گرفتند.

کسبه و بازاریان، جوانان، هیات‌های مذهبی، گروه‌های جهادی تدارک جشنی را در قالب میهمانی بزرگ عید غدیر دیده‌اند که میعادگاه قرارشان ساعت ۱۷ حد فاصل میدان شهدا، میدان ابوذر تا میدان آیت الله مدرس بود تا نشان دهند که عشق به حضرت علی (ع)، جوان و پیر، زن و مرد با هر گرایش و سلیقه‌ای نمی‌شناسد و همه برای تجدید بیعت با امیرالمومنین می‌آیند.

حدود ۲۰ موکب در این مسیر افتخار خدمت رسانی داشتند و ایستگاه‌های شادی برای کودکان، قرعه کشی و اهدای جوایز، سرود دسته جمعی و دمام‌زنی جوانان از برنامه‌های میهمانی بزرگ خانوادگی غدیر در بیرجند بود که قرار است عصر امروز همزمان با عید غدیر هم برگزار شود.

پخت کیک ۱۰ متری در بیرجند، جشنواره‌های سفره عیدانه، رادیو غدیر، قرارگاه نوجوانه، دختران حاج قاسم از دیگر برنامه‌های جشن غدیر است و نصب ۱۲۰ پرچم بزرگ و ۳۰۰ کتیبه دست نویس در سطح شهر شهروندان را به شور و نشاط مضاعف دعوت کرد.

راه‌اندازی کاروان شادی، عیادت از بیماران، پیاده‌روی در صبح عید غدیر، رژه موتوری و خودرویی مردمی، برگزاری جشن در پارک خطی بند دره بیرجند و اهتزاز پرچم «یا امیرالمومنین حیدر مدد» بر فراز فرهنگسرای شهر، آذین‌بندی و چراغانی از فعالیت‌هایی است که غدیری متفاوت را امسال رقم زد.

استاندار خراسان‌ جنوبی دیشب به همراه جمعی از مدیران در مراسم جشن عید مسجد الغدیر شهرک شهید مفتح بیرجند حضور یافت و از موکب مستقر در میدان ابوذر نیز بازدید کرد.

جشن عید سعید غدیر در مکتب نرجس (س)، جشن فقط به عشق مولا در فرهنگسرای شهر، جشن عید غدیر در بوستان‌ها، جشن بانوان علوی (زنان پیشگامان دفاع از حریم ولایت) در حسینیه جماران، جشن شکوفه‌های علوی ویژه کودکان، ایستگاه‌های صلواتی، مسابقات فرهنگی و ورزشی، مراسم نورافشانی، رویداد دخترانه «الماس هستی» در باغ و عمارت تاریخی رحیم‌آباد، جشن مادران شهدای سادات و جشن‌های خیابانی و محلات شهر از دیگر برنامه‌هایی است که با مشارکت فعال مردم اجرا شده است.

مردم این استان برای عید غدیر برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده‌اند که امروز هم در نقاط مختلف استان ادامه دارد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور