استاندار خراسان جنوبی گفت: آمارها نشان می‌دهد در زمینه جذب اعتبارات ملی در حوزه راه و شهرسازی استان روند رو به رشدی داشته‌ایم لذا باید ضمن حفظ وضع موجود، برای افزایش این اعتبارات تلاش کنیم.

 حمید ملانوری عصر یکشنبه در نشست بررسی آخرین وضعیت برنامه‌ها و اقدامات اداره کل راه و شهرسازی که با حضور مدیرکل و معاونان این مجموعه برگزار شد، به تلاش حوزه راه و شهرسازی استان برای جذب اعتبارات ملی اشاره کرد و افزود: ما به همان اندازه که در جذب اعتبارات و اجرای پروژه‌ها تلاش می‌کنیم و نتایج خوبی را رقم می‌زنیم به همان اندازه هم انتظارات مردم را بالاتر می‌بریم که البته این حق مردم است.

وی گفت: انتظار این است که موارد گذشته با همان شدت و حتی بیشتر ادامه پیدا کند و آنجا که موانعی سد راه می‌شوند با جدیت پیگیری صورت گیرد تا رفع شوند.

استاندار خراسان جنوبی تلاش‌های صورت گرفته طی یکی دو سال گذشته را ارزشمند خواند و اظهار داشت: اقدامات استان در زمان حضور استاندار قبلی رضایتمندی مردم را به همراه داشته که قابل تحسین است.

راه آهن از پروژه‌های کلیدی استان است

وی به پروژه راه آهن بیرجند هم اشاره کرد و گفت: اگرچه این پروژه به گونه‌ای نیست که طی ۶ ماه یا یک سال آینده به ثمر برسد اما چون از پروژه‌های کلیدی استان است باید با جدیت دنبال شود و به نتیجه هم برسد.

ملانوری از راه‌ها به عنوان شریان‌های حیاتی استان نام برد و افزود: محورهای مواصلاتی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه به شمار می‌روند.

وی گفت: اگر ما از توسعه در بخش‌های مختلف حرف می‌زنیم، نیاز است که راه‌های دسترسی مناسبی داشته باشیم و تلاش کنیم در این زمینه به میانگین کشوری برسیم.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی اظهار داشت: در بحث تقسیم خدمات در حوزه راه‌ها و بهسازی محورهای مواصلاتی باید توزیع عادلانه داشته باشیم و به تناسب نیاز هر منطقه، اعتبار تخصیص دهیم تا همه مناطق به یک اندازه دیده شوند.

فضای زیبای شهری حق مردم است

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: به لحاظ ذائقه بصری مردم حق دارند از شهری زیبا با معابری مناسب برخوردار باشند.

وی با تشکر از اقدامات صورت گرفته در حوزه راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرد؛ اقدامات با سرعت تداوم یافته و با انگیزه پیش بروند تا مردم از عایدات آنها منتفع شوند.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: اگرچه کار شما در مجموعه راه و شهرسازی با آسفالت و قیر و مصالح ساختمانی مرتبط است اما از آن جایی که نتیجه کارتان با روحیه مردم در ارتباط است، کاری ظریف به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: در حوزه شهرسازی با دو موضوع سر و کار دارید؛ ساخت و سازهای نهادهای عمومی و بخش خصوصی که در دو حالت باید نظارت کافی صورت گیرد.

ناظران به وظیفه خود عمل کنند

ملانوری گفت: ناظران در این زمینه نقش مهمی دارند و باید به وظیفه خود در زمینه استحکام بنا و رعایت اصول شهرسازی به درستی عمل کنند.

وی تاکید کرد: ناظران در طراحی پروژه‌ها باید فرهنگ، رسوم و عرف جامعه را در نظر بگیرند و موقعیت جغرافیایی و اقلیمی منطقه را هم در نظر داشته باشند.

استاندار خراسان جنوبی از کار در حوزه ساخت و ساز شهری به حق‌الناس تعبیر کرد و گفت: در همه پروژه‌هایی که اجرا می‌کنیم باید آینده نگر باشیم چرا که ۱۰۰ یا ۲۰۰ سال دیگر آیندگان کارهای ما را می‌بینند، ما را قضاوت می‌کنند و بر اساس عملکردمان به ما درود می‌فرستند یا نفرین مان می‌کنند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز در ابتدای جلسه ضمن گزارش مبسوطی از اقدامات این حوزه در سال‌های گذشته، از رشد ۶۷ درصدی اعتبارات ملی جذب شده در سال ۹۹ به نسبت سال قبل خبر داد.

وحید داعی به تلاش‌هایی اشاره کرد که در راستای توسعه راه‌های دوبانده استان صورت گرفته است و ادامه دارد