مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری خراسان جنوبی گفت: ۵ اثر استان سال گذشته در فهرست آثار فاخر صنایع‌دستی کشور ثبت شد.

 شاهوردی افزود: ۵ اثر استان در رشته‌های البسه محلی، پته‌دوزی، بافته‌های داری و رودوزی‌های الحاقی موفق به ثبت در فهرست آثار فاخر صنایع‌دستی کشور شدند.

وی گفت: همچنین در این مدت ۱۵۰ صنعتگر استان موفق به اخذ درجه هنری شدند.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری خراسان جنوبی از تهیه پرونده ۲ شهر و ۵ روستا برای ثبت به عنوان ثبت شهر و روستای ملی و جهانی صنایع‌دستی در سال ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: این پروند‌ه‌ها برای تایید نهایی به وزاتخانه ارسال شده است.

شاهوردی افزود: در سال گذشته صنعتگران و هنرمندان صنایع‌دستی استان موفق به اخذ ۱۵ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در رشته‌های البسه محلی، پته دوزی، بافته‌های داری، رودوزی‌های الحاقی و سفال و سرامیک شدند.

وی گفت: ایجاد و راه‌اندازی خانه‌های ترویج صنایع‌دستی، انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری با سایر دستگاه‌های اجرایی برای آموزش و ترویج صنایع‌دستی، تدوین نرم‌افزار بانک اطلاعاتی صنعتگران صنایع‌دستی در شهرستان بیرجند، تدوین جزوه آموزشی مقدماتی و پیشرفته نساجی سنتی برای آموزش استاندارد حوله‌بافی در سطح استان، برگزاری و مشارکت در جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها و مسابقات صنایع‌دستی، نصب ۱۰ المان صنایع‌دستی با همکاری شهرداری‌های استان، تولید محتوای دو‌زبانه از صنایع‌دستی استان به‌صورت کلیپ، بروشور و کتابچه از جمله مهم‌ترین اقدامات این اداره‌کل در حوزه توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان در سال ۱۴۰۲ بوده است.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور