رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: نگاه ویژه‌ای در سند تحول قوه قضاییه به ثبت اسناد و املاک شده است و حقوق مالکیت باید در این سازمان مدیریت شود.

حجت الاسلام ابراهیم حمیدی روز چهارشنبه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی که با حضور سید “صادق سعادتیان” معاون امور املاک و کاداستر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد، افزود: در دوران تحول قوه قضاییه این وظایف باید انجام شود و در جای جای سند وظایفی برای مجموعه ثبت اسناد و املاک تعریف شده است.

وی گفت: در این سند مهم و راهبردی که کلید حل همه مشکلات قوه قضاییه است در ماموریت هفتم رعایت حقوق مالکیت اشخاص آمده که توسط ثبت اسناد و املاک باید مدیریت شود.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: چالش‌هایی در این سند معرفی شده که تزلزل مالکیت اموال غیر منقول از جمله آنهاست و امروز مشکل بزرگی برای قوه قضاییه است.

وی افزود: در زمینه حدنگاری و کاداستر تحول بزرگی در کشور به وجود آمده و در استان نیز توفیقاتی داشتیم که امیدواریم ادامه پیدا کند.

حجت الاسلام حمیدی گفت: قوه قضاییه وظایف بسیار مهم و سنگینی دارد و این وظایف هم در قانون اساسی جمهوری اسلامی بر آن تاکید شده و هم در اسناد بالادستی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری آمده است.

وی اظهار داشت: انجام این وظایف و رسالت‌ها تقسیم شده است و برخی در قوه قضاییه و برخی در سازمان‌ها و ادارات تابعه جامه عمل پوشانده می‌شود که سازمان ثبت اسناد و املاک از مهمترین این سازمان‌ها است و وظایف مهمی در تثبیت حقوق و مالکیت‌ها و صدور اسناد دارد.

رییس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: اگر این سازمان به خوبی وظایف خود را انجام دهد، کمک می‌کند که بقیه سازمان‌ها و ادارات بتوانند وظایف خود را بهتر عمل کنند و قوه قضاییه می‌تواند بهترین بهره‌برداری را از خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک در پیشگیری از ایجاد پرونده‌‎های قضایی انجام دهد.

وی با اشاره به اینکه ثبت اسناد و املاک بیش از ۱۰۰ سال قدمت دارد افزود: امروز بعد از گذشت یک قرن این سازمان تجربیات خوبی در اختیار دارد و خدمات ارزشمندی را ارایه می‌دهد بخصوص با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات همگام با قوه قضاییه به سمت هوشمندسازی پیش می‌رود.

مدیرکل سابق ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی هم در این آیین گفت: خوشحالم در این استان با کمبود کارمند توانستیم در این مدت با استان‌های بزرگ کشور گام به گام جلو برویم.

غلامرضا شهریاری افزود: در بسیاری از شاخص‌ها استان اول به خصوص در حوزه صدور اسناد بودیم.

وی گفت: در موضوع پرونده‌های اجرایی حرکت جهادی را از ابتدای سال قبل آغاز کردیم و چهار هزار و ۷۰۰ پرونده با رشد ۱۷۷ درصد ثبت شد.

وی اظهار داشت: در همین مدت ۲ واحد ثبتی به بهره‌برداری رسید و بودجه تملک دارایی استان از ۶۰۰‌ میلیون تومان به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک خراسان جنوبی هم با بیان اینکه مسوولیت یک امانت است گفت: اگر مشکلی از کار مردم را باز کنیم در کارنامه عمل ما ثبت می‌شود و روزی که اتمام ماموریت باشد پیش وجدان خود راحت هستیم.

محمد محمدزاده افزود: امیدواریم با حمایت همه مدیران استان در تحقق منویات مقام معظم رهبری، سیاست‌های قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد و املاک گام برداریم و با همدلی و ‌خرد جمعی، اهداف مورد نظر عملیاتی شود.

وی گفت: برنامه‌های سازمان ثبت اسناد و املاک در سال جاری کاداستر زراعی و ‌وصول مطالبات بانک‌ها است که امیدواریم محقق شود.

محمدزاده تصریح کرد: خراسان جنوبی به عنوان سومین استان از نظر وسعت کار زیادی دارد که امیدوایم با کمک همه‌جانبه دستگاه‌ها و نهادها با تمام ظرفیت برای پیشبرد اهداف و وظایف اقدام ‌کنیم.