نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: با اجرای حدنگاری و ثبت املاک در استان، هم زمین دولت و هم اراضی روستانشینان مشخص شده است و این اقدام باعث کاهش اختلافات می‌شود.

 حجت‌الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی  در دیدار معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: در زمینه ثبت‌ اسناد و املاک کار خوبی انجام شده است و در گذشته ابهاماتی در این زمینه وجود داشت و مدعیانی زیادی گلایه می‌کردند.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ادامه داد: برخی از گلایه‌ها و مراجعات مردمی در استان مربوط به اراضی منابع طبیعی بود که خیلی جاها احکام خوبی هم داده نمی‌شد یعنی به قلع و قمع برخی محصولات می‌انجامید.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح حدنگار خیلی از مشکلات و دعاوی را حل می‌کند گفت: با این طرح اراضی مردم و ملی سنددار شده و جلوی کوه‌خواری، زمین‌خواری و سایر مشکلات ناشی از آن گرفته می‌شود از طرفی در موارد شخصی ظلم نمی‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که از قبل در استان وجود داشت اینکه مردم فقیر روستانشین در اراضی آبا و اجداد مشغول به کشاورزی می‌شدند که بعد از مدتی تحت فشار منابع طبیعی قرار گرفته و این موضوع سبب بروز اختلاف می‌شد.

وی افزود: با توجه به تشدید مشکلات و اختلافات بین مردم روستایی و منابع طبیعی در گذشته بارها این موضوع را یادآور شدم که باید راه‌حلی در این خصوص اندیشیده شود.

امام جمعه بیرجند بیان کرد: روستاییان در زمین‌هایی که ارزش ریالی نداشت گندم و جو و سایر محصولات کشاورزی می‌کاشتند که تاکید کردیم دست‌ کشاورز را قطع نکنید بلکه اگر مدعی زمین هستید نسبت به این مهم و ثبت آن اقدام کنید.

وی اظهار داشت: با ثبت اراضی هم زمین دولت مشخص شده و هم اراضی روستانشینان مشخص شده و در این زمینه اختلافات رفع شده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی تاکید کرد: امیدواریم هماهنگی و همسو بودن قوای سه‌گانه و دولت به معنای عام به شکلی باشد که هم مقصود اصلی یعنی حل مشکلات مردم به عنوان ولی نعمتان ما، حل شود و هم اصطکاکی نباشد و جلوی عده‌ای متجاوز گرفته و حق مردم ضعیف پایمال نشود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: امیدواریم در بقیه مواد برنامه هفتم توسعه و تصمیماتی که در جلسات قوای سه‌گانه اخذ می‌شود، یکی پس از دیگری مشکلات‌ حل شود.

وی افزود: آنهایی که خلاف رفته، قلدری و ناامنی ایجاد می‌کردند با تصمیمات جدید ساماندهی شده و همراه جامعه راه صحیح را انتخاب کنند و ظلم به معنای عام آن برداشته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی در ادامه با اشاره به بزرگداشت اربعین حسینی و اینکه جهان این حماسه را به عنوان سمبل عدالت می‌شناسد، گفت: از کشورهای مختلف شرق و غرب، پیروان ادیان و مذاهب مختلف به نحوی خود را به کربلا می‌رسانند و گویی با عدالت بیعت می‌کنند.

وی از پیاده‌روی اربعین به عنوان انگیزه مردمی یاد کرد و افزود: جهان در آستانه تحول قرار دارد لذا اربعین به یک سمبل بین‌المللی تبدیل شده است.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: با چه زبانی خدا را بابت نعمت بزرگ نظام مقدس جمهوری اسلامی شکر کنیم که قانون اساسی آن بر لا تَظْلِمُونَ وَ لا تُظْلَمُونَ‌ بنا نهاده شده است.

وی ادامه داد: البته دولت‌های مختلفی با رنگ‌های گوناگون آمدند که برخی موانع تا وصول به قانون‌های ما وجود داشت و بعضی اندیشه‌های نیز وارداتی بودند.

حجت‌الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: جای شکر مضاعف دارد در این مقطع که با صبر و حوصله بیش از ۴۰ سال مردم محقق شد، دولتی مردمی و انقلابی برگزیده شد که لازمه آن جامعه اسلامی با تربیت و تدبیر آن ‌منتج به تمدن اسلامی شود.

وی تصریح کرد: نشانی به این است که تنها بحث دولت به معنای نیروی انسانی نیست بلکه این حُسن اتفاقی که امروز افتاده و مجلس و دولتی انقلابی و قوه قضاییه پا در رکاب، بیدار و ‌هوشیار داریم.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی از مجلس، دولت و قوه قضاییه به عنوان سه ردیف رمزهای یک صندوق رمزدار یاد کرد و گفت: اگر سه شماره صندوق ردیف نشود درب آن باز نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه آرمان قوای سه‌گانه، آرمان انقلاب است افزود: منتها شرط آن این است که در همه رده‌های جامعه این‌ همکاری وجود داشته باشد در حالیکه برخی جاها علیرغم اینکه مسئولان از ‌خواب و استراحت خود می‌گذرند اما همه همراه نیستند.