– سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی گفت: پرداخت تسهیلات برای راه‌اندازی نیروگاه‌های تجدید پذیر در بخش‌های صنعت و کشاورزی استان ضرورت دارد.

، مهدی جعفری  در جلسه بیان مشکلات و ارائه پیشنهادات و راهکارهای اجرایی استان برای مدیریت بهینه مصرف انرژی برق گفت: در جلسه‌ای که در وزارت کشور با حضور نمایندگان پنج استان برگزار شد، خواستار ارائه ایده‌هایی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی شدند تا تصمیم‌های لازم در این مورد در هیئت دولت گرفته شود.

وی افزود: پیشنهادهای استان را به منظور استفاده از همه ظرفیت‌های موجود در بخش صنعت و کشاورزی برای تولید انرژی‌های تجدید پذیر و بهینه سازی موتور کولرهای گازی به وزارت کشور ارائه خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی هم در این جلسه با ارائه گزارشی درباره چگونگی قطع برق در فصل تابستان گفت: فرآیند کار در تابستان انرژی بر و فرسایشی است.

مهدی دادگر بیان کرد: بر اساس اختلاف افق در بخش کشاورزی فقط برق چاه‌های کشاورزی را در تابستان قطع می‌کنیم و انتظار نهایت همکاری در زمینه کاهش مصرف برق در تابستان را داریم.

تولید انرژی تجدید پذیر در خراسان جنوبی نیاز به تسهیلات دارد

وی با اشاره به وجود حساسیت‌های لازم در دو بخش کشاورزی و صنعت افزود: میزان مصرف انرژی بستگی زیادی به مقدار درجه دما دارد و خاموشی‌های بخش صنعت و کشاورزی به جامعه هدف اعلام می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: اگر در سال جاری صنایع ۳۵ درصد و کشاورزی ۸۰ درصد مصرف خود را از محل انرژی‌های تجدید پذیر تامین کنند، برق آنها قطع نخواهد شد و ما هم خرید تضمینی انرژی تولیدی این بخش‌ها را تضمین می‌کنیم لذا باید تسهیلات ویژه برای انجام این کار در استان پیش بینی شود.

وی تاکید کرد: سازمان‌ها و ادارات استان باید ۲۰ درصد برق مورد نیاز خود را از محل انرژی‌های تجدید پذیر تامین کنند.

در ادامه این جلسه نمایندگان بخش صنعت و کشاورزی خراسان جنوبی خواستار اختصاص تسهیلات به صنعت برای احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر کوچک مقیاس، استقرار صنایع دارای بهره وری زیاد در استان، ممیزی الکتروموتورها، مدیریت قطع برق چاه‌های کشاورزی، استفاده از ظرفیت بیمه و جبران خسارت‌های احتمالی شدند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور