استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اتفاقات و حوادث اخیر در کشور باید فعالیت‌های تبیینی در مدارس جدی گرفته شود تا بتوان هجمه‌های دشمنان را در فضای مجازی بی‌اثر کرد.

 جواد قناعت  در نشست شورای آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: دستور کارهای این شورا نباید صرفا متمرکز بر مباحث عمرانی و زیرساختی باشد بلکه باید به سمت موضوعات تربیتی و پرورشی نیز حرکت کرد.

وی افزود: شرایط اخیر کشور نشان می‌دهد که در حوزه تربیتی مدارس خلاء هایی وجود دارد که باید با فعالیت های نو، متنوع و غنی نسل جدید و جوان را با آرمان‌های انقلاب اسلامی آشنا کرد.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه در دوره کنونی دیگر نصب پارچه و ریسه برای دانش آموزان جذابیت ندارد تصریح کرد: اقدامات البته انجام شده اما کافی نیست لذا باید با کمک گرفتن از اهل فن که اشرافیت کامل به مسایل روز و تاریخ دارند با نگاه عمیق انقلابی و بصیرتی دانش‌آموزان را با آرمان‌های جمهوری اسلامی و انقلاب آشنا کرد.

وی بر لزوم مخاطب‌شناسی در مسایل تبیینی تاکید کرد و گفت: اگر مفاهیم اصلی انقلاب و اسلام برای نسل جدید بازگو نشود با یک موج ساده فضای مجازی شاهد متاثر شدن جوانان می شویم.

قناعت افزود: در حالی که همین جوان وقتی پای صحبت یک استاد اهل فن می‌نشیند متاثر و متحول می شود چون روح و فطرت این جوانان پاک است.

وی با اشاره به کم‌کاری های گذشته در موضوعات تربیتی بیان کرد: نباید به حداقل ها بسنده کرد بلکه باید در تلاش بود دانش‌آموز تراز انقلاب در مدارس تربیت کرد.

استاندار خراسان جنوبی یادآور شد: جوانان اکنون متاثر از رسانه‌هایی هستند که توسط کشورهایی همچون عربستان اداره می‌شود لذا باید برای آنها روشن کرد که شرایط داخلی این کشورها چگونه است به شکلی حتی زن حق رانندگی کردن در آن کشور را ندارد.

وی با تاکید بر لزوم پاسخگویی به سوالات نسل جوان اظهار داشت: باید نیازهای درونی جوانانی که تحت تاثیر فضای مجازی و رسانه های بیگانه قرار می گیرند شناخته و متناسب با آن مسایل تبیین شود.

قناعت با بیان اینکه برخی از جوانان خواستار برگزاری رفراندوم هستند گفت: حال با همین جوانان که صحبت می‌کنیم نمی‌دانند که در هیچ جای دنیا تاکنون حکومتی رفراندوم برگزار نکرده در حالی که ایران بعد از به پیروزی رسیدن انقلاب سه رفراندوم برگزار کرد.

وی یادآور شد: حتی در کشورهای غربی هم وقتی اعتراضی انجام می‌شود باید بر پایه اصول قانون اساسی بود، شعار ساختارشکنانه نداشته باشد و در چهارچوب نظام  انضباط قرار گیرد لذا نسل جدید باید با این مباحث آشنا شوند.

استاندار خراسان جنوبی افزود: از ظرفیت حوزه، بسیج اساتید و دیگر حوزه‌های فرهنگی برای تبیین مسایل روز در مدارس می توان بهره گرفت و این موضوع باید به شکل کلاس به کلاس انجام شود تا اثرگذاری بیشتری از آن شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه باید به نظرات دانش‌آموزان احترام گذاشت اظهار داشت: در جلسه بعد شورای آموزش و پرورش باید گزارشی از این فعالیت‌های تبیینی ارایه شود.

قناعت همچنین در خصوص طرح مشکل مسکن فرهنگیان نیز گفت: فرهنگیان همچون سایر مردم باید در سایت نهضت ملی مسکن ثبت کنند و از تسهیلات دولتی بهره‌مند شوند.

وی افزود: در حال حاضر دولت برای ساخت مسکن ملی ۳۵۰ میلیون تومان تسهیلات می‌دهد و سهم آورده نیز ۳۵۰ میلیون تومان است تا بر این اساس ظرف مدت ۲ سال واحدها تکمیل و تحویل متقاضیان شود.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: اما از آنجایی که اکثر متقاضیان مسکن ملی اقشار متوسط به پایین هستند و توان پرداخت این میزان سهم آورده را ندارد مکاتباتی در سطح کلان کشور انجام شده است.

وی گفت: در این مکاتبات پیشنهاداتی از سوی استان مطرح شده که افزایش سقف تسهیلات از مهمترین آن است.

قناعت افزود: با توجه به اینکه خراسان جنوبی جزو استان‌های اول در بحث تامین زمین بوده لذا مشکلات ساخت زودتر احصا شده و در بحث پیشنهادات و ارایه راهکار از بقیه استان‌ها جلوتر هستیم.

وی عنوان کرد: البته از طرفی هم نگرانی‌هایی در بحث تامین نقدینگی و تورم وجود دارد اما چون تسهیلات در این بخش مستقیم به سمت ساخت و ساز می‌رود منجر به ایجاد اشتغال شده و درصد خطا و انحراف هم بسیار کم و جزئی خواهد بود.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین پیشنهاد شده که ۹ درصد مالیات ارزش افزوده انبوسازان نیز حذف شود تا از این طریق بتوان به متقاضیان در کاهش هزینه‌های ساخت کمک کرد.

وی در خصوص درخواست آموزش و پرورش مبنی بر فروش ۲۷ ملک مازاد نیز گفت: با ۲ شرط می‌توان با این خواسته موافقت کرد اول اینکه دلایل فنی مبنی بر مازاد بودن این املاک ارایه و دوم اعتبار حاصل از فروش این املاک تبدیل به احسن و صرف پروژه‌های نیمه‌تمام در هر شهرستان شود.

قناعت در خصوص  تامین کسری بودجه ایاب و ذهاب دانش‌آموزان استثنایی نیز قول مساعد داد.