مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به تسهیل گری بانک های خراسان جنوبی برای زیارت اربعین گفت: در خصوص تامین ارز اربعین شبکه بانکی استان خوش درخشید.

مرتضی ذاکریان پیش از ظهر یکشنبه در شورای هماهنگی مدیران استانی دستگاه های تابعه وزارت اقتصاد که به مناسبت هفته بانکداری اسلامی برگزار شد، اظهارکرد: دهم شهریورماه سالروز تصویب قانون بانکداری بدون ربا بوده که نزدیک به ۴۰ سال از تصویب این قانون می گذرد.

وی تصریح کرد: یکی از مظاهر جامعه اسلامی و حکمرانی اسلامی نمودهایی بوده که در اقتصاد اسلامی می تواند داشته باشد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی یادآور شد: جامعه اسلامی در حوزه فرهنگی و سیاسی نمودها و نشان های خاص خود را داشته و با المان های خاص خود معرفی می شود همچنین در حوزه اقتصادی نیز باید نشانه های خاص خود را داشته باشد که مبتنی بر شرع مقدس و آموزه های اسلامی و قرآنی باشد.

ذاکریان ادامه داد: یکی از مظاهر تجلی اقتصاد اسلامی را می توان در بانکداری اسلامی ملاحظه کرد.

وی با بیان اینکه شاید در بحث بانکداری اسلامی با هدف مطلوب علی رغم تمام تلاش های صورت گرفته فاصله داشته باشیم اما عملکرد بانک ها قابل دفاع است، یادآور شد: نسبت منابع به مصارف بانک ها با توجه به قواعد و فرمول های اقتصاد متوازن نیستند و از طرفی این ناترازی خود به تورم و کسری ها دامن می زند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی یکی از دلایل ناترازی بانک ها را استقراض های بیش از اندازه دولت دانست و افزود: روی همین اصل اولین اقدامی که باید صورت گیرد این بوده که دولت ولع و عطش خود را برای برداشت از بانک ها مدیریت کند و همچنین این را به جامعه نیز تسری دهد به گونه ای که نه تولید متضرر و نه فعالیت های اقتصادی جامعه متوقف شود و بتوان منابع را مدیریت کرد که به بهره وری برسد.

ذاکریان ادامه داد: با توجه به جهت گیری و هدف شعار سال باید منابع مالی و پولی به سمت آنچه مدنظر قانون گذار است و در میسر رشد و رونق تولید پرداخت شود.

فعالان اقتصادی خراسان جنوبی به تکالیف قانونی خود پایبند باشند

وی به فعالان بزرگ اقتصادی و صاحبان واحدهای تولیدی، صنعتی و تجاری استان توصیه کرد تا به تکالیف قانونی پایبند باشند و گفت: این واحدها از طرفی از زیرساخت ها، منابع و امکانات استان استفاده می کنند و از طرف دیگر آورده ای برای استان نداشته باشد کم لطفی بوده و باید توجه به سرمایه انسانی و جغرافیایی که از آن خدمت می گیرند داشته باشند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی ادامه داد: بنگاه های بزرگ اقتصادی طبق تکلیف قانون ششم توسعه باید حساب های بانکی خود را به بانک های استان خراسان جنوبی منتقل سازند و بدانند که خودشان ذینفعان اصلی این امر خواهند بود.

ذاکریان با اشاره به اینکه توسعه الزاماً نمی تواند یک توسعه کاریکاتوری باشد و در کنار شبکه تولیدی قوی، شبکه اقتصادی ضیعفی وجود داشته باشد که نتواند آن را پوشش دهد، افزود: باید مجوزهای لازم را کسب و از جایی توانمندی استان از آغاز کنیم.

وی بیان داشت: شبکه اقتصادی می تواند متشکل از زیرساخت ها تا خطوط اعتباری، ریالی و ارزی باشد و همه باید به صورت متوازن دیده شود و که اگر اینگونه نباشد می تواند تبعاتی داشته باشد که هزینه های سنگینی را همه جامعه متحمل شوند.

ذاکریان اضافه کرد: منابعی که از سوی واحدهای تولیدی بزرگ وارد چرخه بانکی شود، ذینفعان در درجه اول مردم خراسان جنوبی و علاوه بر آن خود واحدهای تولیدی هستند.

وی با اشاره به سخن مقام عالی وزارت مبنی بر اینکه باید شفافیت بی رحمانه ای را در حوزه اقتصادی داشته باشیم، بیان داشت: هر چه میزان شفافیت بیشتر باشد به همان میزان صورت های مالی می تواند قابل اتکاءتر و فاصله بیشتری از فساد احتمالی اقتصادی وجود داشته باشد.

همگرایی و هم صدایی تیم اقتصادی استان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه در خصوص تامین ارز اربعین شبکه بانکی خوش درخشید افزود با توجه به آمار اعلامی بانک های عامل خوشبختانه عملکرد استان در این حوزه مناسب و مثبت بوده است.

ذاکریان گفت: رویکردی را که وزارت اقتصاد در پیش گرفته همچنان که از یکی دو سال گذشته در بخشنامه ها و دستورالعمل ها مشخص بوده عمل کردن منسجم و یک صدای تیم اقتصادی و همگرایی بیش از پیش این تیم است تا به هدف اصلی خود برسیم.

وی با بیان اینکه اراده تحولی در وزارت اقتصاد شکل گرفته و همه دستگاه ها اگر چه به صورت تخصصی به وظیفه خودشان عمل می کنند ولی به صورت عام ذیل وزارت اقتصاد قرار داشته و این دغدغه مندی را برای یکدیگر داشته اند تا به اهدافی که مشخص شده برسند، تصریح کرد: شتاب تورمی به صورت مدیریت شده‌ای کاهش یافته و در حوزه اشتغالزایی اتفاقات خوبی رقم می خورد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به پیوستن ایران به بریکس خاطرنشان کرد: پیوستن ایران به بریکس سبب خواهد شد تا ایران جزو اقتصادهای نوظهور دنیا گردد که نشان دهنده این بوده که علی رغم وجود تحریم ها اگر رویکرد، رویکردی جهادی باشد می توان به موفقیت در اقتصاد داخلی و در عرصه بین الملل رسید.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور