معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه حمایت‌های دولت مشروط به حفظ اشتغال در بنگاه‌هاست گفت: ۱۴ رسته شغلی شامل بیش از ۵۰۰ زیرشاخه، از تسهیلات حمایتی دولت به مشاغل و بنگاه‌های آسیب‌دیده از کرونا بهره‌مند می‌شوند.

مشیرالحق عابدی بیان کرد: افراد متقاضی تسهیلات تا روز یکشنبه پنجم مردادماه مهلت دارند نسبت به ثبت‌نام در سامانه کارا اقدام کنند.

وی افزود: پرداخت تسهیلات حمایتی دولت به بنگاه‌های آسیب دیده از کرونا همچنان ادامه دارد و بنگاه‌هایی که در زمان شیوع بیماری کرونا، کسب و کار خود را فعال نگه داشته و نیروی کارشان را حفظ کرده‌اند، مورد حمایت دولت واقع می‌شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: دولت به ازای هر نفر نیروی کار فعال از طریق بانک‌های عامل تسهیلات ۱۲ درصدی را به این بنگاه‌ها پرداخت می‌کند.

وی اظهار داشت: بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی بنگاه‌های به شدت آسیب‌دیده و تعطیل شده به ازای هر فرد بیمه شده ۱۶ میلیون تومان و واحدهای کسب و کار که تعطیل نشده‌اند و همچنان فعال هستند به ازای هر فرد شاغل به کار ۱۲ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.

عابدی تصریح کرد: تسهیلات در نظر گرفته شده برای رانندگان مسافربر و فعالان حوزه حمل و نقل عمومی به ازای هر فرد بیمه شده ۶ میلیون تومان است.

وی گفت: برای فاقدین بیمه فعال در ۱۴ رسته شغلی به ازای هر نفر نیروی کار مبلغ هشت میلیون تومان لحاظ شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی افزود: دیگر افرادی که متقاضی استفاده از این طرح حمایتی هستند به تشخیص دستگاه بخشی مبلغ ۶ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.

وی گفت: مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمانپذیرها، مهمانسراها، مسافرخانه‌ها، مراکز بوم‌گردی، مراکز اقامتی، پذیرایی، تفریحی، خدماتی بین‌راهی، موزه‌ها و زایرسراها، حوزه حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری اعم از هوایی، جاده‌ای، ریلی و دریایی همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری و زیارتی از جمله واحدهای کسب و کارهای آسیب‌دیده به شمار می‌روند.

عابدی ادامه داد: از دیگر واحدهای کسب و کار مشمول این قانون می‌توان واحد تولید و توزیع پوشاک، تولید و توزیع کیف و کفش، مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه، مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی، مراکز و مجتمع‌های فرهنگی، آموزشی، هنری و رسانه‌ای، مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی، موسسات خصوصی دارای پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که در حوزه‌های درمانی، تشخیصی، آزمایشگاهی و پاراکلینیکی فعالند و آموزشگاه‌های رانندگی، آرایشگاه‌ها، سالن‌های زیبایی و گرمابه‌ها را نام برد.

وی گفت: افرادی که در این رسته‌های شغلی مشغول فعالیت هستند می‌توانند با مراجعه به سامانه https://kara.mcls.gov.ir از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ۲ ماه تنفس تعیین شده برای بازپرداخت تسهیلات افزود: زمان بازپرداخت تسهیلات از مهرماه امسال با کارمزد ۱۲ درصد و به مدت ۲ سال خواهد بود.

وی اظهار داشت: در صورتی که تسهیلات دریافتی در غیر مصادیق تعیین شده هزینه شود یا اقساط به موقع پرداخت نشود، فرد به مدت ۲ سال از دریافت هرگونه خدمات بانکی (تسهیلات، ضمانت‌نامه و اعتبارات اسنادی) محروم و موظف به بازپرداخت وام با نرخ سود ۲۴ درصد، شامل ۱۸ درصد نرخ مصوب شورای پول و اعتبار و ۶ درصد جریمه خواهد شد.