مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی اعلام کرد: تاکنون از محل مصوبات سفر اول رئیس جمهور به استان در زمینه احداث و توسعه راه‌های روستایی، مبلغ ۹۰ میلیارد تومان به این اداره‌ کل ابلاغ شده است.

اسدالله جلال‌زاده  به تشریح روند احداث راه‌های روستایی خراسان جنوبی پرداخت و اظهار داشت: در حال حاضر راه ۵۲ روستای استان با اعتبار ۱۹۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در دست اجراست.

وی افزود: از این تعداد، راه ۱۶ روستا به طول ۴۵ کیلومتر و با اعتبار ۱۳۵ میلیارد تومان تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‎‌رسد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی عنوان کرد: اعتبار احداث راه‌های روستایی فقط از محل اعتبارات استانی انجام می‌شود و ردیف ملی ندارد لذا اختصاص اعتبارات بیشتر در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها می‌تواند در این زمینه گره‌گشا باشد.

وی با بیان اینکه براساس برنامه ششم توسعه باید روستاهای بالای ۲۰ خانوار از راه آسفالت برخوردار شوند گفت: هدف‌گذاری ما این است که در صورت تخصیص اعتبارات مورد نیاز تا پایان سال ۱۴۰۵ تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالت برخوردار شوند.

جلال‌زاده عنوان کرد: اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای احداث راه‌های روستایی از مصوبات سفر استانی دولت سیزدهم به خراسان جنوبی در شهریور سال گذشته است که از این مقدار ۴۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان برنامه و بودجه کشور و ۲۰۰ میلیارد تومان قیر توسط وزارت راه و شهرسازی تا سال ۱۴۰۳ مصوب شده است.

وی افزود: تاکنون از اعتبارات مصوبات سفر در موضوع احداث و توسعه راه‌های روستایی، ۹۰ میلیارد تومان به این اداره‌ کل ابلاغ شده یعنی ۱۵ درصد اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهور به حوزه راه‌های استان تزریق شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: اعتبارات سفر رئیس جمهور برای سال‌های مالی ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۳ مصوب شده و این حجم از اعتبارات زودتر از برنامه مصوب یعنی در سال مالی ۱۴۰۰ ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: از محل این اعتبارات ساخت و تکمیل ۴۲ محور روستایی به طول ۳۹۵ کیلومتر در دستور کار قرار گرفت.

تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت

جلال‌زاده با اشاره به اینکه از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در اولویت قرار گرفته است، افزود: از محل اعتبارات سفر و سایر منابع راه ۲۲ روستای استان به طول ۶۶ کیلومتر با اعتبار ۲۰۰ میلیارد تومان احداث شده و ۴۲ محور دیگر در دست اجراست.

وی بیان کرد: میانگین شاخص طولی راه‌های روستایی آسفالت استان ۵۱.۷۶ درصد است و میانگین شاخص طولی آسفالت کشور ۵۵ درصد است که از نظر طولی از میانگین شاخص کشوری عقب هستیم.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی گفت: راه‌های روستایی به عنوان قسمتی از توسعه روستایی یکی از فعالیت‌های اداره‌ کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای را تشکیل می‌دهد که شامل حفظ و نگهداری راه‌های روستایی اعم از ترمیم و لکه‌گیری آسفالت، خط‌کشی راه‌های آسفالت، نصب علائم، شانه‌سازی و پاکسازی حریم راه‌ است.

وی مهمترین مشکل در زمینه احداث و تسریع روند احداث راه‌های روستایی خراسان جنوبی را کمبود اعتبار عنوان کرد و گفت: در زمینه احداث راه‌های روستایی ردیف اعتباری ملی نداریم و اعتبارات استانی هم محدود است.

جلال‌زاده افزود: فرمانداران بیشترین همراهی را در زمینه اختصاص اعتبار برای احداث راه‌های روستایی دارند اما سرانه اعتبارات شهرستانی بسیار پایین است.

وی هزینه احداث هر کیلومتر راه روستایی به عرض ۶ متر را حدود چهار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: هزینه ساخت راه بسیار بالاست و با اعتبارات محدود استانی نمی‌توان تحول جدی در این بخش ایجاد کرد.

برخورداری ۸۴۶ روستای بالای ۲۰ خانوار از راه آسفالت

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با اشاره به وجود ۹۱۸ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان خراسان جنوبی ادامه داد: از این تعداد ۸۴۶ روستا از راه آسفالت برخوردار و مابقی روستاها فاقد راه آسفالت هستند که این تعداد راه ۴۸ روستا در دست اجراست.

وی تصریح کرد: طول راه‌های روستایی آسفالت استان پنج هزار و ۹۵۲ کیلومتر با میانگین شاخص طولی ۵۱.۷۶ درصد است که در صورت آسفالت کل ۴۵۰ کیلومتر راه روستایی خاکی استان، شاخص طولی به ۵۵ درصد یعنی به شاخص میانگین کشوری می‌رسیم.

جلال‌زاده گفت: طول کل راه‌های خراسان جنوبی ۱۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر است که از این مقدار ۱۱ هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی است یعنی ۶۵ درصد طول کل راه‌های استان را راه‌های روستایی تشکیل می‌دهد.

وی درباره اختصاص قیر سهمیه‌ای برای راه‌های روستایی گفت: در صورتی که با اعتبارات استانی زیرسازی طرح‌ها به اتمام برسد و وارد مرحله آسفالت شود، می‌توان از این سهمیه قیر استفاده کرد.

جلال‌زاده بیان کرد: در سال جاری تاکنون برای احداث راه‌های روستایی ۶۰ میلیارد تومان قیر دریافت کردیم و در مراحل بعدی هم امکان جذب قیر سهمیه‌ای را داریم.

وی با اشاره به اعتبارات محدود و بالا بودن هزینه‌های اجرای راه‌های روستایی، مدنظر قرار دادن مطالبات پیمانکاران را ضروری دانست که باید در سال‌های آتی پرداخت شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی افزود: برای دور دوم سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی هم ۷۰۰ میلیارد تومان پروژه و طرح ارائه داده‌ایم که اگر این اعتبارات اختصاص یابد تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان از راه آسفالت برخوردار خواهند شد.

استان خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد و حدود ۴۱ درصد جمعیت این استان در روستاها ساکن هستند.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور