#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

رئیس گروه برنامه‌ریزی و مدیریت تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور، دانشگاه بیرجند را ظرفیت ارزشمندی در خراسان جنوبی نامید و گفت: تالاب کجی با ظرفیت‌های بالقوه خود می‌تواند به عنوان یک تالاب بین المللی در کنوانسیون رامسر ثبت شود.

ژاله امینی، شب گذشته ۱۸ خرداد در نشست هم اندیشی بررسی وضعیت تالاب‌های استان خراسان جنوبی و آیین رونمایی از کتاب برنامه مدیریت جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان با اشاره به اهمیت ملی تالاب کجی نمکزار به طرح حفاظت و احیای تالاب کجی نمکزار و برنامه مدیریت که دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ کجی نمکزار با مشارکت دانشگاه بیرجند انجام داده است پرداخت و اظهار کرد: برنامه مدیریت تالاب کجی که توسط گروه محیط زیست دانشگاه بیرجند تدوین شد از لحاظ سرعت تدوین و کیفیت یکی از بهترین سندها است؛ تالاب‌ها پتانسیل‌های بالقوه‌ای برای گرد و غبار هستند و اقدامات اولویت دار در حفظ تالاب‌ها بسیار حائز اهمیت است.

، رئیس گروه برنامه‌ریزی و مدیریت تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: لازم است با تعامل دانشگاه بیرجند و اداره کل حفاظت محیط زیست این گونه کارگاه‌ها به صورت مداوم با حضور ذی نفعان به منظور آگاهی افزایی به جوامع محلی و ظرفیت سازی برگزار شود.

احمد لامعی‌گیو، سرپرست دانشگاه بیرجند در این جلسه به تاریخ بیرجند و خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: بیرجند تاریخی عتیق دارد و در درازنای تاریخ نام بیرجند مرکب از دو جزء «بیر» و «جند» است. «بیر» در پارسی باستان به معانی رعد و برق، صاعقه و طوفان و «جند» که معرّب کند است به معنی مکان و شهر آمده‌است. سرزمین فرهنگ، فکر و اندیشه خواستگاه اندیشمندان بزرگی همچون عبدالعلی بیرجندی، ابن حسام خوسفی و حکیم نزاری بوده است. این سرزمین در حوزه دین و دیانت خواستگاه عالمان بزرگی از قبیل خاندان معزز گازاری‌ها، هادوی‌ها و آیتی‌ها و در بین دانشگاه و حوزه مرحوم دکتر مشکات بوده‌اند.

در کنار علم، فرهنگ اندیشه و دیانت، خراسان جنوبی در حوزه محیط زیست دارای ویژگی‌های ممتازی از دیگر استان‌ها است.

وی وجود کویر را نعمتی برای استان خراسان جنوبی برشمرد و گفت: کویر بکر خراسان جنوبی می‌تواند به عنوان یکی از منابع درآمدی استان باشد که تاکنون چندان به این موضوع پرداخته نشده است. وجود حیات وحش منحصربفرد، تالاب‌ها و نمکزار، گونه‌های گیاهی و جانوری بی نظیر نیز از دیگر موهبت‌های الهی در این خطه است.

وی تصریح کرد: دانشگاه بیرجند با ۴۶ سال قدمت در سال ۱۳۵۴ با حضور ۱۲۰ دانشجو در رشته‌های علوم پایه آغاز بکار کرد و به برکت انقلاب اسلامی امروز با ۱۲ هزار دانشجو و ۳۵۱ عضو هیأت علمی در ۱۱ دانشکده مشغول به فعالیت است و در سایه همدلی، هم اندیشی و هم افزایی در عرصه‌های ملی و بین المللی جایگاه ممتازی را از آن خود کرده است.

لامعی، دانشگاه بیرجند را بهترین مصداق برای جهاد تبیین دانست که همزمان با انقلاب متولد شد و متناسب با تحولات سیاسی و اجتماعی توانست در ردیف دانشگاه‌های جامع سطح دو کشور قرار گیرد.

سرپرست دانشگاه بیرجند با تأکید بر اینکه برگزاری همایش‌ها و نشست‌های این چنینی عامل ارتباط دانشگاه با جامعه و ایجاد دانشگاه جامعه محور و فن آور است؛ از همکاران برگزار کننده این نشست قدردانی کرد.

اسدالله حاتمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی نیز مخاطرات زیست محیطی استان را ریزگردها، مدیریت پسماند و بحران آب نامید و افزود: کاهش نزولات آسمانی و کاهش رطوبت عامل ایجاد ریزگردها در استان است. استان خراسان جنوبی با پنج میلیون هکتار درگیری با ریزگردها رتبه یک غبارخیزی را در کشور دارد که نسبت به سال گذشته روزهای نامطلوب به دو برابر افزایش یافته است که لازم است با تعامل همه دستگاه‌ها و استفاده از ظرفیت استادان و پژوهشگران با این پدیده مقابله کرد.

حاتمی با اعلام آمادگی و حمایت از پروژه‌ها، پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی در راستای حفاظت از محیط زیست استان، گفت: تالاب کجی نمکزار  با ۲۲ هزار هکتار بعنوان تالاب ملی در اختیار و حفاظت این اداره کل قرار دارد و در آینده پیگیر ثبت تالاب خور به عنوان تالاب ملی هستیم.

ابوالفضل ایروانی، فرماندار شهرستان نهبندان نیز با اشاره به فرصت‌ها و تهدیدات این تالاب ابراز امیدواری کرد: این گونه نشستها بتواند پیوند بین دانشگاه و مجموعه اجرایی را رقم بزند.

وی گفت: نهبندان هاب شتر است و لازم است کار مطالعاتی برروی گیاهان مقاوم به خشکی و شوری انجام شود. ۹۰۰ قنات در بستر ۲۶ هزار کیلومتری نهبندان وجود دارد و قصد داریم در آینده شهر نهبندان را بعنوان شهر زیتون کشور معرفی کنیم.

علی سعیدی، رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با جامعه و صنعت با ابراز خرسندی از پیوند دانشگاه با جامعه و مشارکت موفق دانشگاه در این برنامه مدیریت، نسل‌های مختلف دانشگاه بیرجند را نام برد و بیان کرد: دانشگاه نسل چهارم، دانشگاه جامعه محور و جامعه ساز است که این طرح در راستای دانشگاه‌های نسل چهارم است.

وی افزود: دانشگاه بیرجند با توانمندی‌های خود در رشته‌های مختلف توانسته است در فرصت‌های مطالعاتی جامعه و صنعت، طرح‌های پژوهشی و پایان نامه‌های تقاضا محور خوش بدرخشد؛ در پژوهش‌ها باید از نظام بازخورد استفاده شود. امسال به فرمایش مقام معظم رهبری سال دانش بنیان و اشتغال آفرین است که لازم است پیوند بین علم و صنعت و نظام بازخوردی این مهم محقق شود.

در ادامه این مراسم از کتاب برنامه مدیریت جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان که توسط دکتر الهام یوسفی روبیات، عضو هیأت علمی دانشگاه تألیف شده، رونمایی شد.

الهام یوسفی، عضو هیأت علمی گروه محیط زیست تالاب کجی را بعنوان تنها تالاب ملی استان نامید که خدمات اکوسیستمی بسیار باارزشی برای منطقه دارد.

وی این تالاب را جاذبه گردشگری منحصربفرد استان دانست و گفت: هرساله حدود پنج هزار پرنده زمستان را در این تالاب گذران می‌کنند. دکتر یوسفی اعلام کرد: کتاب برنامه مدیریت جامع تالاب کجی نمکزار نهبندان با رویکرد جدید مدیریت زیست بومی پیاده شده است، این طرح حاصل تلاش سه بخش محیط زیست کشور و استان و دانشگاه بیرجند است و این طرح بصورت ۵ ساله پایش خواهد شد.

در ادامه این نشست کارگاه آموزشی با حضور کارشناسان این موضوع برگزار شد.