#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان جنوبی گفت: مهاجرت اتباع افغانستانی به استان از سال ۱۳۶۰ شروع شد و هم اکنون بیش از ۱۰ هزار مهاجر افغان در استان سکونت دارند.

محسن صفایی روز پنجشنبه در نشست گرامیداشت روز جهانی پناهنده در بیرجند اظهار داشت: با توجه به فرمان رهبر معظم انقلاب که نباید هیچ تبعه مجاز و غیرمجازی از تحصیل باز بماند، هم اکنون بیش از هزار و ۷۴۶ دانش آموز و بیش از ۵۰۰ دانشجوی افغانستانی در استان در حال تحصیل هستند.

وی صدور کارت کار، واکسیناسیون کرونا و سرخک، توزیع ۶۰۰ بسته غذایی با همکاری هلال احمر، چندین مرحله توزیع بسته معیشتی و بهداشتی در دوران کرونا، اجرای طرح‌های مشترک با فنی و حرفه‌ای برای مهارت آموزی مهاجرین، اجرای طرح بیمه سلامت رایگان برای اقشار آسیب پذیر و توزیع کارت هدیه بین اقشار آسیب پذیر افغانستانی را از جمله اقدامات اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی از ابتدای سال جاری ذکر کرد.

صفایی با بیان اینکه با تحولات اخیر در افغانستان ورود موج جدیدی از مهاجرین افغانستانی به کشور و خراسان جنوبی داشتیم، اضافه کرد: بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغانستانی فاقد مدرک در کشور شناسایی شده‌اند و این افراد تا پایان مهر امسال به صورت موقت عنوان پناهنده در کشور پذیرفته شدند.

وی همچنین از احداث محل اسکان موقت برای مهاجرین افغانستانی در مرز ماهیرود خبرداد و گفت: این طرح ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و اتباع افغانستانی که به صورت غیرمجاز وارد کشور می‌شود قبل از ورود به شهرها و روستاهای استان در این کمپ اسکان موقت خواهند یافت.