مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: در سال آبی جاری وارد بیست و دومین سال خشکسالی در خراسان جنوبی شده‌ایم و با افزایش دمای هوا نیز مواجه هستیم.

علیرضا خندان‌رو افزود: از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۱۴۰۱) تاکنون به طور میانگین ۷۸ میلیمتر بارندگی در استان خراسان جنوبی ثبت شده که این میزان بارش نسبت به بلندمدت ۳۱ درصد و نسبت به سال گذشته ۱۷ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: بیشترین بارندگی‌ را با ۱۱۷ میلیمتر در شهرستان قاینات و کمترین میزان بارش‌ را با ۴۲.۶ میلیمتر در شهرستان نهبندان داشته‌ایم.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی به افزایش دمای هوا در کنار تداوم خشکسالی اشاره کرد و افزود: از ابتدای سال آبی جاری به طور میانگین دمای هوا در خراسان جنوبی ۱.۲ درجه سلسیوس نسبت به بلندمدت افزایش یافته که موضوع نگران‌کننده در تشدید خشکسالی است.

وی تصریح کرد: این افزایش عدد قابل توجهی است چرا که تبخیر و تعرق منابع آبی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

خندان‌رو با اشاره به پیش‌بینی فصلی افزایش دما و بارندگی برای فصل تابستان گفت: اواخر خرداد و در ماه تیر انتظار بارندگی‌های پراکنده را در استان داریم اما براساس پیش‌بینی‌های انجام شده در تهران، فصل پاییز و زمستان پربارانی را در سطح کشور و استان شاهد خواهیم بود.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود میانگین دمای هوا در نیمه تیر تا نیمه مرداد امسال یک تا ۲ درجه، نیمه مرداد تا اوایل شهریور یک تا یک و نیم درجه و در شهریور هم یک درجه بالاتر از میانگین بلندمدت استان باشد.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی اظهار داشت: براساس میانگین آماری ۱۰ ساله، ۹۹.۴۶ درصد مساحت خراسان جنوبی متاثر از خشکسالی است و فقط ۴۴ صدم درصد مساحت استان در وضعیت نرمال قرار دارد.

وی گفت: همچنین از مجموع مساحت استان ۱.۴ درصد شرایط خشکسالی خفیف، ۲۳ درصد خشکسالی متوسط، ۷۵ درصد خشکسالی شدید و درصد کمی از مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی بسیار شدید است.

خندان‌رو با بیان اینکه مساحت پنج شهرستان استان ۱۰۰ درصد تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد افزود: در مجموع به طور میانگین ۹۸ درصد وسعت همه شهرستان‌های خراسان جنوبی تحت تاثیر خشکسالی قرار دارد.

وی گفت: بدترین شرایط خشکسالی را در شهرستان‌های نهبندان و بیرجند داریم البته شرایط همه شهرستان‌ها از نظر خشکسالی بحرانی است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور