معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی گفت: به مناسبت هفته دفاع مقدس بازسازی عملیات والفجر ۹ و نمایش رزمی در منطقه عمومی بیدخت بیرجند به همت تیپ مردم‌پایه سپاه استان برنامه‌ریزی شده که تلفیقی از برنامه‌های عملیاتی، رزمی و فرهنگی است.

 سرهنگ رضا هزاری روز سه‌شنبه در تشریح برنامه‌های هفته دفاع مقدس اضافه کرد: همچنین نمایشگاه ویژه هفته دفاع مقدس در منطقه عمومی بیدخت دوشنبه سوم مهر ماه افتتاح می‌شود که از ساعت ۱۶ تا ۲۱ هر روز برای بازدید عموم مردم دایر است.

وی گفت: به منظور گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس ۱۴۰۲ از سه ماه دوم سال برنامه‌ریزی شروع شده و ستاد بزرگداشت هفته دفاع مقدس در مرکز استان و کمیته‌های مرتبط با گرامی‌داشت این ایام در شهرستان‌ها تشکیل شده است.

معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی افزود: بیش از ۷۰ عنوان برنامه در موضوعات متنوع فرهنگی، اجتماعی، بصیرتی، اقتصادی، سیاسی و پروژه‌های عمرانی تعریف شده و بیش از یکهزار و ۳۰۰ برنامه در سطح استان توسط پایگاه‌ها، حوزه‌ها، نواحی و اقشار مختلف بسیج برنامه‌ریزی شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۱ شهریور به طور رسمی برنامه‌های هفته دفاع مقدس آغاز می‌شود گفت: در استقبال از هفته دفاع مقدس فردا ۲۹ شهریور از بیانات فرمانده معظم کل قوا در دیدار با ایثارگران و رزمندگان دفاع مقدس کشور به صورت ارتباط تصویری بهره‌مند می‌شویم و تعدادی از فرماندهان و عشایر استان برای حضور در مراسم به تهران اعزام شدند، مابقی جامعه ایثارگران استان به صورت ارتباط تصویری از فرمایشات رهبری استفاده می‌کنند.

هزاری خاطرنشان کرد: همچنین در آستانه هفته دفاع مقدس روز پنجشنبه ۳۰ شهریور فرماندهان نظامی و انتظامی استان با نماینده ولی فقیه در استان دیدار خواهند داشت.

وی با بیان اینکه برنامه‌های هفته دفاع مقدس امسال با شعار «ما متحدیم» برنامه‌ریزی شده است و هر روز عنوانی دارد گفت: روز ۳۱ شهریور به نام “پیشکسوتان، مقاومت و معنویت” نامگذاری شده و برنامه‌های محتوایی در این روز شامل تجلیل از پیشکسوتان، حضور در نماز جمعه، عطرافشانی گلزار شهدا و راهپیمایی خانوادگی است.

معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا (ع) عنوان کرد: شنبه اول مهرماه به نام “ولایت مداری جوانان، علم و دانش پژوهی” نامگذاری شده است و حضور دانش آموزان، دانشجویان و طلاب را در عرصه‌های علمی با نمایش اقتدار ملی خواهیم داشت. دوم مهرماه “زنان، خانواده و سلامت” نام دارد و برنامه‌های بزرگداشت شهدای سلامت و تبیین نقش زنان در دفاع مقدس را در این روز داریم.

وی افزود: دوشنبه سوم مهرماه به نام “شهیدان، جانبازان، آزادگان، صلابت و فخرآفرینی” نامگذاری شده و در این روز تجلیل از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران در برنامه است همچنین چهارم مهر با عنوان “دفاع همه جانبه، پشتیبانی مردمی و اصناف، اهمیت آموزش عمومی، پدافند غیرعامل و پاسداشت سربازان” برنامه‌های مرتبط اجرا می‌شود.

هزاری افزود: پنجم مهر به نام “وحدت ملی، بصیرت، دشمن شناسی، استکبار ستیزی و تبیین نقش ولایت در دفاع مقدس و شکست حصر آبادان” و ششم مهر به نام ” نیروهای مسلح، بسیجیان، روحانیت، عشایر و روستاییان” نامگذاری و برنامه‌های مختلف برنامه‌ریزی شده و نیز هفتم مهر آخرین روز هفته دفاع مقدس با عنوان “فرماندهان، عزتمداران و حماسه آفرینان” است.

وی گفت: ۳۱ شهریور هر سال رژه نیروهای مسلح سرآغاز برنامه‌های هفته دفاع مقدس است و امسال رژه نیروهای مسلح در مرکز استان صبح جمعه برعهده سپاه است.

معاون هماهنگ کننده سپاه انصارالرضا خراسان جنوبی با بیان اینکه همایش اجتماع جوانان نقش آفرین در گام دوم انقلاب از برنامه‌های شاخص هفته دفاع مقدس است گفت: با توجه به حضور موثر و نقش آفرینی جوانان بسیجی در عرصه‌های مختلف علمی، رزمی، اقتصادی و ورزشی بنا داریم در پنجم مهر برنامه سراسری در تمامی شهرستان‌های استان با دعوت از سخنرانان استانی و کشوری برگزار کنیم.

وی برگزاری برنامه آبروی محله به منظور گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای حوزه‌ای، محله‌ای و شهرستانی و برگزاری جلسات تبیین و روشنگری با موضوع دفاع مقدس و نقش دشمنان در جنگ ترکیبی جدید را از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس برشمرد.

هزاری گفت: رزمایش دیدار و تجلیل از خانواده شهدا، رزمندگان و ایثارگران دفاع مقدس در سراسر استان با حضور مسئولان را در برنامه داریم که بعد از هفته دفاع مقدس نیز ادامه خواهد داشت.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور