#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی گفت: بخش قابل توجهی از زندانیان استان مرتبط با مواد مخدر و بیشتر آنان غیربومی هستند.

حجت الاسلام یدالله وحدانی‌نیا روز چهارشنبه در نشست خبری پویش بزرگ «چتری برای پرواز» در بیرجند با بیان اینکه مواد مخدر زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های دیگر در جامعه است افزود: طلاق، فرار از منزل، خودکشی‌، همسرآزاری و کودک‌آزاری از جمله آسیب‌های این حوزه است.

وی گفت: اعتیاد، معلول کم‌کاری در برخی حوزه‌ها از جمله خدمات شهری است و حاشیه‌نشینی، فاصله طبقاتی، تبعیض بین فقیر و غنی، مشکلات اقتصادی زمینه‌ساز اعتیاد هستند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی اظهار داشت: در جامعه هدف ۲ گروه داریم، افرادی که از عهده مخارج درمان خود برمی‌آیند و می‌توانند از مراکز ترک اعتیاد ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر استفاده کنند و گروهی که برای ترک اعتیاد نیاز به کمک دارند.

وی افزود: مراکز ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر نیز در برخی استان‌ها وجود دارد و افراد معتاد متجاهر می‌توانند از این مکان‌ها برخوردار شوند البته تشخیص متجاهر بودن فرد با مقام قضایی است.

حجت الاسلام وحدانی‌نیا گفت: نمی‌توان ایجاد مراکز موضوع ماده ۱۶ را به این موکول کنیم که چون معتاد کارتون‌خواب در استان نداریم پس متجاهر نیستند.

وی افزود: با توجه به تصمیماتی که اخیرا توسط استاندار گرفته شده و با استفاده از توان سایر دستگاه‌های اجرایی ساختمانی به این امر اختصاص یابد، امیدواریم به‌زودی مرکز موضوع ماده ۱۶ در استان راه‌اندازی شود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان جنوبی چرخه ترک اعتیاد در این استان را معیوب دانست و گفت: در حال حاضر هرچند تحت عنوان فرد بیمار از معتادان یاد می‌شود اما نحوه معرفی این افراد به مراکز فعلی به‌گونه‌ای است که همه اذعان دارند ۹۵ درصد بهبودیافتگان مجدد وارد چرخه اعتیاد می‌شوند.

وی تاکید کرد: افراد بهبودیافته باید در جامعه مورد اقبال و پذیرش همچنین حمایت‌های مادی و معنوی از جمله تامین شغل قرار گیرند تا زمینه بازگشت به چرخه اعتیاد برای آنها فراهم نشود.

۸۹ زندانی جرایم غیرعمد در سال جاری آزاد شدند

مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان جنوبی هم در این نشست خبری گفت: در ۱۰ ماه گذشته ۸۹ زندانی جرایم غیرعمد با ۴۷ میلیارد تومان بدهی به همت خیران و ستاد دیه از زندان‌های استان آزاد شدند.

غلامرضا حسین‌پور افزود: از مجموع بدهی این زندانیان ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از محل رضایت شاکیان، ۵۲۰ میلیون تومان آورده محکومان، ۲۷ میلیارد تومان اعسار، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان توسط ستاد دیه استان و ستاد دیه کشور نیز یک میلیارد و ۲۸۰ میلیون تومان کمک شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۷۱ زندانی جرایم غیرعمد در استان هستند که حدود ۱۷ میلیارد تومان برای آزادی آنان نیاز است.

مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان جنوبی با اشاره به اختصاص ۵۰۰ میلیون تومان توسط ستاد دیه کشور به استان گفت: با این اعتبار تا پایان امسال زمینه آزادی ۳۰ نفر از زندانیان جرایم غیرعمد فراهم می‌شود.

وی افزود: امیدواریم با برگزاری پویش “چتری برای پرواز” که بهمن ماه در بیرجند برگزار می‌شود و کمک ستاد دیه کشور، تا پایان سال ۴۲ زندانی مالی استان آزاد شوند.

حسین‌پور عنوان کرد: از مجموع زندانیان جرایم غیرعمد در زندان‌های استان ۳۳ نفر با بدهی مالی، ۳۵ نفر بدهی مربوط به مهریه، ۲ نفر بدهی نفقه و یک نفر با بدهی دیه در زندان‌ها هستند.

وی گفت: با توجه به اینکه برای مهریه نمی‌توانیم کمک بلاعوض داشته باشیم به همین دلیل تصمیم داریم این کمک به سمت زندانیان جرایم مالی سوق داده شود و در موارد خاص اگر فردی با موارد بسیار پایین راضی شده یا توافق حاصل شود نسبت به آزادی زندانیان این مهریه‌ها نیز اقدام می‌کنیم.

مدیر نمایندگی ستاد دیه خراسان جنوبی افزود: با توجه به مشکلات اقتصادی ایجاد شده، ورودی زندانیان جرایم غیرعمد استان امسال افزایشی بوده است.

وی بیان کرد: امسال حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات منابع بانکی داریم و سقف تسهیلات قرض‌الحسنه چهار درصد ستاد دیه برای زندانیان مهریه معادل ۵۰ میلیون تومان است که در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

حسین‌پور گفت: از مجموع این اعتبار تاکنون یک میلیارد و ۱۵۴ میلیون تومان جذب شده و آمادگی داریم زمینه آزادسازی تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد استان را از این محل فراهم کنیم.

وی افزود: خیران و نیکوکاران می‌توانند کمک‌های خود را به شماره حساب بانک ملی ۰۱۰۶۳۴۱۹۷۵۰۰۶ یا شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۹۰۹۳۹۸ واریز کنند و یا با مراجعه حضوری به ستاد دیه استان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان اقدام شود.

حمایت از هزار و ۵۰۰ خانواده زندانی در خراسان جنوبی

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی هم گفت: در حال حاضر پنج انجمن حمایت از زندانیان در شهرستان‌های بیرجند، قاینات، طبس، نهبندان و فردوس فعال است.

هاشم اسماعیل‌زاده افزود: اکنون هزار و ۵۰۰ خانواده زندانی نیازمند زیرپوشش انجمن حمایت از زندانیان این استان قرار دارند.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون انجمن حمایت از زندانیان شهرستان بیرجند هشت میلیارد تومان خدمات به خانواده‌های زندانیان ارائه کرده است.

مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان خراسان جنوبی گفت: همچنین از ابتدای سال جاری ۱۲۸ زندانی توسط انجمن‌های حمایت از زندانیان استان با پرداخت ۱.۵ میلیارد تومان آزاد شدند.

وی افزود: در حال حاضر ۷۸ درصد خانواده زندانیان مستأجر و مابقی در روستاها یا منازل اقوام ساکن هستند.

اسماعیل‌زاده یکی از مشکلات اصلی زندانیان و خانواده آنان را مسکن برشمرد و گفت: در حال حاضر خانواده زندانیان به گونه‌ای غیرمستقیم و مستقیم در جامعه مجازات می‌شوند و همواره بار سنگینی از نگاه منفی جامعه را به دوش می‌کشند که لازم است با فرهنگ‌سازی این نگاه به خانواده زندانیان اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بعد از خروج زندانیان نیز باید مراقبت‌های لازم از این افراد با حمایت از آنان ادامه یابد افزود: فراهم کردن زمینه توانمندسازی و اشتغال این افراد از اهمیت زیادی برخوردار است و سبب می‌شود جلوی بازگشت مجدد آنان به زندان گرفته شود.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان جنوبی نیز گفت: در ایام فاطمیه ۶ یادواره شهدا با محوریت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در زندان‌های استان برگزار شد.

غلامرضا روشان افزود: جلسه محوری یادواره سردار و ۲۶ شهید کارکنان زندان‌ها نیز با حضور برادرزاده حاج قاسم سلیمانی، حجت الاسلام شجاعت روضه‌خوان سنتی سردار سلیمانی و یک راوی شنبه ۲۵ دی در حسینیه جماران بیرجند برگزار می‌شود.

پویش بزرگ «چتری برای پرواز» با هدف حمایت از زندانیان و خانواده آنان بهمن امسال در خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

این پویش به‌صورت جشن و با همت قرارگاه شهید لاجوردی و مشارکت ستاد دیه، انجمن حمایت از زندانیان و خیران و با حضور هنرمندان استانی و کشوری ششم بهمن ماه در فرهنگسرای شهر بیرجند برگزار خواهد شد.