رییس شبکه بهداشت و درمان طبس گفت: میزان بستری بیماران مبتلا به کرونا در ماه جاری نسبت به آبان ماه ۹۳ درصد در این شهرستان کاهش یافته است اما در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، دوباره طبس به شرایط قبلی باز خواهد گشت.

حسن فروزان‌فر  اظهار داشت: همچنین موارد ابتلا به ویروس کرونا در شهرستان طبس ۸۹ درصد و تعداد فوت ناشی از آن ۸۸ درصد کم شده است.

وی افزود: در حال حاضر تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان طبس انگشت شمار است که ضرورت دارد برای حفظ این وضعیت تلاش همگانی صورت گیرد.

رییس شبکه بهداشت و درمان طبس درباره علت تعداد بالای موارد فوت بر اثر کرونا در طبس گفت: این شهرستان در پیک سوم بیماری با سه مشکل جدی مواجه شد که شامل درگیری جامعه سالمند، درگیری افراد دارای بیماری زمینه‌ای و دیر مراجعه کردن بیماران کرونایی به مراکز درمانی است؛ به ویژه سالمندان با توجه به اینکه به نوه‌های خود وابسته هستند و این بیماری در کودکان به صورت خاموش عمل می‌کند، شاهد مشکل اساسی بودیم.

وی با اشاره به اینکه در صورت رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی، دوباره طبس به روزهای فاجعه‌بار گذشته باز خواهد گشت افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند طی چند ماه گذشته برای رفع مشکلات بیمارستان مصطفی خمینی طبس از قبیل کمبود اکسیژن و تخت‌های ویژه، همکاری بسیار خوبی داشته؛ از جمله اینکه تعداد تخت‌های ویژه بیمارستان از ۶ تخت به ۲ برابر افزایش یافته است.

فروزان‌فر بیان کرد: هزینه تامین هر تخت ویژه به همراه سایر ملزومات از قبیل ونتیلاتور، تخت برقی و تشک مواج حدود یک میلیارد تومان است.

وی گفت: علاوه بر این یک دستگاه سی‌ تی ‌اسکن جدید و یک دستگاه اکسیژن‌ساز ۴۰۰ لیتری در بیمارستان طبس نصب شد که اخیرا ظرفیت اکسیژن‌ساز به ۶۰۰ لیتر ارتقا یافته است.

وی همچنین از راه‌اندازی یک بخش ویژه ۱۳ یا ۱۴ تختخوابی در بیمارستان طبس تا پایان امسال خبر داد و گفت: این بخش که پس از بیرجند، بزرگترین بخش مراقبت‌های ویژه در استان خواهد بود، نه تنها برای بیماران کرونا بلکه برای تمامی بیماران حاد، کارآمد است که به دنبال آن چندین میلیارد تومان تجهیزات مورد نیاز نیز روانه شهرستان خواهد شد.

فروزان‌فر اضافه کرد: راه‌اندازی اورژانس تنفسی در ساختمانی مجزا در مجاورت بیمارستان، راه‌اندازی بخش جدید دیالیز که ‌اکنون ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و راه‌اندازی ساختمان مجزای کلینیک تخصصی با ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای بخش بهداشت و درمان شهرستان طبس است.

براساس آخرین وضعیت مخاطره شیوع ویروس کرونا در استان خراسان جنوبی از روز شنبه ۲۷ دی ماه، شهرستان‌های بیرجند، طبس، فردوس، قاینات، نهبندان، زیرکوه و سرایان در وضعیت زرد (متوسط خطر) و شهرستان‌های خوسف، درمیان، بشرویه و سربیشه در وضعیت آبی (کم‌خطر) قرار دارند.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان طبس در ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند است.