معاون فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از برگزاری جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور در اواخر آبان ماه به میزبانی استان خراسان جنوبی خبر داد.

مصطفی شفائی با اشاره به برگزاری جشنواره منطقه ای مطبوعات شرق کشور گفت: فراخوان این جشنواره در سامانه ای رسانه ثبت شده و در اواخر آبان ماه امسال این جشنواره در خراسان جنوبی برگزار می شود.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی برگزاری یادواره شهدای رسانه، جشنواره استانی شعر فجر، جشنواره استانی شعرطنز، همایش منطقه ای بزرگداشت استاد بدیع الزمان فروزانفر، برگزاری حدود ۶۰ شب شعر در استان، رونمایی از ۱۰ عنوان کتاب در استان و… را از برنامه های انجام شده در سال گذشته نام برد.

شفائی به برگزاری رویداد ملی سواد رسانه ای برای عامه مردم اعم از نخبگان و… اشاره کرد و گفت: اجرا و زمان آن در حال پیگیری و برنامه ریزی است.

وی از راه اندازی انجمن مفاخر استان به صورت رسمی خبر داد و افزود: با وجود داشته ها در حوزه پدیده های طبیعی، نوشتاری، انسانی و وجود مفاخر صاحب نام در استان برنامه های شاخصی در حوزه مفاخر در دستورکار قرار دارد.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی درخصوص حمایت از کتب نویسندگان گفت: امسال حمایت ها در این زمینه به صورت متمرکز از مرکز کشور و وزارتخانه فرهنگ و ارشاد انجام می شود.

به گفته وی سال ۱۴۰۱ خرید کتاب و حمایت از نویسنده به طور متمرکز از استان صورت می گرفت که امسال شکل حمایت تغییر کرد و در وزارتخانه شورای خرید تشکیل می شود و امید است سهم استان در زمینه خرید و حمایت از نویسندگان قابل ملاحظه باشد.

فائی یادآور شد: از سرفصل اعتبارات استانی هم برای خرید کتاب و حمایت از نویسندگان، اعتباراتی اختصاص می یابد و در این راستا تعدادی کتاب در سبد خرید دیده شده است.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی درخصوص برنامه های پیش روی در زمینه رسانه ها گفت: هر دو سال دوره آموزش مقدماتی و تکمیلی خبرنگاری برای اهل رسانه برگزار می شود و امسال هم برگزاری این دوره های آموزشی برای اصحاب رسانه در دستور کار قرار دارد.

وی از دیگر برنامه های انجام شده در سال گذشته به اعطای تسهیلات مشاغل خانگی به ۳۰ نفر از فعالان رسانه با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال، تهیه سند جامع توسعه رسانه های استان، اهدای کتاب به ادارات، مؤسسات و مراکز فرهنگی، فعال سازی شورای مشورتی و…اشاره کرد.

نوشته و خبر نگار : مهدیه حسن پور دبیر سرویس فرهنگی و هنری و ا.حسن پور