کاشت گل محمدی در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از سال ۹۸ آغاز شده و پیش بینی می شود برداشت گل از درختچه های یکساله این گیاه تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه یابد.
دکتر مهدی ابراهیمی گفت: کاشت گل محمدی به عنوان یکی از گیاهان استراتژیک در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی استان در سال ۱۳۹۸ آغاز شد که در پاییز سال گذشته بیش از ۷۰۰۰ قلمه از بوته های یکساله آن تکثیر شد که با کاشت این قلمه ها در سال جاری، سطح زیر کشت آن به بیش از یک هکتار افزایش خواهد یافت.
عضو هیات علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: با شروع گلدهی بوته های سال گذشته از اواسط فروردین ماه، عملیات جمع آوری و خشک کردن گل و غنچه گل محمدی آغاز شده که پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت ماه نیز ادامه یابد.
مدیر گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: گل محمدی با نام علمی Rosa Damascena یکی از انواع بسیار معطر گل رز است که به صورت گل تازه، گل خشک، غنچه خشک، گلاب و اسانس مورد استفاده قرار می گیرد.
عضو هیأت علمی مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای تولید کننده گل محمدی در جهان است، ادامه داد: خشکسالی های اخیر در خراسان جنوبی و محدودیت منابع آبی از یک طرف و مقاومت گل محمدی به کم آبی آن را به گیاهی مناسب برای اقلیم استان و یکی از گزینه های جایگزین برای گیاهان با نیاز آبی بالا تبدیل کرده است.
دکتر ابراهیمی اظهار کرد: علاوه شرایط آب و هوایی جنوب خراسان برای تجمع حداکثر اسانس در زمان گلدهی آن در اردیبهشت ماه نیز از دیگر مزایای کاشت گل محمدی در خراسان جنوبی است.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی تنها حدود ۱% از کل تولید گل محمدی در کشور را به خود اختصاص داده که می تواند در سال های آتی افزایش یابد، یادآور شد: انجام پژوهش های کاربردی روی این گیاه ارزشمند توسط محققین گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان استراتژیک جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی از جمله مهمترین اهداف کاشت آن در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی بوده که به تولید سرکه گل محمدی به عنوان یکی از نتایج این تحقیقات می توان اشاره نمود.