دادستان مرکز خراسان جنوبی گفت : با افرادی که سنگ های معدنی را به صورت قاچاق به تاراج می برند برخورد می شود.

 حجت اسلام نسائی زهان در شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملیتاراج سنگ های معدنی در خراسان جنوبی/ برخورد با متخلفان منابع کشور و منابع طبیعی استان افزود : با افرادی که سنگ های معدنی را قاچاق می‌کنند و شبانه به صورت غیر مجاز وبا بارنامه جعلی حمل می‌کنند برخورد می شود . 

وی گفت : با توجه به اینکه خراسان جنوبی دارای معادن غنی است باید تلاش شود تا  معادنی که تعطیل یا نیمه تعطیل هستند فعال شود.

دادستان مرکز خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باید زیرساخت  های مورد نظر برای فعال سازی معادن در استان انجام شود افزود: مشکلات و موانع معادن سرب و روی شهرستان طبس بخش دستگردان باید با همکاری منابع طبیعی و صنعت و معدن استان حل شود .
وی  با اشاره به اینکه راه اندازی این معادن باعث رونق معادن می‌شود گفت :  هم چنین جلوی افرادی که منابع کشور را به صورت غیر مجاز وقاچاق به تاراج می‌برند گرفته می شود.

دادستان مرکزی استان با اشاره  به اینکه طبق آمار  حدود ۲۰۰ خانوار از مردم این منطقه یا افراد دیگر از این معادن برداشت می‌کنند و هر کیلو را بین ۷ تا ۱۰ هزار تومان خریداری می‌کنند افزود : افرداد به صورت غیر مجاز و قاچاق از این معادن خودسرانه بهره برداری می‌کنند که کارشان غیر قانونی است و این معادن باید به صورت ضابطه مند و با دستگاه های استاندار برداشت شود .

رییس کل دادگستری استان گفت : با فعال سازی معادن راکد و نیمه تعطیل علاوه بر اشتغال زایی پیشرفت اقتصادی رقم می خورد.
حجت اسلام موحدی راد در شورای حفظ حقوق بیت المال در امور اراضی ملی و منابع طبیعی استان با بیان این مطلب گفت : ساماندهی معادن متروکه  سرب و روی  بخش دستگردان طبس در دستور کار ویژه دستگاه‌های متولی قرار گیرد.

وی با اشاره به ذخیره  ۱۱ میلیون تن، سرب و روی در منطقه دستگردان طبس گفت: در حال حاضر این معادن متولی ندارد و مردم ساکن در این منطقه به صورت غیر مجاز از این معادن بهره برداری می‌کنند که باید جلوی بهره برداری آن گرفته شود.

رییس کل دادگستری  استان افزود :  با ساماندهی این معادن هم برای مردم آن منطقه ایجاد اشتغال می‌شود و هم از خام فروشی جلوگیری می‌شود.

رحیمی، بازرس کل استان نیز در این جلسه گفت: دستگاه های متولی باید برای تسریع و تسهیل واگذاری معادن تلاش کنند.

وی افزود: نیروهای اداره منابع طبیعی و سازمان صمت افرادی که برداشت غیر مجاز انجام می‌دهند را شناسایی کنندو به نیروهای انتظامی انعکاس دهند .

وی افزود: همچنین باید نیروهای پلیس راه  کنترل دقیق بارنامه های سوری که ممکن است صادر یا جعل شده باشد را به طور دقیق مورد توجه قرار دهند و در صورت مشاهده باید به مراجع قضایی معرفی  و مراجع قضایی هم باید برخورد قاطع با این افراد داشته باشند.
نصر آبادی، مدیر کل منابع طبیعی استان نیز در خصوص برداشت از معادن منطقه دستگردان طبس گفت: باید برداشت ها به گونه ای باشد که به عرصه های منابع طبیعی آسیب وارد نشود.
همچنین دستور کار بعدی جلسه در خصوص بررسی وضعیت و تعیین تکلیف اراضی تعاونی مسکن جهاد کشاورزی و دانشگاه واقع در بالای دانشکده کشاورزی از اراضی چهکند معروف به شهرک امیریه که به استناد ماده ۳۳ حفاظت از جنگلها و مراتع رای بر استرداد صادر شده و تعیین تکلیف اشجار در حال خشک شدن  حدود بیست ساله غرس شده در آن ارائه شده است. 

حجت اسلام نسائی،دادستان مرکز استان در رابطه با این اراضی نیز گفت:  این اراضی شهرک امیریه در سال ۷۹ ،۲۴ هکتار به دانشگاه  بیرجند و ۴۵ هکتار به تعاونی جهاد دانشگاهی واگذار شد است.

وی افزود:تعدادی از افرادی که پس از واگذاری در این شهرک ها شروع به ساخت و ساز  و باغ منزل و درخت کاری انجام داده اند که باتوجه به نبود آب در این منطقه  تقاضای آب برای آبیاری این درختان ۲۰ سال دارند.

وی افزود: باید طبق ضابطه و قانون این طرح توسط  اداره راه و شهرسازی  ارجاع داده شود و مشکلات این اراضی حل شود

نوشته و خبر نگار :مهدی نقی پور و ا.حسن پور