#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

🔹استاندار خراسان جنوبی گفت: برای کنترل بیماری و قطع کردن زنجیره شیوع کرونا، چاره ای جز رعایت دستورالعمل های بهداشتی نداریم.
معتمدیان با تأکید بر این موضوع در ستاد مدیریت بیماری کرونای استان خاطرنشان کرد: همچنان مهمترین توصیه های ستاد ملی کرونا، زدن ‌ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و شستن دست ها به عنوان اصلی ترین عوامل در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا می باشد.
وی با اشاره به آخرین اطلاعات ارائه شده درخصوص آمار مبتلایان به بیماری کرونا گفت: آمار مبتلایان به این بیماری در سطح دنیا از مرز ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر عبور کرده و در کشور ما نیز آخرین آمار ها حکایت از ابتلای بیش از ۲۶۰ هزار نفر و فوت ۱۴ هزار هموطن دارد.
🔹به گفته وی؛ تحقیقات نشان داده از هر هزار نفر ۵۰۰ نفر مبتلای بدون علائم داریم که حضور این افراد چون از بیماری خود اطلاعی ندارند و بدون محدودیت با افراد مختلف در ارتباط می باشند، زنگ خطری جدی است.
🔹استاندار با تأکید بر موارد گزارش شده در جلسه روز گذشته ستاد ملی تصریح نمود: طی ۵ ماه گذشته دو موج از بیماری را شاهد بودیم که یکی اواخر اسفند و اوایل فروردین ماه بود که مدیریت شد و موج دوم هم خرداد ماه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.
🔹معتمدیان رد و بدل کردن پول را به عنوان یکی از عوامل انتقال بیماری عنوان کرد و گفت: تأکید بر این است که برای جلوگیری از شیوع کرونا، تعداد کارتخوان ها در مراکز تجاری و اقتصادی بیشترشود و چرخه تبادل پول نقدی از بین برود.
🔹وی به نگرانی های مردم از وضعیت مطب پزشکان، کلینیک ها و درمانگاه ها اشاره کرد و عنوان داشت: باید ناظرین مرتبط در سازمان نظام پزشکی و دیگر حوزه های مرتبط به این موضوع ورود جدی تری داشته باشند و کنترل ها بیشتر شود.
🔹به گفته وی؛ در حال حاضر بیشترین حجم شکایت‌های مردمی از عدم رعایت پروتکل ها در نانوایی هاست که می طلبد کمیته نظارت بر این واحدها کنترل بیشتری داشته باشد.

🔹استاندار با تأکید بر رعایت پروتکل ها در مساجد و مراکز مذهبی متذکر شد: با توجه به در پیش بودن ایام محرم و صفر، سیاستگذاری‌های کمیته امنیتی وزارت کشور، هفته آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد.
🔹معتمدیان از تمدید مدت ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری خارجی گفت و افزود: این محدودیت ها تا پایان تیرماه اعلام شده بود که بر اساس آخرین مصوبات ستاد ملی، این زمان تمدید شد و طی ماه های آتی ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری خارجی همچنان ادامه دارد.
🔹وی متذکر شد: مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر تمدید قراردادهای موجر و مستأجری، با پشتوانه دستگاه قضایی همچنان ادامه دارد.
🔹استاندار با اثربخش خواندن اطلاع رسانی های صورت گرفته درخصوص استفاده عموم مردم از ماسک اظهار داشت: بررسی های کلی نشان می دهد در حال حاضر استفاده از ماسک در جامعه به ۶۲ درصد رسیده که نسبت به هفته قبل افزایش قابل توجهی داشته است.
🔹معتمدیان با تشکر از رسانه ها و مطبوعات به جهت همراهی در اطلاع رسانی ها، افزود: آمارها حکایت از این دارد که در ۶۲ درصد واحدهای صنفی، ۷۲ درصد صنایع و ۸۳ درصد ادارات و سازمان ها از ماسک استفاده می شود .
🔹وی درخصوص افزایش رغبت به رعایت پروتکل های بهداشتی هم گفت: طبق آمار رعایت دستورالعمل ها که در ماه‌های گذشته کاهش یافته بود در شرایط فعلی به ۴۵.۵ درصد رسیده که نشان دهنده توجه عموم مردم به رعایت ضوابط بهداشتی در مناطق مختلف است.
🔹استاندار با تأکید بر ابلاغیه ستاد ملی کرونا از ممنوعیت برگزاری هرگونه همایش و مراسم تجمعی گفت و خاطرنشان کرد: کمیته نظارت باید از برگزاری این گونه مراسم ممانعت نماید و موارد از در مرتبه اول از طریق دانشگاه تذکر داده شود.
🔹به گفته معتمدیان؛اعلام موارد تخلف به وزارتخانه های مربوطه و ستاد ملی در دفعه دوم و برخورد قضایی درصورت تکرار موضوع از برخوردهای پیش بینی شده برای خاطیان این جریان است.
🔹وی یادآور شد: در بحث برگزاری نماز جمعه نیز تابع سیاست‌های ستاد ملی هستیم و اگر در مناطق قرمز و نارنجی ممنوعیت برگزاری اعلام شده باید از این قانون تمکین شود.

🔹استاندار در پایان از تدبیر دولت برای پرداخت تسهیلات ویژه به بنگاه های به شدت آسیب دیده گفت و اظهار داشت: دولت برای این حمایت از این مشاغل ۷۵ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته و لازم است برای بهره برداری بیشتر مشاغل و بنگاه های ذینفع از این فرصت، اطلاع رسانی گسترده تری صورت گیرد.
🔹معتمدیان از دستگاه های متولی خواست درخصوص شیوه های اطلاع رسانی بیشتر و بررسی موانع و مشکلات متقاضیان در روند ثبت نام و دریافت این تسهیلات اقدامات مؤثرتری انجام دهند.