استاندار خراسان جنوبی گفت: بیشترین تمرکز استان بر بخش کشاورزی است زیرا پیشران اقتصادی بوده و شغل بخش زیادی از مردم خراسان جنوبی هم کشاورزی است.

جواد قناعت  در حاشیه افتتاح طرح‌های کشاورزی شهرستان قاینات در جمع خبرنگاران افزود: کشاورزی با غذای مردم سر و کار دارد و نیاز حیاتی جامعه است.

وی با بیان اینکه بیشتر جمعیت خراسان‌ جنوبی کشاورز هستند گفت: بیش از ۲ دهه است که استان ما برای تامین آب کشاورزی با مشکل مواجه بوده و به نوعی با آن درگیر است لذا تمرکز دولت در این حوزه، حل مشکل آب کشاورزی است.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: در کنار کلنگ‌زنی و افتتاح پروژه‌های جدید در بخش کشاورزی، تامین آب کشاورزی از موضوعات اصلی دولت است و موضوع انتقال آب از دریای عمان را به صورت جدی پیگیری می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه هفته جهاد کشاورزی فرصت خوبی برای مرور پروژه‌های استان است گفت: این مجموعه در هفته جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی کرده تا هر روز استاندار یا معاونین استاندار پروژه‌هایی را افتتاح و کلنگ‌زنی کنند و امروز در شهرستان قاینات چند پروژه افتتاح و کلنگ‌زنی شد، بازدیدهایی را هم داشتیم.

قناعت با اشاره به افتتاح سالن ۲ هزار متر مربعی ذخیره علوفه شرکت سهامی زراعی اسلام‌آباد عنوان کرد: عملیات اجرایی سالن توسعه مجتمع گاوداری فری استال شرکت سهامی زراعی اسلام‌آباد نیز آغاز شد که نقش موثری در افزایش تولید و اشتغالزایی دارد.

وی افزود: در این سفر، پروژه آبیاری کم‌فشار نیز با هدف استفاده بهینه از منابع آبی و افزایش عملکرد افتتاح شد.

استاندار خراسان جنوبی به افتتاح سازه سنگی ملاتی روستای چاده اشاره کرد و گفت: از لحاظ امنیت پایدار در حوزه تامین غذا بیشتر تمرکز بر حوزه کشاورزی است و در هفته جهاد کشاورزی و دهه مبارک فجر پروژه‌های بسیار خوبی آماده افتتاح می‌شود.

۱۷ طرح بخش کشاورزی در پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهرستان قاینات به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی یک طرح نیز آغاز شد.

امروز با حضور استاندار خراسان‌ جنوبی، سازه سنگی ملاتی سراب – چاده از توابع آرین شهر به بهره‌برداری رسید.

این سازه با حجم آبگیری هفت هزار متر مکعب و سرمایه‌گذاری ۱۳ میلیارد ریال از سال گذشته تاکنون احداث شده است و ١٣ منبع آبی و چهار روستا را تغذیه می‌کند.

کنترل سیل و رسوبات، آبدهی قنوات و چاه‌ها، استفاده بهینه از منابع آبی، مقابله با خشکسالی و تنش‌های آبی همچنین تثبیت اشتغال از مهمترین اهداف اجرای این پروژه با کارفرمایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی است.

همچنین قنات نوخان روستای ساقی در شهرستان بیرجند با حضور استاندار و جمعی از مسوولان به بهره‌برداری رسید.

۱۰ میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال برای برای بهسازی قنات نوخان روستای ساقی به طول ۸۵۰ متر هزینه شده است و ۴۰ خانوار از مواهب این پروژه بهره‌مند می‌شوند.

تثبیت شغل، افزایش دبی قنات و رونق کشاورزی منطقه از جمله اهداف اجرای پروژه بهسازی قنات ساقی است.

همزمان با پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی و با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استانی عملیات اجرایی فاز اول سردخانه شرکت کاکل زری بیرجند نیز آغاز شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: این سردخانه در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع در فاز اول احداث خواهد شد.

مهدی جعفری، احداث سردخانه را یکی از مهمترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی عنوان کرد و افزود: عملیات اجرایی این سردخانه با اعتبار ۹۶۶ میلیارد ریال از محل تفاهم‌نامه‌های برگزاری جشنواره زرشک آغاز شد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر قاین مرکز شهرستان قاینات در ۱۱۰ کیلومتری بیرجند است.

۲۱ تا ۲۷ خرداد هفته جهاد کشاورزی نام دارد و به مناسبت این هفته، بهره‌برداری از ۱۵۷ طرح با اعتبار بیش از ۲۹۲ میلیارد تومان در استان خراسان جنوبی آغاز شد.