رییس قوه قضائیه گفت: در برخورد با اغتشاشگران به رغم اینکه مطالباتی وجود دارد اما  بر اساس معیار قانون ، عدل ، انصاف  و با دقت و سرعت اقدام می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای روز پنجشنبه در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه های تابعه قوه قضائیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: با هر کسی که امنیت مردم را بر هم‌زده و مانع از کسب و کار مردم شده و یا تیغ به روی مردم کشیده و به مقدسات مردم بی‌احترامی و به جان و مال آنان تعرض کرده و به اجبار چادر از سر مردم کشیده و نیز امنیت و آرامش مردم را از بین برده و بی آرامشی را تحمیل کرده است برخورد شدید و قاطع طبق قانون می‌شود وگرنه در نزد خدا و قانون و مردم مسئول هستیم.

وی افزود:  کسانی که این جنایت‌ها را انجام دادند، این همه شهید و مجروح کردند و قرآن آتش زدند یا نا امنی ایجاد کردند قابل بخشش و اغماض نیست.

رییس قوه قضائیه با بیان اینکه نباید تحت تاثیر مسایل زودگذر باشیم و رحم کنیم چرا که به مردم ظلم می‌شود عنوان کرد: هیچ جای ارفاقی نسبت به مسببان اصلی و کسانی که با جریانات ضد انقلاب و تابلودار همراه هستند نیست.

وی گفت: اگر واقعا کسانی هستند که فریب خورده ، دست به جنایتی نزده، خودشان و خانواده‌اشان به طور واقعی پشیمان هستند، تعهد هم بدهند و قاضی هم از این نظر اطمینان پیدا کند، قابل ارفاق هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای با اشاره به اتفاقات اخیر در کشور گفت: این هفته های اخیر به خصوص نزدیک ۵۰ روز اخیر دشمن به طور جد سوار بر برخی از ضعف‌های موجود بهره برداری زیاد کرده است.

وی عنوان کرد: بسیاری از افراد حق و باطل را قاطی نشان می‌دهند تشویش به وجود آورده که برخی از جوانان نتوانند حق و باطل را از هم تشخیص دهند.

رییس قوه قضائیه با بیان اینکه دشمن تلاش دارد جای ظالم و مظلوم، نکات مثبت و منفی را عوض و برخی ضعف‌ها را بسیار بزرگ جلوه دهد تصریح کرد: دشمن آنچه نتوانسته است از جنگ داخلی، نظامی، تحریم و فشارهای مختلف سیاسی و امنیتی به وجود آورد از طریق بازی با افکار عمومی و جنگ روانی ترکیبی به دنبال آن است تا به زعم باطل خود این حرکت رو به پیش انقلاب را متوقف کند.

وی بر لزوم هوشیاری و بصیرت بیش از پیش تاکید کرد و گفت: اکنون دشمن با ترفند جدید اقدامات ترکیبی ‌مقابل ما ایستاده لذا همانطور در مراحل مختلف از این تهدیدات استفاده کردیم و به سمت پیشرفت رفتیم باید از این مشکلات و گرفتاری‌هایی که دشمن در چند وقت اخیر به وجود آورده به نفع پیشرفت کشور استفاده کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با تاکید مجدد بر تبدیل کردن ناهنجاری و اغتشاشات به فرصت اظهار داشت: باید با توجه به وضع موجود اگر ایراد و ضعفی در کردار و رفتار یا مدیریت‌ها است برطرف شود تا بتوانیم از تهدید اغتشاشات فرصت تغییر ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه «عدو شود سبب خیر» ادامه داد: اگر به این شکل به قضیه نگاه کردیم دشمن سبب خیر می‌شود تا ضعف ها و نارسایی‌ها رفع شود اما نباید بگذاریم دشمن با چهره فریب‌کارانه در ذهن و فکر طیف و اقشاری از جامعه و به خصوص جوانان اثر منفی بگذارد.

رییس قوه قضائیه در خصوص نحوه برخورد با اغتشاشگران نیز گفت: اکنون ۲ دیدگاه و مطالبه از قوه قضائیه وجود دارد یکی مطالبه بر حق مردم و برخی از جمله جامعه روحانیت، خانواده‌های معظم شهدا ، ایثارگران، دانشگاه، طبقات مختلف و برخی از نمایندگان مجلس این است که قوه قضائیه باید با جنایت‌کاران برخورد قاطع داشته باشد و اشد مجازات که اعدام است را انجام دهد.

وی افزود: عده‌ای از طرفی دیگر این عقیده را دارند که برخی دانشجویان گول خورده  را آزاد کنیم و اعدام و مجازات نکنیم لذا این ۲ نگاه متفاوت است و قوه قضائیه باید با عدل و انصاف و معیار قرار دادن قانون برخورد کند پس نه دچار هیجانات و احساسات قرار گرفتیم نه غفلت داریم.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای، خدمت در دستگاه قضا را یک فرصت به مثابه نعمت عنوان کرد و افزود: خدا رو شکر کنید این فرصت برای من و شما و همه ایجاد شده که بتوانیم از جایگاه حقوقی امروز به اسلام، ارزش‌ها و مردم خدمت کنیم.

وی یادآور شد: مسئولان دستگاه قضا با ایجاد امنیت در کشور، گرفتن حق مظلوم از ظالم، ایجاد صلح و سازش بین افراد و کوتاه کردن دست مفسدین از جان و مال، ناموس، بیت المال و مردم مسئولیت خطیری به عهده دارند که اگر به نفع اسلام و کشور از آن استفاده کنند جای خوشحالی است اما اگر غفلت کنند خیلی خسارت می‌بینیم.

رییس قوه قضائیه یادآور شد: انتظار می رود در سفرهای استانی، راهکارها و پیشنهاداتی برای ارتقای قوه قضائیه از جانب مسئولان و قضات استانی ارایه شود.

وی اظهار داشت: در این سفر مسئولان عالی رتبه دستگاه قضا برای بررسی مشکلات به شهرستان‌ها سفر کرده‌اند که به هر میزان که بتوانیم در این سفر به شما کمک کنیم دریغ نخواهیم کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای  گفت: هر چه که شما سختی می‌کشید، خانواده شما هم پای شما سختی می‌کشند و به رغم سختی کار توجه به خانواده هم داشته باشید و در کار سختی کار، غفلت از خانواده نداشته باشید.

وی همچنین برای رفع مشکلات مطرح شده از سوی نمایندگان قضات و مسئولان قضایی استان قول مساعد داد.

مشکلات معیشتی، سختی کار و افزایش اضافه کار، اصلاح آیین نامه گروه‌های شغلی قضات، ارتقای جایگاه شغلی بانوان، اجرای قانون همسان‌سازی حقوق، مسکن، حمایت از خانواده‌ها با برگزاری برنامه فرهنگی و تفریحی، راه‌اندازی تعاونی تامین کالا، بازنگری تشکیلات ستاد دادگستری، پرداخت تسهیلات، تعیین تکلیف وضعیت نیروهای قراردادی، مشکلات درمانی و افزایش سرمایه صندوق کارکنان از مهمترین مشکلات و درخواست‌های مطرح شده در این دیدار صمیمی بود.

رییس قوه قضاییه صبح پنجشنبه ۱۹ آبان با استقبال استاندار، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و مسوولان قضایی استان وارد فرودگاه بین‌المللی شهید کاوه بیرجند شد.

دیدار با قضات و کارکنان دادگستری استان خراسان جنوبی، تولیدکنندگان، کارآفرینان و شرکت‌های دانش بنیان استان و همچنین دیدار با اقشار مختلف مردم و حضور در نشست شورای اداری و شورای قضایی استان از مهمترین برنامه‌های سفر رئیس قوه قضاییه به استان خراسان جنوبی است.

همچنین در جریان این سفر، ۱۹ نفر از مسئولان شورای عالی قوه قضاییه به تعدادی از شهرستان‌های استان خراسان جنوبی سفر می‌کنند تا ضمن دیدار مستقیم و بدون واسطه با مردم، از نزدیک با مشکلات آنها آشنا شوند و برای برطرف کردن مسائل قضایی و سایر مشکلات آنها در حد مقدورات، اقدامات مقتضی را ترتیب دهند.

دیدار چهره به چهره معاون اول قوه قضاییه حجت الاسلام محمد مصدق با مردم در بیرجند از دیگر برنامه‌های سفر مسئولان قضایی به خراسان جنوبی است.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور