۱۷ طرح بخش کشاورزی در پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی با حضور استاندار خراسان جنوبی در شهرستان قاینات به بهره‌برداری رسید و عملیات اجرایی یک طرح نیز آغاز شد.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی  در حاشیه افتتاح این طرح‌ها گفت: طرح‌های امروز با اعتبار ۲۰ میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومان در شهرستان قاینات افتتاح و کلنگ‌زنی شد.

مهدی جعفری افزود: طرح‌های افتتاحی با اعتبار هشت میلیارد و ۸۹۶ میلیون تومان به بهره‌برداری رسید و جمعیت بیش از چهار هزار نفر مشتمل بر هزار و ۶۰۲ خانوار از مزایای آن بهره‌مند شده‌اند.

وی گفت: بهره‌برداری از این طرح‌ها ۹ نفر اشتغال جدید و ۱۴۳ نفر تثبیت اشغال در پی دارد همچنین از مجموع ۱۷ طرح، تعداد هشت طرح متعلق به مدیریت جهاد کشاورزی، هشت طرح متعلق به اداره امور عشایر و یک مورد متعلق به اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قاینات است.

امروز عملیات اجرایی سالن توسعه گاوداری فری استال سهامی زراعی اسلام‌آباد نیز با حضور استاندار خراسان جنوبی آغاز شد.

جواد قناعت در مراسم کلنگ‌زنی این طرح گفت: جهاد کشاورزی خراسان جنوبی طی یک سال گذشته عملکرد خوبی در حوزه خدمت‌رسانی داشته است.

وی با بیان اینکه آمارها امیدوار کننده است افزود: انتظار و توقع این است با همین سرعت و فرمان در حوزه جهاد کشاورزی استان در سال‌های آینده هم شاهد برنامه‌های خوب و متنوع باشیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد بهره‌برداری از این پروژه عظیم در منطقه باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی هم گفت: شرکت سهامی زراعی اسلام‌آباد این سالن را با هدف استفاده بهینه از فضای سالن دامداری و نگهداری از دام‌های بیشتر در تراکم بالا احداث می‌کند.

وی کاهش نیروی کار انسانی برای رسیدگی به دام‌ها، کمک به افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی تولید شیر، مصرف بهینه خوراک توزیع شده و کاهش پرتی علوفه در زمان مصرف، افزایش ضریب بالای سلامت دام و کاهش لنگش در دام، کاهش چشمگیر هزینه‌های بالای درمانی و نگهداری دام را از دیگر اهداف اجرای این طرح عنوان کرد.

جعفری افزود: پیش‌بینی می‌شود اجرای این طرح ۱۲ میلیارد تومان هزینه در پی داشته باشد و سالن توسعه گاوداری با زیربنای پنج هزار متر مربع در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار احداث خواهد شد.

وی اظهار داشت: این سالن با ظرفیت ۴۲۰ راس دام سنگین، زمینه اشتغال ۱۵ را به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم خواهد کرد.

بهره‌برداری از سالن ذخیره علوفه ۲ هزار متر مربعی از طرح‌های شاخص کشاورزی بود که در بخش نیمبلوک قاینات با حضور استاندار خراسان جنوبی انجام شد.

سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث این سالن با ۲ هزار متر مربع زیربنا در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع سرمایه‌گذاری شده که برای ۲ نفر به صورت مستقیم و پنج نفر غیر مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

افزایش ارزش غذایی علوفه‌ها از طریق افزودن مواد مختلف یا حداقل ثابت نگهداشتن ارزش غذایی علوفه‌ها هنگام برداشت، تهیه و نگهداری علوفه برای به حداقل رساندن افت مواد مغذی، استفاده بهینه از علوفه‌ها و مصرف در فصولی که علوفه سبز کمتر یافت می‌شود و نیز حفظ کمیت به منظور پیشگیری از اتلاف مواد خشک، دستیابی به تخمیر دلخواه و بهبود درجه هضم از اهداف اجرای این طرح است.

استاندار خراسان جنوبی امروز در سفر به شهرستان قاینات از مزارع و کارخانه فرآورده‌های لبنی شرکت سهامی زراعی خضری نیز بازدید کرد.

همزمان با پنجمین روز هفته جهاد کشاورزی سامانه‌های نوین آبیاری روستای چاه شوراب نیز با حضور استاندار و هیات همراه در شهرستان قاینات افتتاح شد.

سرمایه‌گذاری انجام شده برای اجرای این طرح به مساحت ۱۰۰ هکتار، یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان است که تثبیت اشتغال ۵۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم ۱۰ نفر را به همراه دارد.

استاندار خراسان جنوبی در این سفر با خانواده گرانقدر جهادگر شهید “برات فهمیده” هم دیدار کرد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و شهر قاین مرکز شهرستان قاینات در ۱۱۰ کیلومتری بیرجند است.

۲۱ تا ۲۷ خرداد هفته جهاد کشاورزی نام دارد و به مناسبت این هفته، بهره‌برداری از ۱۵۷ طرح با اعتبار بیش از ۲۹۲ میلیارد تومان در استان خراسان جنوبی آغاز شد.