مدیر عامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی از مردم خواست با توجه به وزش تندباد و طوفان در استان، در بررسی مجدد دودکش ها و اتصالات دقت لازم را بکار گیرند.

رحمان محمودی در جمع خبرنگاران گفت: یکی از موارد مهمی که همواره خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد دودکش ها هستند که عدم توجه به این موضوع می تواند پیامدهای خطرناکی را در پی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به وزش تند باد و طوفانی که استان را درنوردید مشترکان می بایست مجدد نسبت به بررسی دودکش ها اقدام نمایند تا ایمنی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: خروجی دودکش نباید در کنار کولر و یا زیر پنجره باشد چرا که باعث ورود گازهای سمی به فضای خانه شده وحوادث جبران ناپذیری بویژه مرگ خاموش را به همراه خواهد داشت بنابراین مشترکین می بایست مرتباً مسیر دودکش را کنترل نموده و از عدم مسدود بودن مسیر دودکش اطمینان حاصل نمایند.

مدیرعامل شرکت گاز استان خراسان جنوبی بیان کرد: مشترکان محترم باید بطور مستمر کلاهک دودکش های وسایل گازسوز را بازرسی کنند خصوصاً چنانچه در اثر وزش باد و طوفان، کلاهک از محل خود جدا شده باشد می بایست مجدداً درمحل مربوطه نصب گردد چرا که وجود کلاهک علاوه بر اینکه از نفوذ باران و برف و افتادن سایر اشیاء به داخل جلوگیری می کند، در تنظیم سوخت وسیله گازسوز و خروج محصولات احتراق نیز موثر است.

وی تصریح کرد: لوله های حدفاصل وسیله گازسوز تا دریچه دودکش و نیز اتصالات آن باید از ورقهای ضدزنگ (گالوانیزه) و نسبتاً ضخیم و مقاوم و بدون هیچ گونه منفذ یا نشتی باشد و بکارگیری لوله های آکاردئونی آلومینیومی به هیچ عنوان مجاز نمی باشد.

محمودی اظهار داشت: آبگرمکن، بخاری و هر وسیله گازسوز حتماً بایستی مجهز به دودکش مجزا باشد و دقت شود از نصب وسایل گازسوز بدون دودکش در محیطهای بسته جداٌ خودداری شود ضمن اینکه از قرار دادن انتهای لوله دودکش در ظرف آب نیز به شدت پرهیز گردد زیرا موجب انتشار آن در فضا شده و حوادث ناگواری نیز بهمراه دارد.