استاندار خراسان جنوبی گفت: باید حافظ منافع خراسان جنوبی  باشیم و این موضوع در بین مدیران و دستگاه‌های اجرایی نهادینه شود.

جواد قناعت  در مراسم گرامیداشت روز خبرنگار در بیرجند اظهار کرد: فهم درست از ابزار هنر و رسانه در کنار حرکت‌های جهادی از خصوصیات مدیران در تراز انقلاب اسلامی است که باید این روحیه تقویت شود.

وی افزود: خبرنگاران با بیان واقعیت‌ها و روشنگری مسئولانه سطح امنیت روانی و اجتماعی جامعه را ارتقا می دهند و افزایش قدرت تحلیل و فهم سیاسی باید از رویکردهای اصلی رسانه باشد.

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از سوال‌های پیش آمده این است که چرا موفقیت‌های فراوانی در دولت سیزدهم رقم خورده اما آثار آن در سفره مردم دیده نمی‌شود؟

وی افزود: افزایش فروش نفت، موفقیت‌های دیپلماتیک و آزاد شدن منابع بلوکه شده از جمله دستاوردهای دولت سیزدهم است.

قناعت یادآور شد: با توجه به شعارهای دولت قبل انتظارات مردم افزایش یافت و منتظر رونق اقتصادی بودند که وعده داده شد لذا بر اساس شعارهای دولت قبل انتظار آینده مطلوب و رفع تحریم ها را داشتند.

او گفت: اما متاسفانه رکود کشور را فراگرفت، بیکاری بیداد می‌کرد، تورم به اوج رسیده بود و برخی پروژه‌های کلان که با لبخند آمریکا و اروپا شروع شد علیرغم هزینه‌های سنگین رها شد در حالی که خزانه خالی و دارایی ها منفی شده بود، دولت به رئیس جمهور فعلی رسید.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی افزود: زمانی که آیت الله رئیسی دولت را به دست گرفت و هنوز کابینه جدید تشکیل نشده بود وزرای دولت قبل اعلام کردند که قدرت پرداخت حقوق کارکنان را نداریم و این عمق فاجعه را نشان می داد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این انبارهای ذخیره کالاهای اساسی با کمبود جدی مواجه بود لذا اینجا مشکل گرانی نبود بلکه از اساس کالایی وجود نداشت که بخواهند بفروشند لذا این طور کشور را زمین‌گیر کردند.

قناعت گفت: چاپ پول بدون پشتوانه هم اقدامی بود که در دولت سیزدهم انجام نشد و اگر با وجود موفقیت‌ها هنوز آثاری در سفره مردم نیست به خاطر همین دلایلی است که دولت سیزدهم باید فجایع دولت قبلی را جبران کند.

وی افزود: امنیت، سلامت و رفاه مردم نویدی است که قطعا در پایان دوره اول ریاست جمهوری آیت الله رئیسی برای مردم ملموس تر خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: مواهب عضویت در سازمان شانگهای هم تا یک سال آینده به مردم خواهد رسید و قراردادهایی که اکنون با کشورهای خارجی بسته می شود بر اساس پول ملی کشور است لذا همه اینها نشان می دهد که آینده بسیار روشن خواهد بود.

وی گفت: از ابتدای دولت سیزدهم در استان شاهد اتفاقات خوبی بوده‌ایم و آغاز پروژه خط انتقال گاز از سمت دشتک به نهبندان، خط لوله تابش و راه آهن از جمله اقداماتی بوده که فقط برای راه آهن نهبندان تا ایستگاه یونسی ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد هزینه شده است.

قناعت ادامه داد: پیگیر ساماندهی آب های مرزی هم هستیم تا آب‌های روان در چهار شهرستان مرزی استان به نحو مطلوب مدیریت شود و طرح آن در سازمان برنامه و بودجه است تا بتوانیم ردیف اعتباری ویژه تعریف شود.

وی بیان کرد: قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) بزرگترین ظرفیت محرومیت زدایی در کشور است که در استان قراردادهای خوبی برای آبرسانی منعقد کرده است.

استاندار خراسان جنوبی همچنین گفت: در زمینه ارتباط مدیران با رسانه ها هنوز ضعف داریم و به این علت است که برخی مدیران فهم درستی از رسانه ندارند.

وی افزود: در اولین جلسه شورای اداری استان دغدغه های رسانه ها مطرح خواهد شد و انتظار است بدون واسطه آنچه خواست خبرنگاران بوده در این جلسه مطرح شود.

قناعت همچنین برای تامین سه میلیارد تومان اعتبار به منظور تکمیل ساختمان خانه مطبوعات استان قول مساعد داد.

تقدیر از رسانه های فعال در حوزه جوانی جمعیت، عفاف و حجاب و توسعه استان از برنامه های این مراسم بود.

همچنین با حضور استاندار خراسان جنوبی پوستر رویداد ملی سواد رسانه‌ای جایزه پروفسور معتمدنژاد با مشارکت ۳۱ استان رونمایی شد.

۱۷ مرداد سالروز شهادت “محمود صارمی” مسئول دفتر ایرنا در مزار شریف افعانستان که سال ۱۳۷۷ همراه با دیپلمات‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران شهید شد، روز خبرنگار نامگذاری شده است.