#خبر_و_هنر

#خراسان_جنوبی

#khabar_va_honar

#southern_Khorasan

#Birjand

#khabarvahonar

#خبر_و_هنر #خبروهنر

#خبر_هنر #خبر #اخبار #هنر #فرهنگ

#بیرجند #قاین #طبس #فردوس #سرایان #نهبندان #خوسف #بشرویه #زیرکوه #درمیان #سربیشه

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اخطاریه جوی، بارندگی رگباری و نقطه‌ای در این استان قابل پیش‌بینی است لذا مردم در مسیل‌ها و حاشیه رودخانه‌ها قرار نگیرند.

سید ابوالحسن میرجلیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبر و هنر افزود: براساس این اخطاریه و هشدار سطح زرد هواشناسی، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در منطقه ادامه دارد و متاثر از جریانات مونسونی ضمن افزایش ابر وقوع رگبار و رعد و برق در مناطقی از استان محتمل است.

وی گفت: بارندگی‌ها بیشتر رگباری و نقطه‌ای است که در بازه زمانی کم شاهد بارش قابل توجه باران خواهیم بود و احتمال جاری شدن روان‌آب وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: هرچند میزان بارندگی در خراسان جنوبی مانند سایر استان‌ها نیست اما باید تمهیدات لازم برای مواجهه با بارندگی و پیشگیری از خسارات احتمالی به کار گرفته شود.

وی با اشاره به بارندگی ۲ روز اخیر در شهرستان طبس افزود: روز گذشته در بازه زمانی کم ۲۰ میلیمتر بارندگی در شهرستان طبس به ثبت رسید که آب‌شستگی برخی راه‌های عشایری را به دنبال داشت.

میرجلیلی گفت: سه واحد مسکونی نیز دچار آبگرفتگی شد که بلافاصله امدادگران وارد عمل شدند و قطعی برقی متاثر از طوفان نیز طی ۲ ساعت برطرف شد.

وی با تاکید مجدد بر اینکه بارندگی‌های فصل تابستان ماهیت رگباری دارد از مردم خواست در هفته‌های آتی نیز از قرار گرفتن در مناطق سیل‌خیز خودداری کنند.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی هم اعلام کرد: امروز گاهی وزش تندباد و گرد و خاک، آسمانی غبارآلود و کاهش کیفیت هوا قابل پیش‌بینی است.

براساس این اطلاعیه و اخطاریه جوی از فردا (جمعه) تا اوایل هفته آتی در برخی ساعات سرعت وزش باد شدیدتر خواهد شد.

همچنین متاثر از جریان‌های مونسونی و ناوه کم‌ارتفاع تراز میانی جو ضمن افزایش ابر، وقوع رگبار و رعد و برق در نقاطی از جنوب شرق، جنوب غرب و و مرکز استان دور از انتظار نیست.