رییس دانشگاه بیرجند گفت: اولین جشنواره “شکوه شرق” با محوریت تاریخ، فرهنگ و هنر در خراسان جنوبی آبان ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

احمد خامسان روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: از سال ۹۷ با مشورت نخبگان به فکر افتادیم که نهاد دانشگاه به عنوان ریشه‌دارترین نهاد فرهنگی نسبت به برگزاری این جشنواره اقدام کند.

وی گفت: در دوران بلوغ دانشگاه بیرجند نسبت به فرهنگ مرز و بوم با امکانات موجود برای گسترش فرهنگ و ماندگاری فرهنگ اصیل شرق کشور هدف‌گذاری کردیم که اکثر برنامه‌ها اجرایی شده و در مسیر فرهنگی است.

رییس دانشگاه بیرجند اظهار داشت: دانشگاه بیرجند در راستای رسالت اجتماعی و اینکه جامعه، بخش اصلی مورد هدف دانشگاه در خدمات متقابل است چالش‌هایی را مورد شناسایی قرار داد که مهمترین آن کم‌شتاب بودن شیب فرهنگی در استان فرهنگی مانند خراسان جنوبی است.

وی افزود: جشنواره‌های زیادی در این مدت برگزار شده اما جشنواره‌های اهالی فرهنگ به یک برند تبدیل نشده است.

خامسان تاکید کرد: از طرفی فرهنگ در اثر تعامل و تعامل بر اثر شبکه‌سازی رشد می‌کند و از آنجا که شبکه‌سازی خوبی صورت نگرفته همواره شاهد شکاف در حوزه‌های مختلف تاریخی، فرهنگی و هنری هستیم.

وی گفت: شناخته شدن خراسان جنوبی بیش از پیش در کشور از مهمترین دغدغه‌ها بوده است که سبب آغاز عملیاتی شدن اولین جشنواره “شکوه شرق” در استان شد.

رییس دانشگاه معین استان خراسان جنوبی ارج نهادن به فعالیت‌های فرهنگی در گستره وسیع، حفظ میراث فرهنگی و معنوی استان و معرفی به نسل جوان، شناسایی و معرفی استعدادهای برتر فرهنگی و هنری، تکریم و تجلیل از مفاخر و نام‌آوران، گسترش تعامل نخبگان با جامعه را از مهمترین اهداف این جشنواره عنوان کرد.

وی افزود: جشنواره شکوه شرق ۲ سالانه است و هر ۲ سال یک بار برگزار خواهد شد و از آنجا که زمان برگزاری جشنواره در آبان‌ امسال پیش‌بینی شده است در قالب جشنواره، گردشگری کشاورزی را هم خواهیم داشت.

خامسان گفت: این جشنواره بخش‌های مختلف آثار مکتوب فرهنگی شامل کتاب‌های حوزه فرهنگ خراسان جنوبی، آثار مکتوب ادبی شامل شعر و داستان، رساله‌ها با محوریت تاریخ، عکس، فیلم، موشن گرافی، هنرهای تجسمی و صنایع دستی، و توسعه فرهنگ کارآفرینی و تلاش را دارد.

وی اظهار داشت: دبیرخانه جشنواره از ۲۰ خرداد فعال شد و تا اول شهریور برای دریافت آثار آماده است.

رییس دانشگاه بیرجند افزود: موزه و مرکز مفاخر دانشگاه بیرجند هم در پردیس شهدا و شوکتیه جدید از مهر ماه آغاز به کار خواهد کرد و برای فعالیت موزه علم و فناوری ایران نیز اقدامات اولیه انجام‌شده که به دنبال تجهیز آن هستیم.

وی گفت: در همان موزه دوشنبه‌های فرهنگ را خواهیم داشت که مراسم فرهنگی در پردیس شهدا برگزار شود و همزمان با دوشنبه‌های فرهنگ، دوشنبه بازار کتاب و محصولات فرهنگی را خواهیم داشت.

جشنواره شکوه شرق آبان ۱۴۰۰ در بخش کتاب، پایان‌نامه، تاریخ، فرهنگ، موشن گرافی با محوریت فرهنگ خراسان جنوبی، شعر، داستان، ترجمه ادبی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی، نقاشی و نگارگری، خوشنویسی، سرامیک، طراحی و بافت پارچه، فلز و جواهرسازی، و توسعه فرهنگ کارآفرینی و تلاش برگزار خواهد شد.