مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: امدادرسانی و رفع مشکلات مختلف ناشی از سیل در مناطق سیل‌زده استان به ویژه شهرستان مرزی زیرکوه همچنان ادامه دارد.

محمدعلی آخوندی افزود: نیروهای امدادی استان به دلیل پیش‌بینی بارش پراکنده باران طی امروز در آماده باش کامل و در مناطق سیل‌زده هم در حال کمک رسانی هستند.

وی با بیان اینکه تاکنون خسارت جانی ناشی از سیلاب در استان گزارش نشده، گفت: بازسازی‌های اولیه در راستای رفع مشکلات مختلف توسط دستگاه‌های متولی در مناطق سیل‌زده در حال انجام است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی ادامه داد: از فردا و با فراهم شدن امکان تردد، ارزیابی خسارت‌های سیلاب از جمله در بخش زیرساخت‌ها، آب، کشاورزی و عمران شهری با محوریت فرمانداری‌ها انجام خواهد شد تا با مستندسازی لازم از مرکز برای جبران خسارت‌ها اقدام شود.

وی با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی و وقوع سیلاب در شهرستان‌های فردوس و سرایان در شب گذشته، گفت: این سیلاب برای مناطق مسکونی حادثه ساز نبوده‌ اما برخی اراضی کشاورزی و راه‌های منطقه خسارت دیده است.

آخوندی درباره وضعیت راه‌ها اظهار کرد: انسداد تردد جاده‌ای در راه‌های استان نداریم اما به دلیل آبشستگی آبنماها و تخریب برخی جاده‌ها رانندگان هنگام عبور از این مسیرها با احتیاط عمل کنند.

وی افزود: شب گذشته مشکل مسدود بودن راه‌ها در شهرستان‌های زیرکوه و طبس رفع شد اما مشکلات تردد همچنان به دلیل تخریب بخشی از راه‌ها و آبشستگی وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: با توجه به اطلاع رسانی به موقع و همکاری و همراهی مردم، عشایر و روستاییان از حجم خسارت‌ها تا حدودی کاسته شده اما ضروری است همچنان مردم به هشدارها توجه جدی داشته باشند و از ترددهای غیر ضروری خودداری کنند تا دچار آسیب نشوند.

فعالیت سامانه بارشی جدید عصر سه شنبه هفته جاری در خراسان جنوبی آغاز شد و از روز بعد در اغلب مناطق استان شدت گرفت به طوری که شامگاه چهارشنبه شهرستان‌های زیرکوه، بشرویه، سرایان و طبس درگیر سیلاب شدند و در  زیرکوه شکسته شدن ۲ بند خاکی را در پی داشت.

بارش‌های رگباری و سیل آسا دیروز (پنجشنبه) نیز ادامه یافت و بیشترین بارندگی در بیرجند ثبت شد.

اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره ادامه فعالیت توده هوای ناپایدار جوی در این استان تا اواخر وقت امروز  هشدار نارنجی  صادر کرد.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور