نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: هنر تاثیر ویژه دارد و به صورت سریع و فوری مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز دوشنبه در دیدار رییس و جمعی از کارکنان حوزه هنری خراسان جنوبی که به مناسبت هفته “هنر انقلاب اسلامی” برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن ایام ضیافت الله گفت: هنر و هنرمند از موضوعات پرجاذبه هستند.

وی اظهار داشت: هنر همان به فعلیت رساندن استعدادها است و میدان هنر آن قدر وسیع است که از مسائل فیزیکی تولید آثار هنری از خاک و گل تا بالاترین آن که اندیشه است تمام این میدان‌ها میدان هنر است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: هنر و تمام حوزه‌های آن از قبیل تولید صنایع دستی، فرش بافی، نقاشی، تصویرگری، موسیقی، شعر و تئاتر یک میدان بسیار وسیع است.

وی خاطرنشان کرد: کارکرد هنر این است که به آنچه شدنی است شکل و صورت می‌دهد؛ تاثیر هنر یک تاثیر ویژه است که به صورت سریع و فوری مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد یا به صورت بقا و دوام تاثیرگذار است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: میزان ارزش تمام فعالیت‌هایی که در میدان وسیع هنر صورت می‌گیرد را غالبا به نظرسنجی‌ها محول می‌کنند و هنرمند انسانی است با صنعت هنر تنظیم کلمات، اصوات و انواع و اقسام مواد اولیه را به صورت صعودی ارزشمند می‌کند.

وی گفت: اگر از بحث الفاظ، مواد، صنایع و غیره بگذریم و قدم را فراتر از اینها بگذاریم باید بگوییم بهترین هنرمند آن هنرمندی است که در جهت ساخت و ساز خودش که انسان است بتواند آنچه در انسان شدنی است را ایجاد کند و این استعدادها را به فعلیت برساند.

امام جمعه بیرجند با اشاره به حدیث قدسی “عبدی أطعنی حتی أجعلک مثلی” گفت: هنر آن است که از این بشر دوپا که گاهی از حیوان پست‌تر می‌شود یک فرشته بسازد.

وی افزود: انسان‌هایی که استعداد خودشان را در مسیر سیر الی الله قرار داده‌اند همواره به عنوان حجت در جامعه بشری بودند، هستند و خواهند بود.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: نه تنها مقام نبوت، رسالت، امامت و  ولایت قابلیت رشد در مسیر الی الله را دارند بلکه در مردم معمولی هم انسان‌هایی هستند که از این قابلیت و هنر برخوردار هستند؛ افرادی مانند شیخ رجبعلی خیاط که یک کاسب جزء یا کربلایی محمد کاظم ساروقی که یک روستایی بی‌سواد بود، اینها افراد خیلی معمولی هستند اما کارهایی را انجام می‌دهند که از نمونه همان (عبدی أطعنی حتی أجعلک مثلی) است.

وی افزود: این هفته، هفته هنر انقلاب اسلامی است و خط و راه شما هم همین است که خدمت شما تبریک عرض می‌کنم.

رییس شورای فرهنگ عمومی خراسان جنوبی با بیان اینکه هنر دو نوع هنر صعودی و نزولی است گفت: هنر صعودی دست این حیوان دوپا را که می‌خواهد انسان شود و از فرشته بالاتر برود، می‌گیرد و به بالا می‌برد، مانند نمونه‌هایی که عرض کردم که نه پیغمبر، نه امام و نه مرجع بودند.

وی اظهار داشت: اما هنر نزولی چییست؟ هنر نزولی مانند یک سحر و جادو به اصوات، الفاظ، کلمات و محتواها یک شکل می‌دهد و انسان با کمال را تا حد حیوان پایین می‌آورد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: هنر انقلاب اسلامی که هنر انبیاست، همان هنری که پیغمبر اکرم (ص) از فلز زنگ زده عرب جاهلی، ابوذر غفاری و لقمان امت می‌سازد؛ این هنر است که خود انسان را می‌سازد.

وی افزود: اینکه انسان یک اثر تصویری، صوتی و غیره بسازد هنر است، اما سئوال من این است که آیا می‌توانیم در طبقه‌بندی هنرها بالاترین و ارزشمندترین هنرها را ترسیم کنیم لذا بالاترین و باارزش‌ترین نوع هنر این است که خود انسان را بسازد.

وی گفت: فرق بین هنر انقلاب اسلامی و هنرهای مبتذل که نزولی بوده، مهم است و معمولا در دنیا صهیونیست‌ها از هنر مبتذل و نزولی استفاده می‌کنند.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: وقتی ترویج هنر مبتذل در جایی انجام می‌شود اگر شما آن را ردیابی کنید متوجه می‌شوید که صهیونیست‌ها پشت سر آن هستند.

وی گفت: دشمنان با استفاده از هنر مبتذل اول جامعه را فاسد و بعد آن را تصرف می‌کنند که شما درست در نقطه مقابل آنها هستید.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: بالاترین هنر آن است که هنرمند در راستا و مسیر آنچه که برای آن آفریده شده، ساخته شود والا اگر خارج از این مسیر حرکت کند هرچه هم هنرمند باشد کارش خاصیتی ندارد.

وی گفت: هنر واقعی این است که انسان بفهمد برای چه ساخته شده، این علم به هنر است و هنر عملی این است که آن را به اجرا در بیاورد و به مقامی بالاتر از فرشتگان دست پیدا کند.

نماینده مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی افزود: بزرگانی که خودسازی کرده‌اند زحمت زیادی کشیدند و سختی‌ها را تحمل کردند و بزرگ، آزاد و با کمال هستند، انسان برای کمال آفریده شده است، خداوند کمال مطلق است و سیر الی الله سیر به سوی کمال، آن هم کمال نامتناهی است.

امام جمعه بیرجند در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از عدم حمایت از فعالان هنری انقلابی گفت: در جامعه ممکن است همه همراه نباشند، هنر این است که شما از کارتان دلسرد نشوید؛ بله کاملا درست است به شما و هنر شما کم‌محبتی می شود، ان شاالله مردم عزیز ما در انتخابات جدید یک دولت جوان، تازه نفس، حزب اللهی و هنرمند را انتخاب کنند و موانع از پیش پای شما برداشته شود.

وی اظهار داشت: بله شما تنها هستید و خیلی‌ها همراه شما نیستند، به کارتان نگاه کنید حتی اگر یک نفر هم باشید به کارتان نگاه کنید چون شما امت پیغمبری هستید که کفار قریش و ثروتمندان به او پیام فرستادند که هرچه می‌خواهی به تو می‌دهیم و ریاست تو را هم می‌پذیریم فقط به شرط اینکه ولنگار باشی که پیامبر فرمود اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپم قرار دهید از این راه باز نمی‌ایستم، شما امت این پیغمبر هستید.

وی گفت: موظف هستند با شما همکاری کنند اما نمی‌کنند، شما در کار خود دلسرد نشوید چون اصلا هدف این است؛ پیش از انقلاب و در دوران مبارزات از ۱۵ خرداد ۴۲ تا سال ۵۷ برای هنرمندان انقلابی کدام امکانات، اعتبار و میز و صندلی وجود داشت اما هنرهایی که از آن دوران از افرادی مانند مرحوم سبزواری تولید شده است که هنوز بعد از ۴۰ سال وقتی اجرا می‌شود مو بر بدن انسان راست می‌شود، شاید این بی‌مهری و کم‌تفاوتی نسبت به کار شما موجب رشد بیشتر شما باشد تا اینکه همه برای شما کف بزنند.

بیستم فروردین‌ سالروز شهادت سید مرتضی آوینی روز “هنر انقلاب اسلامی” نامگذاری شده و سرآغاز هفته هنر انقلاب اسلامی است.