نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: یکی از مهمترین ویژگی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران این است که به صورت هدفمند کارها را جلو می‌برند.

حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز شنبه در دیدار اعضای شورای دانش و پژوهش نیروهای مسلح استان که به مناسبت ۲۲ آذر آغاز هفته پژوهش و فناوری برگزار شد، افزود: این گونه است که اقدامات و اهداف نیروهای مسلح زودتر به نتیجه می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: زمانی کشور ایران توانایی ساخت سیم خاردار را نداشت، ولی امروز همواره به عنوان یکی از قدرت‌های جهان نام برده می‌شود و دشمنان نیز از این قدرت هراس دارند و در برابرش با تمام قوا دشمنی می‌کنند، دلیلش همین پیشرفت‌های علمی و نظامی در کشور بوده است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تحقیق و پژوهش و کسب علم جزء مسائل فطرتی انسان است و به طور غریزی انسان میل به دانستن دارد گفت: در دین نیز کسب علم نوعی واجب است، به نحوی که پیامبر اسلام (صلوات الله علیه) فرمودند من برای دانستن مردم مبعوث شدم.

وی با اشاره به اینکه اگر انسان به درستی علم پیدا کند و نسبت به حقیقت جهان آگاه شود، از اسلام درک بهتری دارد افزود: بزرگترین دانشمندان علمی ائمه معصومین هستند به نحوی که هر زمانی که ظلم خلفا نسبت به ائمه کمتر شده، نور علمشان به مردم منعکس شده است.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با بیان اینکه آنچه امروز اروپایی‌ها به اسم علم دارند میراث مسلمین بوده که به غارت برده‌اند گفت: استعمارگران استقلال علمی کشورهای دیگر را تحمل نمی‌کنند و جلوی این کسب علم را با ترور دانشمندان آنها می‌گیرند چرا که علم مایه قدرت است و آنها نمی‌خواهند غیر خودشان کشور دیگری قدرت داشته باشد.

وی تصریح کرد: مهمترین دلیلی که با جمهوری اسلامی که به عنوان مرکز ثقل استقلال علمی در جهان مطرح است، مقابله و دشمنی می‌شود نیز همین استعمار علمی است و بسیاری از منابع علمی کشور در زمان رضاخان و تسلط انگلیس بر کشور از کشور خارج شد یا از بین رفت؛ اینکه می‌بینید امروز بسیاری از منابع ما در کشور هند است نیز همین بوده که از اینجا به هند و از هند از طریق دریا به بریتانیا منتقل شده است.

امام جمعه بیرجند افزود: از ۲۰۰ سال قبل کشورهای استعماری انواع کارهای مبتذل از قبیل استعمال مواد مخدر، فحشا و بی‌فرهنگی را در جامعه رایج می‌کنند چرا که از جامعه‌ای که درگیر این موارد باشد دانشمند برنخواهد خاست.

وی گفت: امروز نیز با درگیر کردن جامعه به تفکرات لیبرالی یا محتاج کردن مردم به نان شب، باعث می‌شوند دیگر فردی به سمت کسب علم نرود.