نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: فرهنگ بالای مردم خراسان جنوبی ارزشی است که باید حفظ شود و بالاترین اولویت را دارد.

، حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی در دیدار جمعی از فعالان سیاسی بیرجند ضمن تبریک ایام ولادت امام رضا (علیه السلام) و تقدیر از حسن انتخاب و حماسه‌آفرینی مردم در انتخابات ۱۴۰۰ افزود: توطئه‌های چند ساله و کارشکنی‌های عمدی یا سهوی، نقش سِحره فرعون را بازی می‌کرد که یَد قدرتمند الهی با عصای موسایی همه‌ آن سِحرها را بلعید.

وی اظهار داشت: بعد از این پیروزی تازه کار شروع می‌شود و با سر انگشت ایمان، تعهد، دانش و تجربه، ان شاء الله مشکلات از پیش روی مردم و انقلاب برداشته شود.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: آقای جلیلی نیز خیلی زیبا عمل کردند، در عین حال که مواضع پرمایه بود و حرف برای گفتن داشتند اما نشان دادند که خودش مطرح نیست بلکه آرمان مطرح است و با همه سرمایه‌ای که داشت، متواضعانه و برای خدا عمل کردند.

وی افزود: پیروزی مردم عزیزمان در سطح کشور در مقابل دشمن و امتیاز خاص خراسان جنوبی هم در جهت درصد مشارکت، هم در درصد حسن انتخاب و نیز این درصد از خودگذشتن و خدا را جستن، در بالاترین رده در کشور قرار دارد که این برگ برنده‌ای است که جای شکر دارد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی با اشاره به حدیث پیامبر اسلام (صلوات الله علیه) که می‌فرمایند «لو کان العلم (او الدین) معلقا بالثریا لتناوله رجال من ابناء الفارس» گفت: طبق حدیث پیامبر و تفسیر آیات قرآن کریم مردم ایران نسبت به سایر جهانیان استعدادهای برتری دارند، به همین نسبت مردم جنوب خراسان از قدیم به عنوان مردم نمونه، با فرهنگ و با تقوا در کل کشور شناخته می‌شوند که حضور مردم در انتخابات امسال نشان‌دهنده این موضوع است.

وی اظهار داشت: از گذشته‌ها نیز خیلی حرف داریم، در روایت داریم مردم همچون معدن هستند، همه مثل هم نیستند و معدن مردم خراسان جنوبی، معدن ارزشمندی است لذا همواره باید در این خصوص شکرگزار خدا باشیم.

امام جمعه بیرجند افزود: این موضوع را بارها از زبان دیگران شنیدیم که اهالی خطه خراسان جنوبی به اخلاق خوش و پاکدستی شهرت دارند.

وی گفت: امروز با گسترش فضاهای مجازی و آسیب‌هایی که وجود دارد اما باز هم به نسبت تفاوت دیده می‌شود، این فرهنگ را باید حفظ کنید چرا که در طول تاریخ تا اینجا آمده است، از گذشته نقل است که هر ۱۰۰ سال یک درصد تغییر فرهنگی اتفاق می‌افتد اما امروز تغییر فرهنگ به روز است.

وی افزود: امروز فرزند بیش از آن که با پدر و مادرش حرف بزند با فضای مجازی حرف می‌زند لذا باید این فرهنگ هدفمند حفظ شود، در قدیم به طور طبیعی حفظ می‌شده است اما امروز که عصر انفجار اطلاعات است خیلی باید تلاش کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی که از گذشته با این منطقه و شهر بیرجند آشنایی دارند، در دیداری که اعضای ستاد کنگره ۲ هزار شهید استان داشتند، ایشان بیرجند را شهر علم و ایمان نامیدند لذا این ارزش‌ها باید حفظ شود و از امروز کار نیروهای انقلاب تازه شروع شده است.

وی تصریح کرد: تحقق هر چیزی بستگی به دو مورد دارد؛ یکی مقتضی و دیگری نبود مانع، انقلاب اسلامی از نظر اقتضا غنی است اما وجود مانع بسیار زیاد است.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی گفت: گاهی برخی مانع‌ها خارجی است که به طور مشخص دشمن کارش ایجاد مانع است اما برخی موانع داخلی است که باید برای این موانع چاره‌اندیشی کرد.

وی افزود: فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص گام دوم انقلاب و تشکیل دولت اسلامی و آن پنج اصلی که چند سال قبل به آن اشاره کردند که «مردم شما انقلابی کردید در بین دو بلوک قدرتمند شرق و غرب که اجازه حرف زدن را نیز به کسی نمی‌دادند، اما هنوز قانون اساسی جمهوری اسلامی پیاده نشده و اجرای قوانین الهی صورت نگرفته است».

حجت الاسلام و المسلمین عبادی گفت: سال گذشته رهبر انقلاب اسلامی بارها درخصوص دولت جوان صحبت کردند که نشان‌دهنده امید است و از این صحبت‌ها بوی کرامت می‌آید، امیدواریم این پیروزی سیاسی سرآغاز حرکتی باشد در اجرای عدالت که مشکل همه حل شود البته حل مشکلات به ارث مانده از خودگذشتگی می‌خواهد و تلاش‌ها برای خدا صورت گیرد تا ارزش پیدا کند.