نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: برای راهنمایی و هدایت باید از اصول اولیه انسانی شروع کرد و لذت انسان بودن به جامعه بشری تبیین شود.

 حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا عبادی روز یکشنبه در نشست استادیاران حلقه‌های صالحین استان که در حسینیه جماران بیرجند برگزار شد، افزود: آنگاه دیگر افراد راه درست را رها نمی‌کنند و استکبار می‌خواهد مردم سرگردان مسائل دنیا، مادیات و شبهات دینی شوند و بعد آنها را شکار کند اما انسانی که در راه درست باشد، شکار نمی‌شود.

وی گفت: مخاطب مربیان صالحین، انسان است لذا اول صحبتی که با آنها باید داشت از نوع اولیات باید باشد چون پایه استدلال‌های منطقی روی اولیات است بنابراین مبدا سخن اینجا است.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: به خاطر دارم ۶۰ سال قبل عالم بزرگواری در مشهد که بسیار انسان پرتلاشی بود در پایان جلسه به طلبه‌ها گفت، شما خیلی زحمت می‌کشید که این مسائل رساله علمیه را از این شهر به آن شهر منتقل می‌کنید اما اگر می‌خواهید زحمت شما کم شود و نتیجه زیاد، باید موضوع جلب نفع و دفع ضرر احتمالی را به مخاطب خود درست تفهیم کنید، خود مخاطب این بار را از دوش شما بر می‌دارد.

وی گفت: این را فراموش نکنیم که ما بعضی عناوین یا واژه‌ها داریم که طرفین متقابل از آن استفاده می‌کنند اما به طور قطع یک استفاده باطل است و یکی از آن موارد، جلب نفع و دفع ضرر است چرا که ستمگران و استعمارگران نیز این حرف را می‌زنند که ما به دنبال منافع خود و دفع ضرر هستیم اما به هر قیمتی که شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: اما باید دید کدام حرف درست و کدام یک اشتباه است؛ رمز موفقیت این است که انسان خودش را بشناسد چرا که انسان موجود عجیبی است و ترکیبات بدن انسان از جماد است اما جماد نیست، رشد بدن انسان نبات است اما جزو نباتات نیست، حرکت با شعور که شاخصه حیوان است در انسان نیز هست و ممکن است حیات حیوانی داشته باشیم اما حیوان نیستیم و حدود ۳۰ یا ۴۰ مورد تفاوت بین انسان و سایر موجودات وجود دارد.

وی گفت: کشورهای غربی انسان را به یک حیوان اقتصادی تشبیه می‌کنند و تنازع بقایی که مانند حیوانات در جنگل هستند؛ این مطلب غیر از نفع و ضرر انسانی است البته در اشتراک داشتن کلمات منحصر به نفع و ضرر با کشورهای غربی نیستیم و آنها هم دم از آزادی می زنند، ما هم آزادی می‌گوییم اما آزادی که آنها می‌گویند در شهوات، شرب خمر و اعتیاد آزاد باشد و این موارد از دیدگاه یک انسان‌شناس که آزادی نیست بلکه عین اسارت است چرا که اراده او در اختیار غریزه‌اش قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه آزادی یعنی انسان آزاد و نه حیوان آزاد که هر درندگی و گزندگی و فسادی را انجام دهد، گفت: در مسئله واقع‌گرایی و رئالیسم، آنها هم دقیق همین کلمه را می‌گویند، اسلام نیز این کلمه را می‌گوید اما کدام درست است و کدام نادرست؛ منظور غرب از واقع‌گرایی این است که اگر چنانچه در جامعه بشری یک سیستم ظالمانه‌ای وجود پیدا کرد، شرق کومونیسم باشد یا غرب لیبرال و فرقی ندارد.

امام جمعه بیرجند اظهار داشت: این یک واقعیتی است که نمی‌شود آن را انکار کرد و باید آن را پذیرفت اما آن واقعیتی که نظام هستی مبتنی بر آن است که خداوند نیز در قرآن می‌فرماید «فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتِی فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا»، واقعیت این است، یکسری جریانات به عنوان فتنه الناس در جامعه بشری پیش می‌آید که واقعیت نیست.

وی گفت: از این گونه کلمات مشترک بین حق و باطل زیاد است اما وقتی در مفهوم بین حق و باطل نگاه بیاندازید، خاصیت حق این است که باطل را شکست می‌دهد ولی در این اصول دین خدا بر پایه فطرت، واقعیات، عقل و وحی استوار است و می‌توان از محکمات قرآن که خیلی کارساز است برای راهنمایی مخاطب استفاده کرد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی افزود: اما گوش ما به این راهنمایی‌ها بدهکار نیست و اسیر نفس هستیم، آنچه را که خدای متعال برای راهنمایی داده، کافی است و نفع واقعی ما هم در آنها است.

وی گفت: حل مشکلات ما در قرآن و مکتب اسلام است و خیلی هم بحث و جدل ندارد فقط قرآن تذکر می‌دهد اگر بخواهی حرفی بزنی، سکوت کنی و تفکری داشته باشی، تقوا را رعایت کن و جلوی هوای نفس را بگیر.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان جنوبی با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَکُونُوا مَعَ الصَّادِقِینَ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید و با صادقان باشید» افزود: من فکر می‌کنم همین یک آیه برای رفع مشکلات همه مسلمانان کافی است اما برای چک کردن خود باید انصاف را رعایت کرد و ببیند سر خود چه کلک‌هایی در می‌آورد؛ امروز شیطنت‌های جامعه بشری به جایی رسیده که وقت آن است، ابلیس استعفا دهد.

وی گفت: اگر شیطنت‌های انسان کنار گذاشته شود و واقعا براساس صدق مطلبی را بپذیرد و قضاوت کند، دیگر موضع قابل ابهامی وجود نخواهد داشت که این همه حزب، گروه و روزنامه نیاز باشد.

حجت الاسلام و المسلمین عبادی اظهار داشت: در تاریخ نگاه کنید، پیامبر اسلام (ص) درست می‌گوید یا ابوجهل! معاویه درست می‌گوید یا حضرت علی (ع)! در زمان امروز نیز امام خمینی (ره) درست می‌گفت یا صدام، رهبر معظم انقلاب اسلامی هم درست می‌گوید یا ترامپ؟

وی افزود: هنوز افرادی در کشور هستند که با وجود اینکه بعد از ۴۲ سال در این کشور همه امتیازات انقلاب اسلامی را گرفتند اما هنوز شب‌ها رو به آمریکا می‌خوابند و اینگونه شک‌ها از عدم تقوا بوجود می‌آید.

نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی گفت: با این حال خود استکبار از همه بهتر می‌دانند که چه کسی دروغ و چه کسی راست می‌گوید، همان گونه که در قرآن کریم داریم «لَقَدْ حَقَّ الْقَوْلُ عَلَیٰ أَکْثَرِهِمْ فَهُمْ لَا یُؤْمِنُونَ؛ فرمان (الهی) درباره بیشتر آنها تحقق یافته، به همین جهت ایمان نمی‌آورند!»

وی تصریح کرد: مشکل بشر بی‌تقوایی است، نه جهل و اگر جهل باشد با یک جمله حل می‌شود اما چرا حل نمی‌شود، اگر مشکلات نفسانی نداشته باشیم یک آیه قرآن بس است که همه مشکلات ما حل شود که چه کسانی راستگو هستند چه کسانی دروغگو و باید پیرو انسان‌های راستگو باشیم.