مرتضی ذاکریان مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی در دیدار نوروزی با ذی حسابان این اداره کل با اشاره به نامگذاری شعار امسال به «جهش تولید با مشارکت مردم» اظهارکرد: مقام معظم رهبری شعار سال را به مانند چندین سال گذشته شعار اقتصادی اعلام فرمودند.
وی با بیان اینکه شعار سال گذشته یک شعار کمی بود، عنوان کرد: تورم در سال گذشته بیش از نصف کاهش پیدا کرد و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.
ذاکریان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات بانکی نیز هدفمند شد، بیان داشت: کاهش ناترازی ها و از طرف دیگر رشد تولید را با احیا واحدهای تولیدی شاهد بودیم.
با بیان اینکه بخش دوم پیام سال گذشته امسال نیز تکرار شده است، افزود: مردم پایه بودن شعار امسال یک وجه تمایز پررنگ آن است.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی ادامه داد: جهش به معنای این است که حرکت رو به جلو با یک توان مضاعف و بیش از حد معمول آن باشد.
وی با تاکید بر اینکه اگر می خواهیم به جهش تولید برسیم باید مولفه های تولید را بررسی کنیم، بیان کرد: باید راهکارهای جهش در هریک از مولفه را پیدا کنیم و در این زمینه تلاش کنیم.
وی با اذعان به اینکه مهم ترین عامل در جهش تولید نیروی انسانی کارآمد، متخصص و بهره ور است، ادامه داد: مقررات زدایی از دیگر راه های رسیدن به جهش تولید است که باید تلاش کنیم قوانین مزاحم را از سر راه فعالان اقتصادی و مردم برداریم.
ذاکریان با بیان اینکه سامانه مجوزها یک نمود عینی برای این مهم است، گفت: با راه اندازی این درگاه دولت قوانین مزاحم را از پیش پای مردم برداشته است تا حضور آنها در عرصه اقتصادی پر رنگ تر شود.
وی با تاکید بر اینکه باید به نیروی انسانی انگیزه بدهیم و از آنها حفاظت و صیانت کنیم، عنوان کرد: باید سیستم های فساد ستیزی و کشف فساد را قوی تر کنیم.
وی با بیان اینکه باید شفافیت را در قوانین و مقررات بالا ببریم و از خلق قوانین خلق الساعه جلوگیری کنیم، تصریح کرد: قوانین و مقررات اگر مکمل هم باشد برای گرفتن انحرافات و حل مشکلات خوب است اما اگر متناقض باشد سد راه جهش خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه باید فضای اقتصادی قابل پیش بینی داشته باشیم، بیان کرد: با یک نسخه واحد نمی توان به جهش تولید رسید.
وی با بیان اینکه باید از ظرفیت دانشگاه ها و نخبگان برای جهش تولید بهره ببریم، ادامه داد: پای درد دل فعالان اقتصادی بنشینیم و مشکلات را مرتفع کنیم.
ذاکریان با تاکید بر اینکه مشارکت مردم نقطه اصلی موفقیت است، عنوان کرد: هرکجا به توان و انرژی مردم توجه کردیم موفق بوده ایم و اکنون باید این توجه بیش از گذشته باشد.
وی با تاکید بر اینکه برای تحقق شعار سال مردم نیز باید انتظارات تورمی را کاهش دهند ، بیان داشت: اسفندماه سال گذشته انتظارات تورمی روند نزولی داشته است اما هنوز باید تورم را در کانال های پایین تر بیاوریم و جهش تولید مردم پایه اتفاق بیفتد تا حاصل این ها افزایش قدرت خرید مردم باشد.
ذاکریان با اذعان به اینکه استفاده از دانش و تکنولوژی روز از دیگر مسیرها برای رسیدن به جهش تولید است، گفت: در استان تنها ۲.۲ درصد تولیدات صنایع با فناوری بالا است و عملا از تکنولوژی های قدیمی استفاده می کنیم که این روند نیاز به اصلاح دارد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی تاکید کرد: باید الگوهای دانش بنیان کاربردی را در اقتصاد تکثیر کنیم و ارتباط بین دانشگاه و صنعت را تقویت کنیم.

نویسنده ،خبرنگار و سردبیر: ا .حسن پور