متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بیرجند  با اعلام اینکه طی سه هفته گذشته با افزایش مراجعین به بیمارستان ها با علائم تنفسی مواجه هستیم گفت: تغییرات رنگ بندی در کشور و شهرستان های استان نیز حکایت از افزایش مبتلایان و بالا رفتن آمار بیماری کورونا دارد
، دکتر سودابه اسحقی افزود: شرایط به گونه ای است که برای خیلی از مردم ساده انگاری پیش آمده و رعایت پروتکل های بهداشتی کمتر شده است و این مسئله می تواند در افزایش مبتلایان موثرباشد.
فوکال پوینت بیماریهای عفونی استان با اشاره به افزایش موارد ابتلا به این بیماری در کشور، گفت: کرونا همچنان در گردش است و از بین نرفته است. اکنون اکثر مواردی هم که سرماخوردگی استنباط می‌شود، کروناست.
وی درباره وضعیت کرونا در کشور، گفت: در حال حاضر تعداد موارد ابتلا به کرونا افزایش یافته است و روند ابتلا نسبت به چند هفته قبل افزایش پیدا کرده است. با این وجود باید دید که شرایط بیماری در کشور طی یکی دو هفته آینده به چه صورت پیش می‌رود، آیا روند صعودی ادامه می‌یابد یا کاهش پیدا می‌کند؟
وی با اشاره به  اینکه در آستانه سال جدید قرار داریم و مردم بیشتر در مراکز خرید و تجمعی حضور می یابند خاطرنشان کرد: با توجه به این مسائل، نگرانی و دغدغه ما برای گروه های پرخطر بیشتر از سایرین است و لذا توصیه می شود گروه های آسیب پذیر، افراد مسن، کسانی که دچار بیماری زمینه ای هستند، افرادی که واکسن تزریق نکرده اند و افراد دچار نقص سیستم ایمنی از شرکت در تجمعات غیر ضروری جداً خودداری نمایند
متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه با بیان اینکه مهمترین راه های انتقال بیماری از طریق تماس و تنفس است افزود: زدن ماسک، شست و شوی دست ها، رعایت نکات بهداشتی و تزریق واکسن از نکاتی است که در پیشگیری از کرونا موثر است.
دکتر اسحقی تصریح کرد: سردرد،  دردهای عضلانی، تب، سرفه، تنگی نفس و در مواردی هم مشکلات گوارشی از علائم این بیماری است.

نوشته و خبرنگار : دکتر  ا . زارعی دبیر سرویس پزشکی و سلامت و ا حسن پور