مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۷۶ اقامتگاه بوم‌گردی در این استان فعال است که ۱۱ اقامتگاه بوم‌گردی در یک‌ سال گذشته به بهره‌برداری رسیده است.

حسن رمضانی  به رسانه‌ها اظهار داشت: در خراسان جنوبی به دلیل وجود روستاهایی با قابلیت‌های کم‌نظیر تاریخی، فرهنگی و طبیعی، تقویت گردشگری روستایی از اولویت‌های توسعه گردشگری است.

وی گفت: طی این سال‌ها تمرکز بر احداث و بهره‌برداری از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در این روستاها بوده است و قطعا ورود گردشگران به این اقامتگاه‌ها باعث صدور فرهنگ این منطقه از کشور از طریق ارائه محصولات محلی، خوراک، لباس و پارچه‌های سنتی، آداب و رسوم و صنایع‌دستی می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی افزود: با وجود شیوع ویروس کرونا، در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی فعالیت‌های چشمگیر و گسترده‌ای انجام شده که اجرای ۱۰۵ پروژه سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری از جمله این اقدامات بوده است.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی ۳۶ پروژه سرمایه‌گذاری دولتی و ۶۹ پروژه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در یک سال اخیر (از هفته گردشگری سال گذشته تاکنون) در این استان انجام شده و بیشترین نوع پروژه‌های سرمایه‌گذاری استان اقامتگاه‌های بوم‌گردی و سپس سفره‌خانه سنتی و دفاتر خدمات مسافرتی بوده است.

رمضانی گفت: از ۳۶ پروژه سرمایه‌گذاری دولتی، ۲۰ پروژه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز تاسیسات گردشگری و مناطق روستایی گردشگری خراسان جنوبی بوده که این پروژه‌ها شامل پروژه گردشگری بند دره بیرجند، ساختمان کمپ نجوم سه‌قلعه سرایان،‌ آبرسانی کمپ بشرویه، روشنایی کمپ گردشگری نهبندان،‌ تکمیل برق‌رسانی کمپ کویری همت‌آباد، اجرای فاز اول برق‌رسانی آبیز زیرکوه و سایر موارد است.

وی اظهار داشت: ۶۹ پروژه از قبیل هتل، مجتمع گردشگری، اردوگاه گردشگری، اقامتگاه بوم‌گردی و سنتی و مجتمع بین‌راهی با سرمایه‌گذاری ۷۵۰ میلیارد ریال بخش خصوصی و با تسهیلات ۱۵۰ میلیارد ریال در یک سال گذشته در دست اجرا بوده است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی اضافه کرد: شیوع ویروس کرونا خسارت‌های فراوانی را به بخش گردشگری وارد کرده که سعی شد با پرداخت تسهیلات از واحدهای گردشگری حمایت شود و در این راستا ۸۵ میلیارد ریال تسهیلات ناشی از شیوع کرونا به فعالان صنعت گردشگری استان در این بازه زمانی پرداخت شده است.

وی گفت: جاذبه‌های گردشگری استان خراسان جنوبی هر سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانی بوده که متاسفانه امسال به دلیلی شیوع کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، استان میزبان ۱۰۴ هزار و ۷۴۴ نفر گردشگر داخلی و ۲۰ گردشگر خارجی بوده است.

معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی هم گفت: در یک سال گذشته ۷۸ موافقت اصولی اولیه در این استان صادر شده است.

مرتضی عربی افزود: با توجه به شیوع کرونا و شرایط حاکم بر جامعه، هشت برنامه زنده در شبکه‌های مجازی با موضوعات تخصصی گردشگری با همراهی انجمن‌های مردم‌نهاد استان طی سال گذشته اجرا شد.

معاون گردشگری، سرمایه‌گذاری و تامین منابع اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان جنوبی بیان کرد: پنج دوره آموزشی مدیران و کارکنان مرتبط با صنعت گردشگری نیز در یک سال اخیر برگزار شده است.

وی گفت: برگزاری تورهای آشناسازی برای توراپراتورهای منتخب کشوری، تولید محتوای ویدیویی جدید و با کیفیت چندزبانه از جاذبه‌های گردشگری استان به منظور پخش در شبکه‌های مجازی و صدا و سیما، حضور در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی، افزایش تعداد تاسیسات گردشگری از برنامه‌های پیش بینی شده برای دوران پسا کرونا است.

عربی افزود: در حال حاضر ۹ هتل، ۷۶ اقامتگاه بوم‌گردی، ۱۶ مهمان‌پذیر، ۵۱ مجتمع خدمات رفاهی بین‌راهی، ۱۸ سفره‌خانه سنتی و ۳۵ دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در استان خراسان جنوبی فعال است.

۲۷ سپتامبر (پنجم مهر) روز جهانی گردشگری در کشور ما آغاز هفته گردشگری است.