استاندار خراسان جنوبی از سرمایه‌گذاری‌ شرکت‌های اقتصادی بزرگ و توانمند در این استان خبر داد.

محمدصادق معتمدیان در گفت و گویی اظهار داشت: موضوع مطالعات، اکتشاف، استخراج و توسعه صنایع فرآوری ذخایر معدنی استان از جمله مواردی بوده که با استقبال شرکت‌های دولتی برای سرمایه‌گذاری واقع شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا از ظرفیت سازمان زمین شناسی و شرکت‌های ایمیدرو و شستا در زمینه بهره‌برداری از معادن استان استفاده شده است.

استاندار خراسان جنوبی به سفر ۲ روزه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: شستا از مجموعه‌های اقتصادی توانمند کشور است که قبل از این هم در استان سرمایه‌گذاری‌های موفقی داشته است.

وی با بیان اینکه مدیرعامل شستا در این سفر با حضور در شهرستان‌های طبس، قاینات و نهبندان به رصد شرایط موجود پرداخت، افزود: در جلسه روز گذشته که به منظور جمع‌بندی نتایج سفر و توافق ما با شستا به جهت توسعه سرمایه‌گذاری‌ها بود، مقرر شد شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، مبلغ یک هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در استان سرمایه‌گذاری کند.

معتمدیان متذکر شد: مهمترین توافقات ما با شستا در بخش ذغال بود و با توجه به اینکه بزرگترین واحدهای مکانیزه استخراج ذغال کشور در طبس متعلق به شرکت صدر تأمین وابسته به شستا است مقرر شد این مجموعه حداقل هزار میلیارد تومان برای توسعه شرایط موجود و ایجاد فازهای بعدی در ذغالسنگ طبس سرمایه‌گذاری کند.

وی گفت: با این حجم سرمایه‌گذاری، ضمن تثبیت ۲ هزار و ۵۰۰ شغل موجود، یک هزار و ۲۰۰ شغل جدید نیز ایجاد می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی به ظرفیت انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر استان اشاره کرد و گفت: ایجاد نیروگاه بادی ۲۵ مگاواتی در منطقه درح شهرستان سربیشه از توافقات صورت گرفته در این جلسه است.

وی از تدبیر استان در تعریف پروژه‌هایی متناسب با حوزه فعالیتی شستا در شهرستان‌های مختلف گفت و تصریح کرد: ایجاد کارخانه آهک هیدراته با سرمایه‌گذاری ۲۰۰ میلیارد تومانی شستا از دیگر مصوبات جلسه است.

معتمدیان گفت: مطالعات توجیهی این طرح تا ۲ ماه آینده انجام می‌شود و چنانچه مانعی نباشد، عملیات اجرایی این پروژه به زودی در شهرستان قاینات آغاز می‌شود.

وی اضافه کرد: برای راه‌اندازی واحد فرآوری بنتونیت در شهرستان سرایان نیز مجوزهای لازم اخذ شده است و این پروژه نیز به زودی عملیاتی می‌شود.