معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: در حال حاضر میزان استفاده از ماسک و رعایت پروتکل بهداشتی کرونا در ادارات خراسان جنوبی ۱۱ درصد، صنوف ۱۲ درصد و مدارس ۲۰ درصد است که برای پیشگیری از ابتلا به سویه جدید کرونا نیاز است ماسک زدن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

مجید شایسته در نشست قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا استان که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی برگزار شد افزود: سرعت سرایت سویه جدید کرونا بالاست و در حد سرعت انتقال ویروس سرخک بوده لذا مردم واکسیناسیون را برای پیشگیری از ابتلای شدید بیماری جدی بگیرند.

وی گفت: وضعیت واکسیناسیون کرونا در استان و کشور برای نوبت اول و دوم افراد تقریبا مشابهت دارد اما در نوبت سوم از میانگین کشوری اندکی پایین‌تر است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: با توجه به اینکه مدارس، مهدهای کودک و دانشگاه‌ها با حداکثر ظرفیت مشغول فعالیت هستند فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نمی‌شود و میزان رعایت تهویه هوا و باز کردن پنجره‌ها در مدارس به دلیل سرد شدن هوا کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه در رنگ‌بندی جدید نقشه کرونایی شهرستان بشرویه نارنجی شده است گفت: این وضعیت ناشی از بستری شدن یک مورد کرونا مثبت بوده که منجر به تغییر رنگ شهرستان در نقشه شده است.

شایسته با بیان اینکه تعداد بیماران تنفسی بستری بر رنگ‌بندی تاثیر دارد گفت: از همین رو در شهرهای با جمعیت کم حتی وجود یک مورد بیماری باعث تغییر رنگ می‌شود.

وی به انجام ۱۴۴ هزار ۷۴۲ مورد آزمایش تشخیص کرونا از شروع همه‌گیری در استان خراسان جنوبی اشاره کرد و افزود: از بین این نمونه‌ها تاکنون ۴۸ هزار و ۷۹۶ مورد مثبت بوده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در حال حاضر فقط یک بیمار کرونا مثبت در بخش آی سی یو بستری است و از شهریور امسال تاکنون فوتی ناشی از کرونا در استان نداشتیم لذا آمار فوتی‌ها همان هزار و ۴۷۹ نفر است.

وی با بیان اینکه تاکنون مورد مثبت از سویه جدید کرونا در خراسان جنوبی مشاهده نشده است گفت: اگرچه هنوز در استان درگیر پیک نشده‌ایم اما نیاز است که تزریق واکسن و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی افزایش یابد.

شایسته یادآور شد: روزانه ۵۰۰ نفر در استان برای تزریق واکسن کرونا مراجعه می‌کنند که نیاز است با اطلاع‌رسانی این آمار افزایش یابد.

وی افزود: علاوه بر کرونا، ۲ بیماری ویروسی دیگر از جمله آنفلوآنزای نوع B و RSV (ویروس سرماخوردگی معمولی) نیز شیوع پیدا کرده و در حال گردش است که میزان ابتلا به این ویروس‌ها با نمونه‌گیری مستمر، رصد می‌شود.

آمادگی برای تولید بیشتر ماسک در استان، خرید یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان اقلام بهداشتی برای مدارس و پای کار بودن رسانه‌ها برای اطلاع‌رسانی به‌موقع از مباحث مطرح شده در این نشست بود.