روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث‌فرهنگی، فرصتی برای پاسداشت علم، اندیشه، هنر و تمدن پیشینیان این سرزمین است، میراث ماندگاری که از قلب تاریخ بجای مانده و بیانگر هویت، عظمت و شکوه ایران زمین است.
🔹استان خراسان جنوبی، با داشتن بیش از هزار و ۵۵ اثر ملی، ۹ اثر جهانی (باغ و عمارت اکبریه بیرجند، بیابان لوت، مجموعه قنوات بلده فردوس، هنرصنعت حوله بافی روستای خراشاد و ژئو پارک طبس و ۴ کاروانسرای سرایان، ده‌محمد، خان و چهل پایه) و نیز ۷ پدر علمی، پدیده های طبیعی بی نظیر ، آثار خشت و گلی فراوان و میراث مکتوب بجا مانده از گذشتگان، دارای پیشینه فرهنگی بسیار غنی می باشد، گنجینه‌های گرانبهایی که حفاظت و صیانت از آنها وظیفه همگانی و همیشگی است.
🔹اینجانب ضمن گرامیداشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی، هفته میراث فرهنگی را به تمامی فعالان این عرصه در استان خراسان جنوبی که در معرفی، حفظ و احیای میراث گرانقدر این دیار همت می ورزند، تبریک عرض می نمایم.
🔹امید که بتوانیم در کنار هم و با هم افزایی هر چه بیشتر در معرفی ظرفیت های متعدد حوزه گردشگری و صنایع دستی استان بکوشیم و از طریق شناساندن توانمندی های خراسان جنوبی به اقصی نقاط دنیا، راه های توسعه و تعالی این دیار زرخیز را تندتر از گذشته درنوردیم.

نوشته و خبر نگار : احمد کاشانی  دبیر سرویس گردشگری و میراث و ا.حسن پور