#در_خانه_میمانیم

#شکست_کرونا_مردم_همدلی

#کرونا_را_شکست_میدهیم

#رعایت_بهداشت_فردی

 

استاندار خراسان جنوبی گفت: توصیه همیشگی ما به مردم این است که باید روش زندگی خود را با شرایط موجود تطبیق دهند، سبک زندگی ما در این دوران تغییر کرده و دورهمی‌ها در این موقعیت، جایگاهی ندارند.

 حمید ملانوری روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا افزود: وقتی گفته می‌شود بیش از نیمی از موارد ابتلا به بیماری ناشی از دورهمی‌ها و تجمعات خانوادگی است باید بپذیریم که در ابتلا و مرگ و میر نیمی از افراد دخیل هستیم.

وی گفت: همچنان اصرار و تاکید ما بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: براساس آمار، درصد اندکی از افراد جامعه باعث نگرانی جمع کثیری از افراد می‌شوند و با کمک به شیوع بیماری، آشفتگی خاطر و نگرانی ایجاد می‌کنند.

وی گفت: مدیران ادارات و دستگاه‌های اجرایی نیز مکلفند جلسات خود را مطابق با رنگ‌بندی شهرها و با رعایت کامل ضوابط بهداشتی برگزار کنند.

ملانوری افزود: سرپیچی کارکنان دستگاه‌ها از ضوابط بهداشتی قابل اغماض نیست و برخورد قانونی به همراه دارد.

وی بیان کرد: با رعایت دستورالعمل‌ها و تغییر آمارها خواهیم توانست محدودیت‌های موجود را کاهش دهیم.

لزوم داشتن گفتمان واحد در مقابله با کرونا

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید ادبیات، گفتمان، تصمیمات و سیاستگذاری‌ها در مواجهه با کرونا در همه حوزه‌ها یکی شود و سمت و سوی همه حفظ سلامت مردم باشد.

وی ضمن تشکر از مردم در همراهی با مصوبات ستاد کرونا متذکر شد: مردم اگر با چندگانگی در رفتار و تصمیمات مواجه شوند، مطمئنا مصوبات ستاد اجرایی نمی‌شود و این موضوع تبعات فراوانی به همراه دارد.

ملانوری گفت: همه ظرفیت‌های موجود، ائمه جمعه و جماعت، روحانیون، متنفذین و سایر اقشار که نفوذ کلام دارند و تأثیرگذارند، باید از تریبون‌های در اختیار خود بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در راستای حفظ سلامت مردم استفاده کنند.

وی با جدی خواندن شرایط بحرانی پیش آمده گفت: کرونا، سلامت مردم را نشانه گرفته و خیلی از افراد به ویژه آنها که بیماری زمینه ای دارند را درگیر کرده است.

استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر تفاوت وضعیت موجود با همه بحران‌هایی که تاکنون رخ داده است، اظهار داشت: این ویروس با تغییر مکرر و جهش و غافلگیری به حوزه‌های زیادی خسارت وارد کرده و برای مهار آن، چاره‌ای جز رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌های خانگی نداریم.

وی به توصیه‌های نماینده ولی فقیه در استان اشاره کرد و گفت: توصیه و تأکید ایشان بر کارشناسی دقیق، تصمیم قاطع و اجرای کامل مصوبات ستاد کروناست، نکته ظریف و مهمی که بر تصمیم‌گیری تخصصی تأکید دارد.

ملانوری گفت: براساس سفارش آیت الله عبادی ما باید با برخورد قاطعانه اجازه ندهیم کسی تخطی کند و از رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد کرونا سر باز بزند.

۹۷ درصد اصناف خراسان جنوبی همراهی کردند

وی از همراهی اصناف با مصوبات ستاد قدردانی کرد و گفت: براساس آماری که امروز ارائه شد، ۹۷ درصد اصناف، مصوبات را پذیرفته و در اعمال محدودیت‌های دو هفته‌ای همراهی داشته‌اند.

ملانوری افزود: اینکه این محدودیت‌ها، برخی از واحدهای صنفی را بسیار متأثر می‌سازد و زندگی و معیشت بعضی از صنوف را تحت الشعاع قرار می‌دهد، بر هیچ کس پوشیده نیست با این وجود، اصناف و بازاریان عزیز این محدودیت‌ها را پذیرفته و برای حفظ سلامت مردم، واحد صنفی خود را تعطیل کرده‌اند.

وی متذکر شد: بدون تردید اگر همه ما ضوابط را رعایت کنیم و همکاری‌های لازم را داشته باشیم، به زودی شاهد کاهش آمار مبتلایان و فوتی‌ها و بالطبع تغییر رنگ شهرهای استان خواهیم بود و در نتیجه خواهیم توانست محدودیت‌ها را کاهش دهیم.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مبنی بر راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی و تلفنی خاطرنشان کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت مکلف است نسبت به راه‌اندازی بستر فعالیت فروشگاه‌های اینترنتی و تلفنی اقدام کند.

وی گفت: هدف از این کار این است که شهروندان امن‌تر، راحت‌تر و با آسودگی خاطر بیشتر، مایحتاج خود را تأمین کنند.

ملانوری تاکید کرد: راه‌اندازی این فروشگاه‌ها خاص شرایط کرونایی نیست و برای همیشه کارایی لازم را دارد زیرا با فعال شدن این فروشگاه‌ها، فروش کالا و خدمات با بروز هر حادثه و بحرانی متوقف نمی‌شود.

تشکر از رسانه‌ها و کمیته اطلاع رسانی 

وی از رسانه‌ها و کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی ستاد کرونا هم تشکر کرد و گفت: ورود رسانه‌ها و کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی به مباحث مرتبط با کرونا و انعکاس مصوبات ستاد قابل تقدیر است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: هرچه در این زمینه بیشتر کار کنیم و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در سطح وسیع‌تر صورت گیرد، نتایج بهتری حاصل خواهد شد.

وی به مصوبه جلسه قبلی ستاد هم گریزی زد و گفت: براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، شبکه بانکی و دستگاه‌های خدمات‌رسان آب، برق، گاز و تلفن مکلفند در این ایام اعمال محدودیت‌ها شرایط مردم را مراعات کنند.

ملانوری اظهار داشت: همه حوزه‌ها مکلفند ساز و کارهایی را فراهم بیاورند که مردم آسوده‌تر باشند.

اعضای حاضر در ابتدای جلسه گزارش‌های جامعی از اقدامات و برنامه‌های در دستور کار خود ارائه کردند.