استاندار خراسان جنوبی جزیره‌ای عمل نکردن نهادهای اجتماعی، نخبگان، دانشگاهیان و مدیران را عامل مهم توسعه در این استان خواند و گفت: دستیابی به توسعه ایده‌آل با هم‌افزایی مثبت و جزیره‌ای عمل نکردن همه بخش‌ها حاصل می‌شود.

حمید ملانوری روز شنبه در نشست هم‌اندیشی رییس و اعضای شورای اسلامی استان خراسان جنوبی افزود: برای توسعه همه جانبه استان باید ظرفیت‌های واقعی آن با کمک سند آمایش سرزمینی احصا شود.

وی تاکید کرد: باید با شناسایی نیازهای اساسی این خطه زرخیز و افزایش مطالبه‌گری مردم نجیب و با فرهنگ در کنار تدبیر و اندیشه درست، تلاش مداوم و تزریق تفکر توسعه‌ای، توسعه پایدار در استان محقق شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: استان زرخیز خراسان جنوبی در کنار ظرفیت‌های کم‌نظیر و ثروت مثال‌زدنی خود در معدن، نیروی انسانی متخصص، تولید محصولات استراتژیک کشاورزی، وجود سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، مرز، میراث فرهنگی و گردشگری از استان‌های کم‌برخوردار کشور محسوب می‌شود که ثروت آن هنوز نتوانسته رفاه را برای مردم این جغرافیا به ارمغان آورد؛ به این جهت که هنر ریسک‌پذیری در این استان پایین است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی در توسعه استان ادامه داد: با تاکید قانون اساسی و بسترسازی مناسب دولت، مسیر استفاده درست از ظرفیت شوراها وجود دارد که باید به کمک دولت بپردازد.

ملانوری از اتحاد به عنوان عنصری مهم و تاثیرگذار در پیشرفت استان نام برد و گفت: باید تلاش کنیم در کنار هم به دور از نفاق و اختلاف، کارها را به پیش ببریم.

وی به راه‌اندازی ستاد تدبیر، تلاش و توسعه اشاره کرد و افزود: این ستاد متشکل از نمایندگان استان، نمایندگان بخش خصوصی، مدیران و نخبگان استان ظرفیت‌های توسعه همه جانبه را در استان احصا می‌کند و با انرژی و تحرک مضاعف تغییرات مثبت زیادی را در استان رقم خواهد زد.

اعضای شورای اسلامی حاضر در این نشست نیز به طرح مباحثی درخصوص حوزه فعالیتی خود پرداختند.